Eurotel a síť třetí generace: už to fičí!

Eurotel dnes spustil UMTS – první síť třetí generace v pravém slova smyslu. Na včerejší tiskové konferenci jsme se dozvěděli ceny, známe také všechny 3G služby. V článku najdete mapy pokrytí i plány, co můžeme od Eurotelu čekat.
Eurotel a síť třetí generace: už to fičí!

Jestliže používáte telefon, který podporuje sítě třetí generace UMTS, na displeji by vám u Eurotelu už měla svítit ikonka 3G. Eurotel dnes spustil svoji síť. Je to první UMTS v pravém slova smyslu, tedy technologie, kterou operátoři podle podmínek licence měli spustit nejpozději v lednu 2007, Oskar v roce 2008.

Pro jistotu podotýkám, že tento článek píšu ve čtvrtek a síť ještě pro běžné uživatele není přístupná. Takže jen věřím tomu, co Eurotel potvrdil na dnešní tiskové konferenci.

Pokud jde o prvenství, první síť třetí generace u nás spustil Eurotel loni v srpnu v podobě CDMA. Následoval T-Mobile se svým internetem 4G, což je fakticky také UMTS, ale s nutností používat speciální modemy. Se třemi vzájemně nekompatibilními sítěmi třetí generace zažijeme ještě hodně zmatku.

Co je to UMTS?

Je to zkratka anglického Universal Mobile Telecommunication System. Označují se tak určité sítě třetí generace, které nabízejí oproti běžným mobilním sítím GSM zejména rychlejší datové přenosy a možnost videohovorů.

Tip: Podívejte se na 33 nejčastějších otázek a odpovědí k UMTS

Co je potřeba pro UMTS?

Stačí karta SIM Eurotelu a telefon, který podporuje UMTS (resp. WCDMA). V současné době to jsou tyto mobily:

   

Eurotel se chystá do své nabídky telefonů přidat ještě Nokii 6680, která se u nás původně vůbec neměla prodávat, a také Samsung Z300. V prodeji by měla být také PC karta Novatel Wireless Merlin U630.

UMTS není nutné aktivovat. Všude tam, kde je pokrytí, můžete využívat všechny služby sítě. Nerozlišuje se ani, jestli máte paušál nebo předplacenou kartu. Stačí prostě vložit kartu SIM do podporovaného telefonu.

Jaké je pokrytí?

Mám-li to říct jedním slovem, tak zatím špatné. Pokryta je pouze Praha a část kolem centra Brna. Podívejte se na obrázky, případně rovnou na mapu pokrytí na webu Eurotelu (klepněte na odkaz Pokrytí UMTS).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokrytí Prahy a Brna

Plány pokrytí také nejsou příliš smělé. Do dvou let má být pokryto padesát procent populace. Pro obyvatele velkých měst je to dobrá zpráva, na ně se dostane poměrně brzy. Stále ale bude zbývat velké území, které nebude pokryto a Eurotel zatím neví (anebo nechce říct), jestli někdy dosáhne pokrytí srovnatelného s GSM.

Na Invexu Eurotel poodhalil, jak bude postupovat s pokrýváním do konce roku 2006: Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, České Budějovice, Liberec, Hradec Králové, Olomouc, Ústí nad Labem, Pardubice, Karlovy Vary, Teplice, Most, Kladno, Zlín.

Škoda, že operátor odvrhl technologii EDGE, která se s UMTS dokáže vhodně doplňovat. EDGE bude u Eurotelu pouze u nových nebo rekonfigurovaných základnových stanic, nelze očekávat homogenní pokrytí.

Jaké jsou služby?

V síti 3G se dá normálně telefonovat a používat všechny služby, které znáte z GSM. Speciálně pro 3G je ale určeno několik novinek (anebo vylepšených služeb):

Eurotel Video volání: podívejte se, jak vypadá náš první redakční videohovor v 3G a přečtěte si, jak se videotelefonování ovládá.

Eurotel Video: pro přehrávání a stahování videa, pro sledování televize. My jsme to zkoušeli s ČT24 a vilou Vyvolených.

Eurotel Jukebox: vylepšená verze starší služby, zejména je rychlejší.

Eurotel On-Line dopravní kamery: online přenos situace na čtyřiadvaceti pražských křižovatkách. Chtěl jsem připravit obrázky, v noci jsem se ale ani na jednu z kamer nedokázal připojit.

Eurotel Live!: nová verze wapového portálu. Už by mohl běžet na adrese 3G.eurotel.cz, vyzkoušejte.

Eurotel Datové služby: síť třetí generace lze využít pro připojení k internetu. Podívejte se, jak je rychlé.

Jaké jsou ceny?

Zatímco předchozí informace jsme už znali, přesné ceny jsme se dozvěděli až na včerejší tiskové konferenci. Dá se říct, že téměř u všech služeb Eurotel nabídne určitou promoakci s výhodnějšími cenami, které se po několika měsících dostanou na standardní úroveň.

