Eurotel HSDPA: první praktické zkušenosti

S jedním zařízením máte internet kdekoli v Česku, od pomalého GPRS, po nejmodernější a nejrychlejší technologii HSDPA. Rychlost se blíží megabitu, mobilita je stoprocentní. Jaké jsou naše první postřehy?
Eurotel HSDPA: první praktické zkušenosti

Snad žádnému fandovi mobilních technologií neunikla zpráva o spuštění technologie HSDPA v síti Eurotel. Kdyby přeci jen ano, můžete si přečíst kompletní souhrnné informace o této nové službě. HSDPA rozšiřuje možnosti sítí třetí generace, zajišťuje datové přenosy rychlostí až 1 Mb/s a v budoucnu ještě rychlejší. Oproti klasickým sítím UMTS se kromě zvýšení rychlosti zkrátí odezvy.

Tip: podrobné informace o technologii HSDPA najdete zde

Zatím není na našem trhu dostupný žádný mobilní telefon s podporou technologie HSDPA a Eurotel proto k využívání této služby nabízí zatím jen zásuvnou datovou kartu pro notebooky. Služba je tedy v současné podobě srovnatelná s Internetem 4G od T-Mobilu nebo CDMA od Eurotelu. Připojení přes HSDPA, resp. datovou kartu Huawei E620 má jednu stěžejní výhodu. Kde není k dispozici vysokorychlostní internet HSDPA, tam automaticky zastoupí UMTS, EDGE nebo alespoň GPRS. Internetové připojení tak máte zajištěno po celém Česku a také v zahraničí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Datová karta Huawei E620

Blesková instalace

Kartu dostanete v plastové krabičce spolu s instalačním CD, návodem a zkráceným návodem „Rychlý start“. Ke kartě je přibalen ještě plastový obal pro bezpečnější přenášení. V zadní části karty je slot pro zasunutí SIM karty, která je úplně stejná jako v telefonu. Můžete mít klidně jednu SIM kartu a střídat ji mezi kartou a telefonem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Zasunutí SIM karty

Anténa datové karty z notebooku výrazně vystupuje a před uložením počítče do těsného kufříku je nutné kartu proto vyjmout. Vnější část karty zdobí logo výrobce a najdeme zde tři funkční prvky – modrou diodu informující o činnosti zařízení, konektor jack 2,5 mm pro připojení náhlavní soupravy a malý konektor pro připojení externí antény.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Karta z notebooku dosti vystupuje

Před první zasunutím karty do počítače je nutné z přiloženého CD nainstalovat potřebný software. Standardní instalátor nemá žádný zádrhel a po následném zasunutí karty systém našel všechny potřebné ovladače. V ovládací aplikaci je pak nutné nastavit parametry pro přístup do sítě operátora – vypsat APN a telefonní číslo podle návodu zvládne i naprosto nezkušený uživatel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obsah balení • praktická krabička

Pak už nic nebrání vrátit se na hlavní stránku programu a stisknout tlačítko Connect. Za okamžik budete připojeni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovládácí aplikace - před připojením • nastavení • připojeno

Plná mobilita

Po prvním připojení v naší brněnské redakci jsem dosáhl rychlosti stahování dat přes 700 kb/s. Jednoznačně se tedy nacházíme v oblasti pokrytí HSDPA, protože maximum sítě UMTS je 384 kb/s. Rychlost je značně kolísavá i když nejste s notebookem v pohybu. Chvílemi se snižovala k hranici 500 kb/s.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rychlost chvílemi přes 700 kb/s, ale také pod 500 kb/s

Vně budovy s přímým dohledem na jednu BTS, o které jsem se domníval, že by mohla HSDPA poskytovat, jsem lepšího výsledku kupodivu nedosáhl. Stále se rychlost pohybovala kolem 700 kb/s.

Druhý den jsem na stejném místě v redakci opět připojil svůj notebook k internetu přes kartu Huawei a dosáhl jsem překvapivého výsledku – rychlost stahování běžně přesahovala 800 kb/s a rekord se zvýšil na 890 kb/s. Opět se ovšem projevovaly výkyvy, kdy rychlost klesala k 600 kb/s.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Speedtest naměřil až 890 kb/s

Opačný přenos dat (upload) byl stabilnější a držel se na solidních hodnotách převyšujících 300 kb/s. Opakovaný „ping“ na různé servery vykazoval poměrně rovnoměrnou odezvu kolem 120 ms. Z mobilních technologií nabízí o něco lepší výsledek jen Internet 4G od T-Mobilu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Upload je stabilnější • ping na Nix.cz

Dnes jsem se po cestě z práce rozhodl otestovat stabilitu připojení během v pohybu. Notebook se usadil na sedadle spolujezdce a prostřednictvím karty Huawei stahoval přes FTP protokol velký soubor ze serveru MobilManie. Cesta směřovala z centra Brna na východní periferii. Stahovat jsem začal na rychlosti přibližně 500 kb/s a rychlost automobilu neměla na rychlost stahování evidentně žádný vliv. V husté zástavbě s vysokými domy po obou stranách silnice padla rychlost místy až na 20-30 kb/s, posléze se ale opět vyšplhala až k 500 kb/s. Přesněji řečeno kolísala mezi 300 až 500 kb/s a na 700 kb/s běžně dosahovaných v redakci jsem kupodivu nedosáhl.

Klepněte pro větší obrázek 
Odkázán na GPRS

Během cesty městem dlouhé cca 10 km nedošlo ani jednou k úplnému přerušení spojení, karta plynule přecházela z HSDPA až ke GPRS podle potřeby. Zaujalo mě, jak dlouho se rychlost držela nad hranicí dostupné pouze pro HSDPA připojení. Podle mapy pokrytí UMTS Eurotelu už jsem se dávno nacházel mimo pokryté území a přesto jsem ještě stahoval rychle. Pokrytí se zjevně rychle rozšiřuje.

Zatím spokojenost

Bezproblémová instalace, poměrně jistých 500 kb/s pro stahování, rychlý upload, přijatelné odezvy a plná mobilita jsou zatím důvodem ke spokojenosti. Omezující je zatím slabé pokrytí a obavy mám z poklesu rychlosti při větší vytíženosti sítě. Prozatím za největší slabinu považuji nestabilní rychlost, která je sice na mobilní připojení slušná, ale slibovaného „magabitu“ nedosahuje.

Více informací možnostech ovládací aplikace, ještě více testů datové karty v praxi a další praktické zkušenosti vám přineseme za pár dní testování. Máte-li nějaké otázky, můžete nám je zanechat v diskusi.

Diskuze (59) Další článek: Průzkum: zajímají operátory dotazy zákazníků?

Témata článku: Operátoři, O2, EU, Zkušenost, Euro


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70