Eurotel má internet za paušál!

Na pondělní tiskové konferenci oznámí Eurotel novou službu: internet přes GPRS za paušál. Troufám si tvrdit, že něco takového nikdo v současné době opravdu nečekal. Eurotel navíc umožňuje připojení k internetu i přes GPRS. Doplněno o komentář.
Eurotel má internet za paušál!

Neomezený internet

Nový datový program DATA Nonstop bude platit od prvního dubna, přičemž za 1050 korun s daní měsíčně získáte neomezený přístup na internet i WAP. Tento program lze aktitovat k jakémukoliv hlasovému paušálnímu programu Eurotelu. Neomezený přístup platí pouze pro GPRS, za běžná data nebo HSCSD budete platit stejně jako doposud.

Je jasné, proč Eurotel přistoupil k tomuto kroku: zájem o GPRS byl za současných podmínek nízký, protože se musel platit nejen dvě stě korunový poplatek, ale také každý přenesený kilobajt. Za přenesený megabajt zaplatíte třicet dva korun, za večer strávený na internetu klidně i více než dvě stě korun. Je tedy jasné, že se zavedením internetu za paušál se zájem o mobilní internet několikanásobně zvýší a je rovněž možné, že kvůli této službě změní někteří internetuchtiví uživatelé i operátora. Aby tomu ostatní operátoři předešli, budou muset uvést konkurenceschopnou nabídku.

Poznámka: v informačním servisu, z něhož čerpáme, je uvedena tato formulace „GPRS provoz je zdarma pro vnitrostátní směry WAP, Mobile Internet a Profi Internet.“ Zatím nevíme, co si pod tím představit, nicméně další formulace říká toto: „Za příplatek 1.000,00 Kč zákazník získá neomezený přístup na WAP, Mobile Internet a Profi Internet.“ Doufejme tedy, že v této bezesporu skvělé nabídce nebude žádný háček.

Nahradí Eurotel dial-up?

Eurotel zkrátka jede a tato nová služba by mohla být pro mnohé lidi důvodem, proč zrušit pevnou telefonní linku Telecomu. Nicméně vše není jen černé a bílé. Maximální rychlost GPRS je v síti Eurotelu 4+1 timeslot, což je při kódování CS2 (13,3 kb/s na timeslot) 53,2 kb/s pro download a jen 13,3 kb/s pro upload. Klasický modem nabízí 56,7 kb/s a 33,3 kb/s pro upload. Bohužel operátor negarantuje přidělení všech timeslotů, takže pokud je síť zatížena, klidně vám je sebere - a rázem stahujete jen rychlostí 13,3 kb/s, protože vám zůstal pouze jediný. Garantové připojení 3+1 je pouze u datových přenosů HSCSD, jenže to není obsahem této nabídky.

Poznámka: Rád bych viděl vytížení sítě Eurotelu, až se k internetu začnou připojovat houfy uživatelů.

Dlouhou dobu jsem používal vedle běžného dial-upu také data přes GPRS Eurotelu a musím říct, že občas jsem u GPRS umíral; dial-up běžel reálně plus minus dvakrát rychleji. Pokud byla možnost, preferoval jsem vždy klasický modem před mobilními daty. Jestliže vám na rychlosti nezáleží, je tato nabídka Eurotelu alternativou za dial-up, pokud vyžadujete vysokou rychlost, je dial-up výhodnější; většinou ale bude účet vyšší.

Eurotelu by bezesporu prospělo kódování CS4 (21,4 kb/s na timeslot), které nedávno zavedl T-Mobile, nebo alespoň obdoba služby GPRS Speed, která komprimuje posílaná data. Pak by se o GPRS dalo uvažovat jako alternativě za modem. V diskusi se sice objevily i názory, že by GPRS Eurotelu mohlo nahradit i ADSL, ale to je dle mého názoru nesmysl; ADSL je přece jen o něčem jiném.

Tip: Přečtěte si náš článek o různých typech kódování GPRS.

SMS Data zlevňuje

Internet za paušál ale není jediná novinka: pokud nehodláte platit tisíc korun měsíčně za neomezená data, ale chcete datovat jen občas, uvítáte levnější poplatky za datování u programu SMS Data (195 Kč měsíčně bez DPH). Ty budou stejné jako u současného programu SMS Data Plus (390 Kč měsíčně bez DPH) s tím, že SMS Data Plus bude zrušen. Budete tedy ušetřeni dvou set korunového poplatku. 

Zlevňuje i Go

Nižší ceny budou mít i uživatelé předplacenky Go. Od 1. dubna do 30. června tohoto roku budou sníženy ceny za používání služby Eurotel HCSCD Fast, a to ze stávajících 6,50 korun za minut na 2,10 Kč za minutu; to je sleva 68 procent.

Novinkou je zpřístupnění služby GPRS Instant pro Go, tedy běžného připojení na internet. Za jeden kilobajt majitelé Go zaplatí 3 haléře a k tomu 60 haléřů za hodinu připojení; tedy stejně jako u wapování. Po skončení tohoto cenového zvýhodnění budou platit ceny šest haléřů za kilobajt, tedy podobně jako u Oskara.

Témata článku: Operátoři, O2, Paušál, EU

279 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Viktor 26. 4. 2003 8:26:25

  Takže pánové , právě jsem volal na vševědoucí číslo *11 a kromě jiného...

 • Viktor 26. 4. 2003 8:00:50

  Ahoj.

  Alkatel 715 jsem si taky koupil. Záměrně kvůli Data Nonstop...

 • qwerty 25. 4. 2003 8:46:45
  Mam alcatela 715 s GPRS class10 ale s kolibkou jen na seriaku. Myslite ze...
Určitě si přečtěte

Zpátky do školy! Nejlépe s novým mobilem a výhodným tarifem, nejvýhodnější je...

Zpátky do školy! Nejlépe s novým mobilem a výhodným tarifem, nejvýhodnější je...

** Pokud vám ještě nebylo 27 let, máte dveře otevřené ** 10 GB s „občanským“ tarifem stojí přes tisícovku, pro mladé 499 Kč ** O2 připravilo akci na telefony, za úpis sleví až 3 000 Kč

Dnes | Pospíšil Aleš | 1

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

** iPhone 7 32 GB nyní pořídíte těsně pod 20 tisíc korun ** Novinky náleží do střední třídy, Huawei Y6 2017 vyjde na 3 995 Kč ** Na konci léta nabízí O2 slevu až tři tisíce no nový mobil, za úpis

5.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

** I velmi atraktivní kousky Afriky, jižní Ameriky a Karibiku patří do EU ** To znamená, že i odtud voláte za domácí ceny ** Martinik, Madeira, Guadeloupe, Azory, Kanáry a další

4.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 24

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

** Než tzv. rebranding, raději poplatek za právo užívat známku O2 ** Původně měl operátor právo používat jméno O2 do ledna 2019 ** 39 % telefonů v síti O2 umí LTE, kolik prodatují operátor neuvedl

28.  7.  2017 | Pospíšil Aleš, Láska Jan | 15


komerční sdělení

Komerční sdělení