Eurotel DataSet II – mobilní kancelář ve vaší dlani

Nový balíček DataSet II je narozdíl od svého staršího bratříčka opravdu dobrou koupí. Za necelých 23 tisíc dostanete mobil Ericsson T39m a kapesní počítač iPAQ. Balíček jsme si vyzkoušeli a výsledky jsou tady.

Obrovská krabice pro malá zařízení

Eurotel DataSet II obsahuje mobilní telefon Ericsson T39m, kapesní počítač Compaq iPAQ H3630 a několik instalačních cédéček s nejrůznějším softwarem. To všechno dostanete v nádherné modré krabici s rozměry 40×25×10,5 cm a hmotností okolo deseti kilo. Kapesní DataSet tedy rozhodně není kapesní (tedy alespoň zezačátku ne). Koneckonců, za cenu 22 995 Kč včetně DPH by zákazník měl také dostat něco pořádně velkého.

Teď ale již trochu vážněji. Nákup DataSetu II je podmíněn uzavřením Účastnické smlouvy na 24 měsíců s tím, že si aktivujete libovolný tarifní program (třeba i Relax) a k němu si necháte aktivovat doplňkovou službu Data za příplatek 204,75 Kč včetně DPH měsíčně. Po dobu oněch 24 měsíců pak budete pravidelně platit ještě 40 Kč navíc, za které ovšem dostanete na oplátku přenos 4 MB pomocí GPRS zdarma, což je poměrně výhodná nabídka.

Kromě samotného telefonu Ericsson T39m dostanete samozřejmě také cestovní nabíječku a klasický klip na opasek Ericsson (který rozhodně nedoporučuji používat). Compaq iPAQ je pak vybaven synchronizační kolébkou, cestovní nabíječkou a ochranným krytem. Balíček (nebo spíše balík) DataSet II však také obsahuje poměrně velké množství softwaru – zdarma tak dostanete Microsoft Outlook 2000, Microsoft ActiveSync 3.1, českou lokalizaci pro iPAQ od společnosti Sunnysoft, Sunnysoft GSM Manager (program na správu telefonního seznamu na telefonu a na psaní a čtení SMS), software pro synchronizaci Ericssonu T39m s PC a kromě toho také velký česko-anglický a anglicko-český slovník pro iPAQ, Lingea Lexicon 2000. Jakousi třešničku na dortu pak tvoří poukaz na jedno číslo amerického časopisu Pocket PC zdarma včetně nabídky zvýhodněného předplatného.

Cože to náš DataSet II umí?

DataSet II obsahuje jeden z nejlepších telefonů současnosti – Ericsson T39m. Ten ve svých útrobách skrývá Li-Pol baterii s velkou výdrží (170 hodin pohotovostního režimu a přes 8 hodin hovoru – reálně) a podporuje všechny nejmodernější technologie jako GPRS (3+1 timeslot), HSCSD (2+1 timeslot) či Bluetooth. Samozřejmostí je také velký telefonní seznam s kapacitou 510 telefonních míst či PO3 a SMTP klient přímo v telefonu – viz naši recenzi.

Compaq iPAQ H3630 pak disponuje barevným dotykovým TFT displejem s rozlišením 240×320 pixelů a podporou 4096 barev, 32 MB RAM, 206 MHz procesorem a Li-Pol akumulátorem, který ho udrží v provozu přibližně 8 hodin aktivního používání. Kromě toho iPaq oplývá vestavěným mikrofonem a reproduktorem a audio výstupem na sluchátka. K iPAQu je také možné dokoupit množství rozšiřujících modulů, včetně mechaniky na Compact Flash karty a PC karty.

V ceně zařízení jsou zahrnuty aplikace Pocket Word, Pocket Excel, Pocket Internet Explorer, Pocket Outlook, kalkulačku, databázi kontaktů, MS Reader, MS Money, Media Player (schopný přehrávat MP3) a výše zmiňovaný slovník, který ve své maximální instalaci obsahuje 75 000 hesel. Pro komunikaci s okolím je pak H3630 vybaven infračerveným portem.

Po spojení obou zařízení jste schopni plnohodnotně přistupovat ke svému e-mailu, včetně off-line čtení, surfovat po Internetu, psát ve Wordu či počítat jednoduché výpočty v Excelu. iPAQ můžete také použít jako diktafon, či po připojení sluchátek také jako MP3 přehrávač. Přehrávat je možné také videa ve speciálním formátu. Zkrátka a dobře, máme tu před sebou takovou elegantnější Nokii 9210 s podstatně nižší pořizovací cenou, bez klávesnice, s dotykovým displejem a hlavně GPRS.

