Eurotel CardPhone: internet jak polévka ze sáčku (recenze)

S novou GPRS kartou od Eurotelu se připojíte k internetu téměř všude. Kromě datování můžete volat nebo posílat SMS či e-maily, a to během několika minut po vybalení z krabice. Kartu stačí zasunout do notebooku a hurá na web!
Eurotel CardPhone: internet jak polévka ze sáčku (recenze)
Kapitoly článku

Jak na GPRS

Mobilní internet přes GPRS už není výsadou bohatých manažerů, zejména v souvislosti se spuštěním neomezeného paušálu Eurotel Data Nonstop přibývají noví uživatelé jako houby po dešti.

Pokud však chcete využívat výhod GPRS, potřebujete také mobilní telefon, který tuto technologii podporuje. Dostupné telefony mají různou rychlost GPRS, odlišné způsoby propojení s PC a samozřejmě se liší i cenově. Přehled mobilů s GPRS naleznete v tomto starším článku. Další z možností je využít specializovanou komunikační kartu do slotu PCMCIA notebooků. V této recenzi se podíváme na novinku Eurotel CardPhone.

Jedná se o PC kartu, kterou můžete mít v počítači třeba celý den a být jejím prostřednictvím připojeni k internetu. Jedná se o něco dražší variantu, mobilní telefon s podporou GPRS rozhodně seženete levněji, na druhou stranu je ale práce s takovou kartou velice pohodlná. Pokud na internetu trávíte mobilně několik hodin denně, mělo by se pořízení datové karty vyplatit. Jednou z velkých výhod podobných zařízení oproti mobilu je napájení - nepotřebujete nabíječky.

 
Zařízení CardPhone se hrdě hlásí k Eurotelu, příbuznost s operátorem nelze přehlédnout

Co takhle CardPhone?

Eurotel CardPhone je GPRS modem ve formátu PC karty typu II do slotu PCMCIA, kterým disponuje každý notebook. Pracuje v GSM pásmech 900 i 1800 MHz a nabízí především rychlé GPRS třídy 10 (4+2). To v případě Eurotelu představuje ideální maximální hodnoty připojení až 53,6 kb/s pro download a 26,8 kb/s pro upload. Karta také podporuje hlasovou komunikaci prostřednictvím osobní sady handsfree, nechybí práce se zprávami, faxy a e-maily - to vše díky možnostem dodávaného softwaru Mobile PhoneTools. Základní balení tedy obsahuje samotnou kartu, handsfree, instalační CD se softwarem a stručný návod.

  
SIM karta se vkládá do přední části CardPhonu, pro její zasunutí musíte použít nehet

Karta ma tradiční rozměry 123 x 57 x 13 mm a hmotnost 94 gramů. Ačkoli je ozdobena logem Eurotelu, o její výrobu se postarala společnost i-Tec. Tím možná vysvětlíme kvalitu jejího zpracování. Už samotný potisk v podobě modré nálepky Eurotelu nepůsobí moc profesionálně, pokud byste chtěli, po pár sekundách by mohla být pryč. Další výtku bych směřoval k černé plastové krytce, která chrání otvor pro SIM kartu a konektor. Při vytahování karty z notebooku se občas stalo, že mi černý plast zůstal v ruce. Není totiž nijak připevněn, s použitím lehkého násilí jej bez problémů opět zacvaknete tam, kam patří. Na obnaženou kartu s vykukující elektronickou deskou není moc hezký pohled.

Z krabice přímo na web

To, co CardPhone ztrácí v rámci vnějšího zpracování, dohání třeba v dodávaném softwaru. Použítí karty mohu přiléhavě přirovnat k instantní polévce ze sáčku. Po vložení CD do mechaniky spustíme instalační proces, kde jsme dotázáni na identifikační údaje jako jméno, telefonní a faxové číslo. Na závěr zvolíte cílový adresář instalace a telefonní seznam, který chcete s kartou používat - buď využijete databáze čísel na kartě SIM nebo kontakty v Outlooku, popř. Outlooku Express.

Teprve v dalším kroku vkládáme kartu do slotu počítače. Automaticky se nainstalují ovladače k modemu. Program už počítá s tím, že karta SIM je vložena uvnitř CardPhonu. Vkládá se "vzhůru nohama" do přední části, pro vsunutí musíte použít nehet - výsledný efekt je charakterizován cvaknutím. Vyjmutí jde o něco lépe.

   
Instalace je velmi jednoduchá, stejně intuitivní je i ovládací program ve formě mobilního telefonu na ploše

Po prvním spuštění aplikace Mobile phoneTools jste vyzvání k zadání bezpečnostího kódu PIN, při dalším spuštění jej program už nepožaduje. Pokud na SIM kartě nemáte aktivován požadavek na PIN, nemusíte zadávat nic ani poprvé. Po úvodním okně se na ploše objeví imitace telefonu, se kterou vše ovládáte. Program zaregistruje SIM kartu zhruba pět až sedm sekund po spuštění, což oznámí názvem přihlášené sítě na displeji. Lze jej ovládat buď grafickými ikonkami v boční liště, která reprezentuje hlavní funkce, nebo textovou nabídkou pod tlačítkem "Menu" na pomyslné klávesnici. Alfanumerická tlačítka jsou aktivní, lze s nimi normálně vytáčet telefonní čísla. Na displeji dále vidíte sílu signálu, stav GPRS a ikonky signalizující příchozí textovku či e-mail.


V druhé kapitole najdete to nejdůležitější. Zhodnotíme rychlost připojení a podíváme se na hlasové funkce, SMS zprávy a telefonní seznam.

Témata článku: Operátoři, Ostatní, O2, Příslušenství, EU, Siemens S55, Hezký pohled, Pol, Internet, Euro, CardPhone


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34