Eurotel: je lepší Tandem nebo Go?

Nová služba Tandem EuroTel je oproti podobné službě Partner v síti Paegas docela nevýhodná. Tandem není dokonce vyvážený ani oproti volání z předplacené karty Go.
Eurotel: je lepší Tandem nebo Go?
Novou službou Tandem, která byla před časem spuštěna v síti EuroTel jsme se zabývali již v několika předchozích článcích. Z těch vyplynulo, že oproti podobné službě v síti Paegas je EuroTel Tandem poměrně nevýhodný. Kromě toho se ale EuroTelu ani moc nepovedlo vyvážit Tandem vůči vlastním tarifním programům. A jak je tomu u předplacených karet?

Tandem versus Go

Mezi kartami Tandem a předplacenými kartami EuroTelu je několik zásadních rozdílů:

Služba Tandem Go
Datové a faxové přenosy (včetně HSCSD a GPRS) ano ne
Roaming plný částečný (na principu callbacku)
Účtování 1. minuta celá, poté po sekundách po 30 sekundách
Špička Tandem I – Po-Pá 8:00 – 16:00
Tandem II a III – Po-Pá 8:00 – 20:00
Orig. Go – Po-Pá 7:00 – 19:00
Quatro Go – Po-Pá 7:00 – 16:00
Možnost aktivovat CLIR ano ne
Možnost aktivovat rozšířenou záznamovou službu ano ne

Jak je vidět z tabulky, tak nejzásadnější rozdíl je ve způsobu účtování. EuroTel totiž u svých tarifních programů zavedl „Oskarův způsob účtování“ neboli první minutu, kdy voláte, platíte celou a jakmile váš hovor přesáhne 60 sekund, tak tarifikace probíhá po vteřinách. Oproti tomu u předplacených karet používá EuroTel původní způsob tarifikace, kdy platíte každých započatých 30 sekund hovoru. Bohužel nelze jednoznačně říci, který z těchto dvou způsobů tarifikace je výhodnější, a tak nezbývá než konstatovat, že pokud většina vašich hovorů probíhá stylem: „Přijdu později. Kde právě jsi?“ apod., tak je pro vás pravděpodobně výhodnější tarifikace po půlminutách. Jestliže ale vaše hovory přesáhnou téměř vždy délku 30 sekundtak je pro vás jednoznačně výhodnější ten druhý z výše jmenovaných způsobů.

Je libo EuroTel Tandem I? Ne, děkuji, mám svoje Go.

Tandem I nabízí vcelku drahé volání do všech sítí (včetně EuroTelu). Jediná výhoda spočívá v možnosti relativně levně telefonovat na mateřskou kartu (z mateřské karty na partnerskou se platí běžná sazba EuroTel – EuroTel) a také v levnějších SMS (viz náš článek). Pokud bychom Tandem I srovnávali s předplacenými kartami EuroTelu, tak bychom zjistili, že předplacená karta vychází v mnoha případech levněji.

Pravděpodobně nejvýhodnější by se pak jevil tarif Fun Go, který v síti EuroTel vychází z předplacených tarifů naprosto nejlépe i při různých volacích schématech (viz článek – nejvýhodnější EuroTel). Jediným problémem jsou pořizovací náklady na Go kartu, kterou ovšem stávající zákazníci EuroTelu mohou získat se slevou (např. za body z programu Benefit).

Pokud Go kartu již vlastníte, tak ji rozhodně nezahazujte – je totiž téměř vždy levnější než karta Tandem I. Když pak ještě uvážíme to, že kartu Tandem I můžete k tarifům EuroTel Relax a Relax Plus (a několika dalším) obdržet pouze jednu, tak již není opravdu o čem uvažovat. Go je prostě levnější.

Poznámka: Od úterka EuroTel bude snižovat ceny za volání z tarifu Original Go. I poté ale bude Fun Go nejvýhodnějším tarifem ET, protože Original Go má SMS za 3,30 Kč (Fun Go jen 1,80 Kč) a volání do Telecomu za 15,50 Kč ve špičce (Fun Go jen 6,60 Kč).

EuroTel Tandem II? Dejme tomu

V případě Tandemu II již není situace tak jednoznačná. Tandem II totiž mimo špičku nabízí relativně výhodné volání, což v kombinaci s možností telefonovat a zasílat SMS na dvě čísla (mateřské a druhé Tandem II) levněji, začíná býti již o něco zajímavější. Bohužel ale i tak platí, že ve špičce se dovoláte s Go téměř vždy levněji (záleží na tom kam voláte a který tarif Go používáte). V okamžiku, kdy byste ale měli platit za aktivaci dvou Go karet plnou částku, tedy 1990 Kč (včetně DPH), pak vás pravděpodobně vyjde na poměrně dlouhou dobu Tandem karta levněji.

EuroTel Tandem III

Do třetice všeho dobrého a zlého připravil EuroTel ještě jeden Tandem tarif, a to pro zákazníky, kteří využívají jeho nejvyšší tarifní program – Business Týden (nebo podobné, viz náš článek). Na to, že tito zákazníci platí přes 2.000 Kč měsíčně jen za paušální poplatek, by si zasloužili o něco lepší přístup. Přeci jen, když Tandem III srovnáme s Paegas Partnerem I, tak je rozdíl více než očividný (viz náš článek). Tandem III v podstatě nenabízí nijak převratně levné volání. Je zde však patrný již poněkud větší rozdíl oproti Tandemu II, a to zejména v cenách za volání do ostatních sítí ve špičce. Tandem III je navíc téměř vždy levnější než kterákoliv předplacená karta EuroTelu, což v kombinaci s dalšími službami, které můžete s Tandem kartou využívat, již není k zahození. Bohužel kartu Tandem III dostanete pouze jen jednu, druhou, kterou můžete dostat, je karta s tarifem Tandem II.

Tandem sem Tandem tam

Celý tento článek se zabýval výhodností či nevýhodností Tandemu vůči předplacené kartě Go. Musím však na závěr říci, že daleko zásadnější otázka vyvstává při hodnocení výhodnosti či nevýhodnosti používání tarifních programů EuroTelu.
Diskuze (14) Další článek: EuroTel nabízí loga a melodie pro Nokie – bez Internetu!

Témata článku: Operátoři, O2, EU, Lep, Jediná výhoda, Euro, Nejzásadnější rozdíl


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136