Eurotarif snížil výdaje za volání až o 60%

První stupeň regulace cen nese ovoce. Telefonisté šetří a volají více, zato operátoři vyčíslují první ztráty.
Eurotarif snížil výdaje za volání až o 60%

Evropská komise zveřejnila minulý týden zprávu, podle níž po zavedení cenových stropů za volání klesly ceny roamingových hovorů až o 60%. Takzvaný „Eurotarif“ využívalo k 31. srpnu 200 milionů zákazníků v celé Evropské unii, nyní by již měl být jejich počet dvojnásobný. Regulované ceny bez DPH byly stanoveny na 49 eurocentů (13,49 Kč) za minutu odchozího hovoru a 24 centů (6,60 Kč) za příchozí hovory. Naši operátoři nakonec stanovily ceny následovně:

Operátorpříchozí hovorodchozí hovordatum zavedení
T-Mobile8,09 Kč16,54 Kč1.8.2007
O28,15 Kč16,60 Kč28.8.2007
Vodafone8,20 Kč16,70 Kč29.8.2007

Tip: Nepřehlédněte srovnání roamingových tarifů

Sazby volání sice byly sníženy, ale další prostor pro regulaci zůstává. Například u účtování roamingových hovorů, jenž jsou našimi operátory účtovány v intervalu 60 sekund, dále ceny textových zpráv a datových přenosů. Operátorům se regulace cen samozřejmě ani trochu nelíbí, jelikož přijdou o část svých nemalých příjmů. Jak vidno, bez regulace cen to prostě nejde. V odvětví  kde působí malé množství subjektů prostě nemá nikdo zájem na tom snižovat ceny a vyvolávat cenové války. Rozděl a panuj, to je to oč tu běží.

Například nadnárodní operátor Vodafone odhaduje „výpadek“ příjmů způsobený zavedením eurotarifu na 200 až 250 milionů liber ročně. Prskají všichni, Belgický operátor Belgacom se nechal slyšet, že dle svých propočtů se mu sníží roční výnosy o 23 milionů eur. Vzhledem k předchozím cenám odhaduji, že roamingové výnosy našich operátorů poklesnou o 40 %.

Ze závěrů komise dále vyplývá , že nejlevněji si zavolají Holanďané, kteří zaplatí 20 eurocentů za příchozí i odchozí hovory, na druhém místě Britové (31,57 eurocenů za příchozí a 12,63 eurocentů za odchozí hovory), třetí Irové (32,23 eurocenů za příchozí a 15,70 eurocentů za odchozí hovory) a čtvrté místo patří již zmiňovaným Belgičanům (37,19 eurocenů za příchozí a 23,14 eurocentů za odchozí hovory).

Diskuze (21) Další článek: Nokia vymyslela poklop na dotykový displej

Témata článku: Operátoři, EU, Belgičan, Euro, Volání


Určitě si přečtěte

RECENZE: HTC U12+ je superstar bez tlačítek a s průhlednými zády

RECENZE: HTC U12+ je superstar bez tlačítek a s průhlednými zády

** Průhledná záda jsou velká frajeřina ** Foťák je skvělý a nevymýšlí si ** Fantasticky naladěný displej

Jakub Michlovský | 13

RECENZE: Motorola Moto G6 Plus jde do boje s čínskými dravci

RECENZE: Motorola Moto G6 Plus jde do boje s čínskými dravci

** Moto G6 Plus chce oslovit zejména středně náročné zájemce ** Zajmout bude chtít zejména svým povedeným duálním fotoaparátem ** Funkce Moto jsou zaměřené na praktické denodenní používání

Milan Měchura | 18

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 4

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 11