Stačí jenom koupit a jít

Pokud se rozhodnete pro nákup DataSetu II, pak si budete muset počkat až do 1. října 2001, kdy bude oficiálně uveden na trh (v současné době jej mohou zakoupit pouze firemní zákazníci). Ihned po vybalení můžete začít svůj DataSet II aktivně používat. Ericsson T39m je funkční ihned, do iPAQu se musí nainstalovat lokalizace češtiny a nastavení pro přípojení přes Eurotel GPRS, případně je možné také nainstalovat výše zmiňovaný slovník Lingea Lexicon 2000. Pokud by se vám to nechtělo dělat osobně, pak vám tento software mile rádi nainstalují přímo v prodejně Eurotelu. Jediné, co budete muset instalovat opravdu sami, je Microsoft Outlook 2000 a Microsoft ActiveSync 3.1, které musíte nainstalovat přímo na svůj osobní počítač.

Pokud byste si přáli k připojení na Internet z vašeho iPaqu používat namísto GPRS HSCSD, pak můžete přímo v prodejně požádat o speciální manuál či přímo o nastavení profilu pro připojení přes HSCSD. Důvod, proč není HSCSD u DataSetu II příliš propagováno je pravděpodobně ten, že Pocket Internet Explorer v iPaqu je natolik pomalý, že i na načtení stránky, která je uložena přímo v paměti iPaqu je potřeba přinejmenším 15 sekund. Kromě toho malý displej není na čtení internetových stránek příliš pohodlný, a tak než se dostanete k nějakému odkazu na stránce, strávíte tím pěknou chvíli. GPRS je v tomto ohledu rozhodně lepší a i když má ve většině případů nižší rychlost připojení než HSCSD, které u Ericssonu T39m nabízí přenosovu rychlost až 28,8 kbps, nabízí velice slušný uživatelský komfort.

Klepněte pro větší obrázek

DataSet II v praxi

Po dobu našeho testování DataSetu II se objevila jedna chyba. Ericsson T39m má problém se s systémem MS Pocket PC domluvit, a tak se občas stane, že GPRS spojení spadne. Pokud se chcete připojit podruhé, pak musíte telefon vypnout a zapnout. Jedná se o chybu ve firmware telefonu, která by dle slov Ericssonu měla být již příští týden odstraněna.

Kromě tohoto menšího nedostatku, který by měl být do uvedení na trh vyřešen, jsme nezaznamenali žádné potíže. Připojení k Internetu je relativně rychlé a pro potřeby získání aktuálních informací plně dostačující. Stránky se zobrazují korektně, a to včetně bannerů, JavaScriptu a barevných obrázků. Přístup k e-mailu je taktéž velice pohodlnou záležitostí. Jediné, co by se dalo DataSetu II vytknout, je malá výdrž baterie u iPAQu. Na druhou stranu ale iPAQ vždy vydržel celou dobu, co jsme jej používali v terénu a slabou baterii hlásil vždy až k večeru, kdy byl v dosahu nabíječky.

Když uvážíme cenu každého zařízení zvlášť, která v případě Ericssonu T39m činí 15 tisíc Kč a v případě iPaqu H3630 25 tisíc Kč, pak je cena 22 995 Kč + aktivace (3684 Kč s daní) více než přijatelná. Na paušálních poplatcích pak během oněch 24 měsíců, na které se upíšete budete muset zaplatit celkem 10 788 Kč (Relax + Data + 40 Kč – 449,5 Kč měsíčně), za které každý měsíc získáte 30 volných minut, 30 SMS zdarma a 4 MB datových přenosů přes GPRS zdarma (uvedené ceny jsou včetně DPH). DataSet II bych tedy označil za dobrou koupi.

Ve zkratce:

  • Komunikační balíček Eurotel DataSet II
  • Obsahuje: mobil Ericsson T39m a Compaq iPAQ H3630
  • Vlastnosti Ericssonu T39m
  • Vlastnosti iPAQu: barevný dotykový displejem 240×320 pixelů, 32 MB RAM, procesor 206 MHz, Li-Pol akumulátor, infraport, vestavěný mikrofon a reproduktor, audio výstup na sluchátka, existují rozšiřující moduly včetně mechaniky na Compact Flash karty a PC karty
  • Softwarové vybavení iPAQu: Pocket Word, Pocket Excel, Pocket Internet Explorer, Pocket Outlook, kalkulačka, databáze kontaktů, MS Reader, MS Money, Media Player (schopný přehrávat MP3), slovník
  • Cena balíčku: 22995 Kč vč. DPH

 

 

Diskuze (32) Další článek: Oživeno: Siemens nabízí sto nových mobilů C45 zdarma!

Témata článku: Operátoři, O2, EU, Ericsson T39m, Mobil, Zvýhodněné předplatné, Výhodná nabídka, Euro, Libovolný tarif, Data


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40