EuroTel = Paegas + Oskar

Včera se nám konečně sešly počty zákazníků ke konci roku 2000 od EuroTelu a Paegasu, máme tedy kompletní čísla. Kolik je mobilních uživatelů a jak jsou rozděleny mezi naše tři operátory?
EuroTel = Paegas + Oskar
Včera se nám konečně sešly počty zákazníků ke konci roku 2000 od EuroTelu a Paegasu, máme tedy kompletní čísla. Kolik je mobilních uživatelů a jak jsou rozděleny mezi naše tři operátory?

To, že Oskar už má přes 300 tisíc zákazníků, jsme už komentovali. Získal je za deset měsíců činnosti; pro srovnání, Paegas měl na konci roku 1997 (tedy téměř rok a půl činnosti) 173 tisíc zákazníků – rozdíl v nárůstu je jasný. Tato čísla však není možné srovnávat, protože obě společnosti tyto počty „udělaly“ každá v jiném období a za jiných tržních podmínek.

Paegas má o 320 tisíc zákazníků méně než EuroTel

Kolik tedy mají ostatní operátoři? Paegas ohlásil 1 850 000 zákazníků, tedy zhruba tolik, kolik se očekávalo. To, že nepřejde přes hranici dvou milionů, se vědělo – proto se také Paegas nevyjadřoval ke zprávě, že EuroTel měl dva miliony už před Vánocemi. V loňském roce tedy Paegas získal téměř milion zákazníků, tedy více než dvojnásobek; koncem roku 1999 jich měl 850 tisíc.

Největší nárůst měl ale v loňském roce EuroTel. Tomu přibylo přes 1,1 milionu zákazníků, takže se celkový počet ustál na 2 171 116 lidí. EuroTel má tedy 320 tisíc zákazníků víc; v průběhu roku 2000 se mu tak podařilo o něco zvýšit náskok, který před Paegasem měl. Proč? Protože se mu během listopadu a prosince podařilo získat okolo půl milionu zákazníků. Zatímco na konci prázdnin se zdálo, že Paegas Eurotel doběhne (rozdíl v počtu zákazníků byl v desítkách tisíců), závěr roku ukázal opak.

Předplacenky zdarma

A co na to říká Paegas? „Nedistribuovali jsme SIM karty zdarma, abychom tak uměle navyšovali počet zákazníků o desítky tisíc.“ Je jasné, čeho se tato poznámka, u které je v tiskové zprávě podepsána Tereza Kakosová, tisková mluvčí Radiomobilu, týká. EuroTel před Vánoci totiž v každé sadě Go dával navíc jednu kartu Go zdarma. Ale upřímně řečeno – Oskar také rozdává Oskarty zdarma (jen za cenu kreditu) a nikomu to zatím nevadilo.

Na začátku letošního roku má tedy mobil necelých 4,4 milionu lidí, penetrace (pokrytí obyvatelstva mobily) tak činí více než 40 procent; odhadem tedy mají mobil dva z každých pěti lidí. Už koncem roku navíc počet mobilních čísle převýšil počet pevných linek – zde začínáme dohánět severské státy, kde je pokrytí více než padesátiprocentní.

Diskuze (24) Další článek: Rok 2000: horečka mobilní noci

Témata článku: Ostatní, EU, Paegas, Euro, Oskar

Určitě si přečtěte