EU vybrala standard pro mobilní digitální televizi

U nás je rozhodnuto už delší dobu, ale konečně si i v EU ujasnili, jaké televize budeme nosit po kapsách.

Komisaři Evropské unie na svém zasedání rozhodli o jednotném standardu pro vysílání digitální televize v mobilu. Stala se jím podle očekávání technologie DVB-H, neboli Digital Video Broadcasting for Handheld. Jedná se o nejrozšířenější mobilní TV formát v Evropě, který se tak prosadil například nad technologií MediaFLO od Qualcommu nebo konkurenčním projektem DMB čínských a jihokorejských vývojářů.

DVB-H je podporováno největšími výrobci mobilních telefonů, mezi něž patří Nokia, Samsung, Motorola, Sony Ericsson, LG, Philips, Sagem, a také velkými evropskými operátory v čele s T-Mobilem, O2 a Vodafonem. K technologii MediaFLO se naproti tomu přiklánějí největší američtí operátoři Verizon a AT&T. Při cestách za oceán se tak opět nevyhneme nekompatibilitě, na kterou jsme byli zvyklí před masivním nástupem triálních a quad-band GSM telefonů i v oblasti hlasových služeb.

Dalším z důvodů, proč se Evropská komise rozhodla pro uvedený standard, je již započaté testování DVB-H celkem v 16 státech EU. Některé velké evropské země jako Velká Británie nebo Německo vyjádřily nesouhlas s tím, aby byl DVB-H jediným standardem pro digitální televizi v mobilu. Asociace GSM, která reprezentuje mobilní operátory, zůstává v této otázce neutrální. Podle ní by měl o standardu rozhodnout trh.

Komerční provoz digitální TV v mobilu je v Evropě zatím v plenkách. V současnosti jej využívají pouze Italové, dále se chystají službu spustit ve Finsku, Rakousku, Francii, Švýcarsku a Španělsku. U nás bychom se měli dočkat startu služby snad už na přelomu let 2008 a 2009.

Redingová: dohodněte se, nebo...

Eurokomisařka pro mobilní technologie Viviane Reddingová varovala, že pokud by se evropské země na standardu neujednotily, hrozí, že starý kontinent nedokáže držet krok s východní Asií. Jižní Korea dosahuje 10% penetrace digitálnítelevizí v mobilu, zatímco Itálie, která je prozatím ze všech evropských zemí nejdále, pouhé necelé jedno procento.

Evropská komise věří, že hlavně velké sportovní události tohoto roku – evropský fotbalový šampionát a olympiáda – zahájí ve větší míře zájem o mobilní televizi a přinese tak mobilním operátorům a potažmo i výrobcům telefonů další zdroj příjmů. Na tento rok už je ohlášeno několik mobilů s integrovaným přijímačem digitální televize v čerstvě schváleném evropském standardu, např. Nokia N96 nebo Samsung P960.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Jedny z prvních „telefonovizí“. Dočkat bychom se měli i u nás

Témata článku: Ostatní, EU, Nokia N96, Samsung P960, Standard, Mobilní tv, Mobil

Určitě si přečtěte

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

** V roamingu konečně využíváme služby za domácí ceny ** EU se chce nyní zaměřit na drahé volání z domova za hranice ** Jde o další škodlivou regulaci EU? Nebo není jiná cesta?

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 44

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

** I velmi atraktivní kousky Afriky, jižní Ameriky a Karibiku patří do EU ** To znamená, že i odtud voláte za domácí ceny ** Martinik, Madeira, Guadeloupe, Azory, Kanáry a další

4.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 24