Eurotel blokuje hovory z Oskara!

Podařilo se nám zjistit šokující informace ze zákulisí „telekomunikační války“ u nás. Eurotel blokuje část příchozích hovorů ze sítě Oskar. Stížnost na Eurotel podal také Český Telecom. Momentálně tuto situaci již řeší ČTÚ. Máme exkluzivní materiál ze zákulisí této kauzy.
Eurotel blokuje hovory z Oskara!

Eurotel hovory z Oskara přes Český Telecom nepropojuje

Jak jsme vás již informovali v tomto článku, Oskar začal část svých hovorů směřujících do sítí Eurotel a Paegas přepojovat přes síť Českého Telecomu. Důvody, které ho k tomu vedly, byly čistě ekonomické, neboť lidé volali (asi o 30 procent) více z Oskara na Eurotel a Paegas než z Eurotelu a Paegasu do Oskara. To způsobovalo nevyrovnanou bilanci v oblasti propojení neboli povinnost Oskara platit za propojení ostatním dvěma mobilním operátorům několik milionů korun měsíčně.

Přímé propojení jedné minuty hovoru mezi dvěma mobilními sítěmi stojí v ČR 6,50 Kč. Český Telecom však Oskarovi nabídl, že mu zprostředkuje propojení hovorů do sítí Eurotel a Paegas pomocí s tzv. kaskádním odúčtováním za pouhé 3 Kč/min (kaskádní účtování je v ČR i ve světě naprosto běžné a je využíváno například při propojení některých alternativních operátorů pevných sítí se sítěmi mobilními). Výměnou za to měl pak Oskar nabídnout Českému Telecomu cenu 3 Kč za minutu za každý hovor ukončený ve své síti.

Podle společností RadioMobil a Eurotel tímto jednáním Oskar porušil s nimi uzavřenou propojovací dohodu. Reakce RadioMobilu byla taková, že podal k ČTÚ na Oskara stížnost, ve které říkal, že Oskar svým jednáním porušuje propojovací dohodu.

A zablokovat!

Reakce Eurotelu byla však jiná. Od čtvrtečního večera 20. 9. 2001 začal blokovat všechny příchozí hovory ze sítě Oskar, které vedly přes síť Českého Telecomu, což nám také potvrdil přímo tiskový mluvčí společnosti Eurotel. Na otázku, proč k tomuto kroku Eurotel přistoupil, pak Jan Kučmáš odpověděl: „Domníváme se, že oboustranně závazné smlouvy by se měly dodržovat. Nechápeme, proč Oskar porušil propojovací dohodu, kterou před půl rokem sám podepsal.“

O svém rozhodnutí blokovat hovory informoval Eurotel den poté, v pátek 21. 9. 2001, oficiální cestou zástupce Českého Mobilu s tím, že jim doporučil využívat přímé propojení s dostatečnou kapacitou tak, jak to podle jeho výkladu předpokládá vzájemná dohoda o propojení.

Porušuje Oskar smlouvy či nikoliv?

Společnost Český Mobil se však domnívá, že metodu kaskádního účtování použít lze, že není v rozporu se stávající smlouvou o propojení a tudíž nevidí důvodu pro blokování hovorů ze strany Eurotelu. Z tohoto důvodu ještě týž den oznámila celou tuto vzniklou situaci státní inspekci telekomunikací ČTÚ. Poté, co Eurotel na základě Oskarovy písemné urgence odmítl ukončit blokování tranzitovaných hovorů, podal Český Mobil oficiální cestou ve čtvrtek 27. 9. 2001 písemnou stížnost ČTÚ pro porušování zákona o telekomunikacích. Prokáže-li se, že Eurotel skutečně blokuje hovory, hrozí mu od ČTÚ podle zákona o telekomunikacích sankce až do výše pět milionů korun.

Tiskový mluvčí společnosti Eurotel prohlásil, že veškeré kroky Eurotelu jsou plně v souladu s jeho právními závazky. Oficiální stanovisko společnosti Český Mobil k posledním vývoji této kauzy se nám bohužel nepodařilo získat, neboť všichni čelní představitelé společnosti, včetně tiskového mluvčího, jsou nyní mimo republiku.

Z Oskara na Eurotel se normálně dovoláte

Podstatné pro uživatele obou zmiňovaných sítí je však to, že jakmile Eurotel zablokoval příchozí hovory ze sítě Oskar vedené přes síť Českého Telecomu, Oskar téměř okamžitě začal všechny hovory propojovat přes přímé propojovací body. Zákazníci Oskara tak mohou do sítě Eurotel volat bez jakýchkoliv problémů a stejně tak i uživatelé sítě Eurotel mohou přijímat hovory od uživatelů všech operátorů.

Český Telecom protestuje proti jednání Eurotelu

Tím, že Eurotel začal blokovat všechny hovory ze sítě Oskar, které vedou přes síť Českého Telecomu, pravděpodobně porušil propojovací dohodu, kterou má uzavřenu s Českým Telecomem. Metoda kaskádního účtování totiž stanovuje, že vyúčtování propojovaných hovorů se děje mezi každou ze zúčastněných stran zvlášť. Oskar tedy za tranzit hovoru ze své sítě zaplatí Českému Telecomu a Český Telecom pak za propojení tohoto hovoru ze své sítě do sítě Eurotel (či do sítě Paegas) zaplatí cenu, kterou má s daným operátorem dohodnutu v dohodě o propojení.

Jak nám uvedl tiskový mluvčí Českého Telecomu, Vladan Crha, Český Telecom proti jednání Eurotelu okamžitě protestoval a oficiálně jej požádal, aby blokování hovorů neprodleně ukončil. ČTc chce tento problém zatím řešit přímo s Eurotelem a teprve pokud by tato jednání selhala, tak se chystá jít s celou záležitostí k ČTÚ.

Samozřejmě budeme nadále sledovat, jak se celá záležitost vyvine.

A co vy? Co si myslíte o chování našich operátorů vůči sobě navzájem?

 

Témata článku: Operátoři, Vodafone, O2, EU, Oskar, Euro, Hovor, Blok

Určitě si přečtěte

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

** Nový iPhone 8 srazil ceny starších modelů zhruba o 4 000 Kč ** Další podzimní novinkou je nejmenší superphone Sony Xperia XZ1 Compact ** Nepřehlédněte slevy s programem Extra výhod, třeba na Nokie 3 a 5

16.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Vodafone rozsekal internet. Dílky jsou neomezené, první dva stojí po 99 Kč

Vodafone rozsekal internet. Dílky jsou neomezené, první dva stojí po 99 Kč

** Vodafone hlásá revoluci, ale jednoduché to mít nebude ** Pass jsou příplatkové balíčky pro sociální sítě, chatovací aplikace, hudbu a video ** Uživatelé budou zmatení, který provoz se kam počítá

5.  10.  2017 | Kůžel Filip, Posejpal Jan | 81

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

** V roamingu konečně využíváme služby za domácí ceny ** EU se chce nyní zaměřit na drahé volání z domova za hranice ** Jde o další škodlivou regulaci EU? Nebo není jiná cesta?

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 44

V říjnu se u Vodafonu urodilo: iPhone 8, nebo nejmenší superphone Xperia XZ1 Compact

V říjnu se u Vodafonu urodilo: iPhone 8, nebo nejmenší superphone Xperia XZ1 Compact

** Nový iPhone 8 startuje na ceně 20 977 Kč, starší modely padly o tisíce ** Další podzimní novinkou je Xperia XZ1 od Sony včetně verze Compact ** Ostatní modely šly s cenou dolů až o tisícovku, třeba Huawei P9 lite

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 5