Eurotarif snížil výdaje za volání až o 60%

První stupeň regulace cen nese ovoce. Telefonisté šetří a volají více, zato operátoři vyčíslují první ztráty.
Eurotarif snížil výdaje za volání až o 60%

Evropská komise zveřejnila minulý týden zprávu, podle níž po zavedení cenových stropů za volání klesly ceny roamingových hovorů až o 60%. Takzvaný „Eurotarif“ využívalo k 31. srpnu 200 milionů zákazníků v celé Evropské unii, nyní by již měl být jejich počet dvojnásobný. Regulované ceny bez DPH byly stanoveny na 49 eurocentů (13,49 Kč) za minutu odchozího hovoru a 24 centů (6,60 Kč) za příchozí hovory. Naši operátoři nakonec stanovily ceny následovně:

Operátorpříchozí hovorodchozí hovordatum zavedení
T-Mobile8,09 Kč16,54 Kč1.8.2007
O28,15 Kč16,60 Kč28.8.2007
Vodafone8,20 Kč16,70 Kč29.8.2007

Tip: Nepřehlédněte srovnání roamingových tarifů

Sazby volání sice byly sníženy, ale další prostor pro regulaci zůstává. Například u účtování roamingových hovorů, jenž jsou našimi operátory účtovány v intervalu 60 sekund, dále ceny textových zpráv a datových přenosů. Operátorům se regulace cen samozřejmě ani trochu nelíbí, jelikož přijdou o část svých nemalých příjmů. Jak vidno, bez regulace cen to prostě nejde. V odvětví  kde působí malé množství subjektů prostě nemá nikdo zájem na tom snižovat ceny a vyvolávat cenové války. Rozděl a panuj, to je to oč tu běží.

Například nadnárodní operátor Vodafone odhaduje „výpadek“ příjmů způsobený zavedením eurotarifu na 200 až 250 milionů liber ročně. Prskají všichni, Belgický operátor Belgacom se nechal slyšet, že dle svých propočtů se mu sníží roční výnosy o 23 milionů eur. Vzhledem k předchozím cenám odhaduji, že roamingové výnosy našich operátorů poklesnou o 40 %.

Ze závěrů komise dále vyplývá , že nejlevněji si zavolají Holanďané, kteří zaplatí 20 eurocentů za příchozí i odchozí hovory, na druhém místě Britové (31,57 eurocenů za příchozí a 12,63 eurocentů za odchozí hovory), třetí Irové (32,23 eurocenů za příchozí a 15,70 eurocentů za odchozí hovory) a čtvrté místo patří již zmiňovaným Belgičanům (37,19 eurocenů za příchozí a 23,14 eurocentů za odchozí hovory).

Témata článku: Operátoři, EU, Volání, Euro, Belgičan

Určitě si přečtěte

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

** V roamingu konečně využíváme služby za domácí ceny ** EU se chce nyní zaměřit na drahé volání z domova za hranice ** Jde o další škodlivou regulaci EU? Nebo není jiná cesta?

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 44

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

** I velmi atraktivní kousky Afriky, jižní Ameriky a Karibiku patří do EU ** To znamená, že i odtud voláte za domácí ceny ** Martinik, Madeira, Guadeloupe, Azory, Kanáry a další

4.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 24