Eurotel Video volání: Zákazníci paušálních tarifů budou mít v rámci volných minut určitý díl věnovaný videohovorům. Po jejich vyčerpání potom do konce června příštího roku platí akční cena 1 Kč/min, pro Go platí tato cena od začátku. Standardní cena pak bude 8,33 Kč/min (pro Go 8,69 Kč/min).

Ceny za Eurotel Video volání
Paušální tarify celkem volných minut z toho videovolání
Silver 100 10
Gold 200 20
Platinum 400 40
Diamant 1 000 100
Pohoda 40 10
Optimum Profi 100 40
Cena po vyčerpání volných minut
cena do 30. června 2006 1 Kč/min  
standardní cena 8,33 Kč/min  
Služby Go
cena do 30. června 2006 1 Kč/min  
standardní cena 8,69 Kč/min  

Koruna za minutu videohovoru (včetně DPH) je skvělá cena. Eurotel se díky ní stal nejlevnějším mobilním operátorem. Nikdo jiný nenabízí tak levné hovory. Ale 8,33 Kč/min od července je docela síla. Není to sice tak strašné jako u MMS, s tímto přístupem se ale asi z videotelefonování asi nestane ona hledaná „killer application“.

Eurotel Video: do konce června platí akční cena 20 Kč za čtyřiadvacet hodin stahování.

Eurotel Jukebox: starší skladba stojí 20 Kč, novinka 29 Kč. Jsou to dobré ceny, je ale škoda, že Jukebox používá vlastní proprietární formát souborů. Nejde o klasické MP3, které byste si potom mohli poslechnout i v běžném přehrávači.

Eurotel On-line dopravní kamery: opět až do konce června platí akční cena 1 Kč/min sledování videa.

Eurotel Live!: cena za přístup na stránky, které nejsou na portálu operátora, se nemění. Šestkrát nižší je ale sazba za prohlížení obsahu Eurotelu: 0,05 Kč/kB. Základní nabídka portálu je stejně jako dřív zdarma.

Eurotel Datové služby: I když se z rozhovoru s operátorem mohlo zdát, že pro datové přenosy přichystá dražší tarify, skutečnost je jiná. Pro internet přes 3G platí úplně stejné ceny jako pro GPRS. Týká se to i uživatelů paušálních programů Data Nonstop.

Chceme 3G? Chceme

Následující řádky jste už v jednom z našich starších článků u UMTS mohli číst. Plně ale vyjadřují redakční postoj k 3G, proto si je dovolím zopakovat:

Se spuštěním sítě třetí generace nespadne svět. Je to ale historická událost – jedna z největších, které české dějiny mobilních komunikací zažily. Přestože nenajdeme žádnou klíčovou službu, která přebije vše a donutí uživatele, aby zahodili své starší mobily, je to krok dopředu.

Na UMTS jsme se osobně velmi těšili. Konečně se totiž zase něco děje. Po dlouhé době nijak zásadních inovací (až na pár výjimek) nyní přichází něco, co má cenu sledovat, co nás zase trochu přiblíží k asijským zemím, které se s vyplazeným jazykem snažíme dohnat.

Teď ale nemluvím za běžné uživatele, za naprostou většinu lidí, kteří používají mobil. Jim stačí jen telefonování a posílání zpráv, které dostatečně dobře zvládají současné sítě GSM. Síť třetí generace je přesvědčí jen některou z multimediálních služeb a bude jim úplně jedno, že v pozadí je něco jako UMTS. Na MobilManii ale píšeme pro trochu jinou cílovou skupinu. Věřím, že stejně jako my se na mobilní technologie nedíváte jen z pohledu uživatelů, ale že vás to stejně jako nás zkrátka baví. Jak se tak dívám na výsledky starší ankety, máme asi opravdu stejný názor.

Diskuze (63) Další článek: Vánoční přehled: mobilní telefony do šesti tisíc

Témata článku: Operátoři, O2, EU, Nokia 6630, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, Nokia N90, Samsung Z300, Sony Ericsson K600i, Síť, Dějiny, Třetí generace, Sít, Gen, Vyplazený jazyk, Euro, První red, Generace, Redakční video


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů napříč cenovým spektrem ** Cena použitelných modelů začíná na dvou tisících korun

Jan Láska | 93

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

** Třetí novinkou řady S10 je plusová varianta ** Výbava je podobná jako Galaxy S10, navíc je jen větší kapacita baterie a duální selfie ** Speciální keramická edice se ale může těšit na 12GB RAM a 1TB úložiště!

Martin Chroust, Tomáš Holčík | 43

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 59

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

** Honor 7A je ideální smartphone pro děti či začátečníky ** Nestojí moc a systém na něm jede hezky plynule ** Má rozumně nastavené parametry, zabezpečení a hezké barvy **

Jakub Vrbacký | 20