Eurotel blokuje hovory z Oskara!

Podařilo se nám zjistit šokující informace ze zákulisí „telekomunikační války“ u nás. Eurotel blokuje část příchozích hovorů ze sítě Oskar. Stížnost na Eurotel podal také Český Telecom. Momentálně tuto situaci již řeší ČTÚ. Máme exkluzivní materiál ze zákulisí této kauzy.
Eurotel blokuje hovory z Oskara!

Eurotel hovory z Oskara přes Český Telecom nepropojuje

Jak jsme vás již informovali v tomto článku, Oskar začal část svých hovorů směřujících do sítí Eurotel a Paegas přepojovat přes síť Českého Telecomu. Důvody, které ho k tomu vedly, byly čistě ekonomické, neboť lidé volali (asi o 30 procent) více z Oskara na Eurotel a Paegas než z Eurotelu a Paegasu do Oskara. To způsobovalo nevyrovnanou bilanci v oblasti propojení neboli povinnost Oskara platit za propojení ostatním dvěma mobilním operátorům několik milionů korun měsíčně.

Přímé propojení jedné minuty hovoru mezi dvěma mobilními sítěmi stojí v ČR 6,50 Kč. Český Telecom však Oskarovi nabídl, že mu zprostředkuje propojení hovorů do sítí Eurotel a Paegas pomocí s tzv. kaskádním odúčtováním za pouhé 3 Kč/min (kaskádní účtování je v ČR i ve světě naprosto běžné a je využíváno například při propojení některých alternativních operátorů pevných sítí se sítěmi mobilními). Výměnou za to měl pak Oskar nabídnout Českému Telecomu cenu 3 Kč za minutu za každý hovor ukončený ve své síti.

Podle společností RadioMobil a Eurotel tímto jednáním Oskar porušil s nimi uzavřenou propojovací dohodu. Reakce RadioMobilu byla taková, že podal k ČTÚ na Oskara stížnost, ve které říkal, že Oskar svým jednáním porušuje propojovací dohodu.

A zablokovat!

Reakce Eurotelu byla však jiná. Od čtvrtečního večera 20. 9. 2001 začal blokovat všechny příchozí hovory ze sítě Oskar, které vedly přes síť Českého Telecomu, což nám také potvrdil přímo tiskový mluvčí společnosti Eurotel. Na otázku, proč k tomuto kroku Eurotel přistoupil, pak Jan Kučmáš odpověděl: „Domníváme se, že oboustranně závazné smlouvy by se měly dodržovat. Nechápeme, proč Oskar porušil propojovací dohodu, kterou před půl rokem sám podepsal.“

O svém rozhodnutí blokovat hovory informoval Eurotel den poté, v pátek 21. 9. 2001, oficiální cestou zástupce Českého Mobilu s tím, že jim doporučil využívat přímé propojení s dostatečnou kapacitou tak, jak to podle jeho výkladu předpokládá vzájemná dohoda o propojení.

Porušuje Oskar smlouvy či nikoliv?

Společnost Český Mobil se však domnívá, že metodu kaskádního účtování použít lze, že není v rozporu se stávající smlouvou o propojení a tudíž nevidí důvodu pro blokování hovorů ze strany Eurotelu. Z tohoto důvodu ještě týž den oznámila celou tuto vzniklou situaci státní inspekci telekomunikací ČTÚ. Poté, co Eurotel na základě Oskarovy písemné urgence odmítl ukončit blokování tranzitovaných hovorů, podal Český Mobil oficiální cestou ve čtvrtek 27. 9. 2001 písemnou stížnost ČTÚ pro porušování zákona o telekomunikacích. Prokáže-li se, že Eurotel skutečně blokuje hovory, hrozí mu od ČTÚ podle zákona o telekomunikacích sankce až do výše pět milionů korun.

