Eurotel chystá velké změny u GPRS

Minulý týden se objevily první zmínky o tom, že Eurotel u GPRS chystá nějaké změny. V souvislosti s uvedením tarifu Data Nonstop totiž desetinásobně vzrostl objem přenášených dat. Eurotel musel zareagovat.
Eurotel chystá velké změny u GPRS

Uživatelé Eurotelu přenesou 30 GB denně

Zatímco v březnu u Eurotelu dosahoval počet přenesených dat přes GPRS hodnot okolo 3 GB denně, tak koncem dubna to byl více než desetinásobek (tedy 30 GB denně). Obrovský nárůst objemu přenášených dat je bezesporu způsoben novým datovým tarifem GPRS Nonstop. Jeho uživatelé však doposud ještě neřekli své a i graf níže dává znát, že objem přenášených dat v síti bude ještě asi poměrně výrazně růst.

Klepněte pro větší obrázek

Graf znázorňující objem přenesených dat za jednotlivé dny (dnem zlomu je 1. 4. 2003).
Jeden obdélník znázorňuje 4 dny vodorovně a 10 GB svisle.

U Eurotelu však neroste jenom objem přenesených dat, razantní nárůst zaznamenal také počet klientů. V dubnu se řady aktivních uživatelů GPRS Eurotelu navýšily o 42%, což možná není díky tarifu GPRS Nonstop až takovým překvapením. Mnohem více překvapující je to, že tarif GPRS Nonstop tvořil pouze necelou polovinu meziměsíčního nárůstu. Eurotel to vysvětluje tím, že kromě tarifu GPRS Nonstop byly představeny i další změny v oblasti GPRS, včetně prodloužení časově omezené akce orientované právě na GPRS.

Tip: přečtěte si bleskovku Eurotel: rychlejší a stabilnější GPRS připojení

Co se bude měnit

Eurotel se vzhledem k rostoucí tendenci zatížení GPRS sítě rozhodl k poměrně razantním krokům a změnil hardwarovou konfiguraci své GPRS sítě. Spolu s ní také postupně představí nová APN (Access Point Name), které zpřístupní uživatelům GPRS některé další služby (viz tabulka). To ale není jediná změna, příjemnou změnou je také vyhrazení nejméně jednoho timeslotu na každé BTS pro GPRS (k podobnému kroku přistoupil také T-Mobile).

To by mělo zaručit uživatelům větší jistotu v tom, že bude téměř vyloučena situace, kdy by uživatel nemohl přenášet data. Většina uživatelů GPRS Nonstop namítne, že stejně jeden timeslot je nezachrání, ale pravda je ta, že dedikované timesloty pro GPRS nejsou ani tak důležité pro ty, kteří používají GPRS pro klasické připojení na Internet, jako pro ty, kteří jej používají pro telemetrické aplikace.

V praxi vyhrazení jednoho timeslotu pro GPRS znamená to, že i když má hlas stále prioritu, tak uživatelům GPRS přinejhorším zbude onen jeden timeslot. V době, kdy v dané lokalitě nebude nikdo telefonovat, tak je samozřejmě pro GPRS k dispozici všech osm timeslotů.

APN u Eurotelu

APN IP adresa Mobil -> Internet Internet -> Mobil Mobil -> Mobil
internet Dynamická Ano Ne Ne
internet.s* Statická Ano Ne Ne
internet.open* Dynamická Ano Ano Ano
internet.open.s* Statická Ano Ano Ano
telemetry* Neveřejná Ne Ne Ano
op.** Přiděluje intranet - - Ano
gointernet Dynamická Ano Ne Ne
*připravuje se
**pro službu Eurotel OnePort

Všechny APN označené hvězdičkou se budou zavádět postupně během následujících týdnů. Jako první přijde na řadu internet.s, který je určen pro zákazníky využívající statickou IP adresu. Jeho nasazení je přímo souvisí s hardwarovou změnou v jádru GPRS sítě Eurotelu (viz dále). Statickou IP adresu v současné době používá 250 zákazníků Eurotelu, které nyní Eurotel postupně obvolává a upozorňuje je na nutnost přenastavení konfigurace GPRS.

Z dalších APN určitě stojí za zmínku internet.open, které otevře všechny IP porty směrem z Internetu do GPRS sítě Eurotelu a navíc také umožní přímé spojení mezi dvěma uživateli GPRS v síti Eurotelu. Eurotel APN internet.open doporučuje však pouze uživatelům tarifu GPRS Nonstop, neboť otevření portů z Internetu by mohlo mít za následek, že na vaší IP adresu by mohl někdo posílat nevyžádaná data z Internetu, což u GPRS Nonstop sice tolik nevadí, ale u GPRS Instant byste tato data museli zaplatit.

Co se změní v síti

Eurotel donedávna používal 2 GGSN (Gateway GPRS Support Node), což je zařízení, které zprostředkovává propojení mezi GPRS částí GSM sítě a Internetem (tedy zařízení, přes které se fyzicky připojuje uživatel GPRS do Internetu). Jedno GGSN obsluhovalo všechny uživatele GPRS (včetně uživatelů WAPu) a to druhé fungovalo jako záloha.

Každé GGSN má však omezený počet uživatelů, kteří k němu mohou být připojeni (mohou mít navázán PDP context). „Nejmenší“ GGSN mívají kapacitu okolo 25000 připojených uživatelů a největší až okolo 100 000 připojených uživatelů.

Eurotel nyní udělal to, že svá původní dvě GGSN vyhradí pro APN se statickou IP adresou a APN telemetry. Pro obsluhu APN pro WAP a APN pro uživatele s dynamickou IP adresou bude sloužit n+1 (přesný počet Eurotel nesdělil) nových GGSN, přičemž v případě, že dojde k porušen na těchto GGSN, tak jejich funkci mohou dočasně převzít GGSN pro uživatele se statickou IP adresou.

Pokud bychom si měli trochu zaspekulovat, tak lze poměrně dobře předpokládat, že původní GGSN měly kapacitu 25 000 uživatelů (každé). Eurotel však nyní počítá s velkým nárůstem počtu uživatelů GPRS, což znamená, že nové GGSN může mít pravděpodobně kapacitu 50 000 uživatelů (pokud Nokia takové GGSN vyrábí, Ericsson podle mých informací dodává jen GGSN25 a GGSN100). Další možnost, z hlediska bezpečnosti lepší, je ta, že Eurotel nakoupil více „malých“ GGSN, mezi které rozloží GPRS zátěž. V případě výpadku jednoho z nich by pak ostatní GGSN převzala jeho zátěž.

Ať už tak či onak – zákazník by měl změny v síti Eurotelu pocítit jen minimálně (dedikované timesloty již pár týdnů fungují). V kritických případech, kdy je síť nejzatíženější, lze však očekávat jisté zlepšení, neboť spolu s počtem GGSN se také navýšila konektivita do Internetu. Největším přínosem tak zůstává nastávající zavedení nových APN.

Diskuze (83) Další článek: Překladové slovníky pro kapesní počítače (recenze)

Témata článku: Operátoři, O2, EU, Jediná změna, GPRS, Euro


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136