Eurotel: 4 miliardy zisku, 2 miliardy minut a 1 miliarda SMS

Eurotel na včerejší tiskovce prezentoval své finanční výsledky, téměř 4 miliardy čistého zisku pro něj přineslo letošní první pololetí. Jak to bude s výplatou dividend, s financováním UMTS a se splácením licence?
Eurotel: 4 miliardy zisku, 2 miliardy minut a 1 miliarda SMS

Eurotelu se stále daří

Finanční situace mnoha evropských operátorů je čím dál tím horší, to ale neplatí pro operátory v ČR. Eurotel, Oskar i T-Mobile hlásí rok od roku lepší finanční výsledky, a to i přes stále se více nasycující trh. V případě Eurotelu dosáhl čistý ekonomický zisk za první dva kvartály letošního roku částky 3,803 miliardy Kč. Za stejné období loňského roku to byla částka ve výši 3,164 miliardy Kč.

Při porovnávání zisků za obě období je však nutné zdůraznit jeden důležitý háček, který spočívá v tom, že Eurotel Praha, s. r. o., dostal v letošním roce „slevu“ na dani z příjmu, a to z důvodu vyplácení téměř 11 miliard Kč na dividendách společnostem Český Telecom, a. s., a konsorciu AWBV, z čehož ČR získá na 15% srážkové dani 840 milionů Kč, což už rozhodně není zanedbatelná částka (je to dokonce cca 0,2% státního rozpočtu ČR). Eurotel proto pro srovnání uvádí také tzv. normalizovaný čistý zisk, což je hodnota čistého ekonomického zisku v případě, že by podléhal standardní sazbě daně z příjmu. Normalizovaný čistý zisk za první pololetí by u Eurotelu tvořil 3,383 miliardy Kč, což je o 219 milionů Kč více než za stejné období v loňském roce.

Eurotel a dividendy

Eurotel letos bude poprvé po více než deseti letech existence vyplácet dividendy. Jeho spoluvlastníci si tak přijdou konečně na nějaké plody své práce. V tomto případě však mohou být na svoji investici právem hrdí, nestává se příliš často, aby se v ČR vyplácela dividenda vyšší než roční rozpočet několika ministerstev najednou.

Den D v tomto případě bude 1. říjen 2003. Tehdy dostane konsorcium AWBV svých 200 milionů USD (přepočteno v den vydání rozhodnutí o výplatě dividendy na 5,379 miliardy Kč) čistého a Český Telecom, a. s., svých 5,599 miliardy hrubého (4,759 miliardy Kč po zdanění). Celkem tedy Eurotel vyplatí částku 10,978 miliardy Kč.

A kolik že vlastně Eurotelu zůstane po výplatě těchto dividend? Přepočteno na stav k 30. 6. 2003 by to bylo 22,520 miliard Kč v podobě celkového vlastního kapitálu. Menší problém může nastat pouze v tom, že Eurotel se připraví o poměrně značnou část kapitálu v podobě peněz (eventuelně likvidních cenných papírů). K 30. červnu měl Eurotel v této formě (tedy de facto cash) 10,192 miliardy Kč, tedy o 786 milionů méně než je potřeba k výplatě dividend. Pravda je ovšem taková, že do 1. října lze předpokládat, že Eurotel získá další cca. 2 miliardy Kč čistého zisku, takže na výplatu dividend si nebude muset půjčovat.

UMTS a peníze

V poslední době se ale stále častěji hovoří o tom, že by ČR nabídlo společnostem Eurotel a T-Mobile možnost oddálení termínu spuštění UMTS sítě výměnou za dřívější splacení částky za licenci na UMTS. Zástupci Eurotelu sice žádnou podobnou nabídku doposud oficiálně neobdrželi, nicméně pokud by ji obdrželi a rozhodli se pro její přijmutí, tak jsou připraveni doplacení licenčního poplatku za UMTS financovat pomocí krátkodobého úvěru. Ten by pro Eurotel mohl být v součtu o cca 500 milionů výhodnější než splacení licence podle domluveného splátkového kalendáře (na úrocích totiž jak Eurotel, tak T-Mobile zaplatí během celého období cca 1 miliardu Kč). Navíc zástupci Eurotelu nikterak neskrývají, že oddálení komerčního spuštění UMTS na 1. 1. 2006 by jim přišlo vhod.

Samotné investice do technologie pro UMTS chce Eurotel začít realizovat až v průběhu příštího roku. To tedy znamená, že výstavba UMTS sítě by (za předpokladu spuštění k 1. 1. 2005) byla rychlá a tak trochu á la Oskar, kterému se podařilo spustit svoji síť během tří měsíců. Eurotel má ale tu výhodu, že během půlročního výběrového řízení, kdy se rozmýšlí mezi technologií od firem Ericsson, Nokia a Siemens, má možnost si všechny technologie „osahat“ a jeho zaměstnanci se tak s nimi mohou poměrně detailně a v předstihu seznámit. Jen pro úplnost – T-Mobile v tomto případě jde cestou nadnárodního koncernu a veškerý vývoj a testování provádí v německém Bonnu, kde má T-Mobile International své vývojové laboratoře.

Pár čísel na závěr

Údaje Stav k 30. 6. 2002 Stav k 30. 6. 2003
Počet zákazníků (mil.) 3,567 3,993
Počet provolaných minut (mil.) 2022 2118
Počet odeslaných SMS (mil.) 971 1084
Tržby (mil. Kč) 13 862 14 139
Hrubá marže (mil. Kč) 9 803 10 159
EBITDA (mil. Kč) 6 896 7 321
Čistý ekonomický zisk (mil. Kč) 3 164 3 803 (3 383)

Témata článku: Operátoři, O2, SMS, EU, Min, Zisk, Euro

Určitě si přečtěte

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

** Tělo je prakticky stejné, až na skleněná záda ** Procesor je bestie, Apple předběhl konkurenci na řádný kus ** S designem si výrobce moc hlavu nelámal

Dnes | Michlovský Jakub | 14

Computer Extra: Kompletní rádce výběrem komponent a sestavením počítače

Computer Extra: Kompletní rádce výběrem komponent a sestavením počítače

** Výběr nejlepších a nejvýhodnějších komponent ** Podrobný fotonávod pro sestavení počítače ** Hledání chyb, ladění a přetaktování

18.  10.  2017 | časopis Computer

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

** Nový iPhone 8 srazil ceny starších modelů zhruba o 4 000 Kč ** Další podzimní novinkou je nejmenší superphone Sony Xperia XZ1 Compact ** Nepřehlédněte slevy s programem Extra výhod, třeba na Nokie 3 a 5

16.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Jak vybrat bezdrátová sluchátka. Computer otestoval rovnou 17 modelů

Jak vybrat bezdrátová sluchátka. Computer otestoval rovnou 17 modelů

** 17 bluetooth sluchátek v přímém souboji ** Potiskli jsme stovky stran v testu tankových tiskáren ** 23 služeb Googlu, které pravděpodobně neznáte

11.  10.  2017 | časopis Computer | 1

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

** V roamingu konečně využíváme služby za domácí ceny ** EU se chce nyní zaměřit na drahé volání z domova za hranice ** Jde o další škodlivou regulaci EU? Nebo není jiná cesta?

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 44

Jak dobít kredit někomu jinému

Jak dobít kredit někomu jinému

23.  9.  2017 | Kůžel Filip | 4