Tiskový mluvčí společnosti Eurotel prohlásil, že veškeré kroky Eurotelu jsou plně v souladu s jeho právními závazky. Oficiální stanovisko společnosti Český Mobil k posledním vývoji této kauzy se nám bohužel nepodařilo získat, neboť všichni čelní představitelé společnosti, včetně tiskového mluvčího, jsou nyní mimo republiku.

Z Oskara na Eurotel se normálně dovoláte

Podstatné pro uživatele obou zmiňovaných sítí je však to, že jakmile Eurotel zablokoval příchozí hovory ze sítě Oskar vedené přes síť Českého Telecomu, Oskar téměř okamžitě začal všechny hovory propojovat přes přímé propojovací body. Zákazníci Oskara tak mohou do sítě Eurotel volat bez jakýchkoliv problémů a stejně tak i uživatelé sítě Eurotel mohou přijímat hovory od uživatelů všech operátorů.

Český Telecom protestuje proti jednání Eurotelu

Tím, že Eurotel začal blokovat všechny hovory ze sítě Oskar, které vedou přes síť Českého Telecomu, pravděpodobně porušil propojovací dohodu, kterou má uzavřenu s Českým Telecomem. Metoda kaskádního účtování totiž stanovuje, že vyúčtování propojovaných hovorů se děje mezi každou ze zúčastněných stran zvlášť. Oskar tedy za tranzit hovoru ze své sítě zaplatí Českému Telecomu a Český Telecom pak za propojení tohoto hovoru ze své sítě do sítě Eurotel (či do sítě Paegas) zaplatí cenu, kterou má s daným operátorem dohodnutu v dohodě o propojení.

Jak nám uvedl tiskový mluvčí Českého Telecomu, Vladan Crha, Český Telecom proti jednání Eurotelu okamžitě protestoval a oficiálně jej požádal, aby blokování hovorů neprodleně ukončil. ČTc chce tento problém zatím řešit přímo s Eurotelem a teprve pokud by tato jednání selhala, tak se chystá jít s celou záležitostí k ČTÚ.

Samozřejmě budeme nadále sledovat, jak se celá záležitost vyvine.

A co vy? Co si myslíte o chování našich operátorů vůči sobě navzájem?

 

Diskuze (187) | Nokia 6310: elektronická peněženka v mobilu

Témata článku: Operátoři, Vodafone, O2, EU, Blok, Hovor, Oskar, Euro

Určitě si přečtěte

Leden u O2: Kdo by nechtěl mobil a náramek Xiaomi za 6 Kč...

Leden u O2: Kdo by nechtěl mobil a náramek Xiaomi za 6 Kč...

** Než začnete lovit drobné, přečtěte si pozorně podmínky akce ** Nebo kupte raději za plnou cenu, operátor v lednu zlevňoval ** Novinkou od Jihokorejců je Samsung Galaxy A8 za 12 995 Kč

6.  1.  2018 | Pospíšil Aleš | 26

Vodafone v lednu začne prodávat Xiaomi a přidá velké povánoční slevy [ceník]

Vodafone v lednu začne prodávat Xiaomi a přidá velké povánoční slevy [ceník]

** Výkon za rozumnou cenu, takové jsou dle Vodafonu modely Xiaomi ** Top model Xiaomi Mi MIX 2 vyjde na necelých 15 tisíc korun ** Operátor v lednu výrazně zlevňuje, ceny jdou dolů o tisíce

31.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 14

Volali jsme jako jindy v neděli, o stovky procent vyskočily na Štědrý den data

Volali jsme jako jindy v neděli, o stovky procent vyskočily na Štědrý den data

** Selfíčko s dárečkem jedině přes messenger a přes Wi-Fi ** Nejvíce volali, SMSkovali a datovali zákazníci T-Mobilu ** Průměrná hodnota přenesených dat na SIM se pohybuje od 40 do 60 MB

25.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 17

Tomáš Budník skončí, novým generálním ředitelem O2 bude Jindřich Fremuth

Tomáš Budník skončí, novým generálním ředitelem O2 bude Jindřich Fremuth

18.  12.  2017 | Kůžel Filip, tisková zpráva | 7