Eurotel měl znovu problémy s voláním zdarma

Jak jsme již informovali krátce včera, na Slovensku se dalo volat zdarma díky chybě (nebo vlastnosti) v sítí slovenského Eurotelu. Eurotel však tento způsob volání zablokoval, což mělo za následek přetížení sítě a zahlcení linky na slovenské hasiče. Ti tak nemohli odbavovat opravdové volání o pomoc.
Eurotel měl znovu problémy s voláním zdarma

Koncem loňského roku proběhla na Slovensku tzv. mřížková mánie, kdy stačilo před volané číslo zadat mřížku s určitým kódem, čímž se dalo volat zadarmo. Na výpise se tento hovor vůbec neobjevil a tudíž byl zcela zdarma. Jakmile se to provalilo, slovenský Eurotel zpětně všem těm, kteří toho zneužili, cenu naúčtoval.

Nyní se objevila aférka podobná. Pokud jste vytočili v síti slovenského Eurotelu číslo, před které jste dali 150, byl hovor údajně také zdarma. Po slovenských mobilech začala běhat textová zpráva, díky které si takto zadarmo zavolalo hezký pár lidiček (alespoň podle diskuse na webu Markíza.sk) I když Eurotel chybu opravil, textovka běhala dál a zákazníci volali dále. Jenomže se už dovolali správně - k hasičům. Během několika hodin se tak totálně ucpala linka na hasiče a ti tak nemohli identifikovat opravdové nouzové volání o pomoc.

Poznámka: Podle dostupných informací to fungovalo jen předplacených kartách Easy a také na předvolbách 155 a 158.

Hasiči se poté obrátili na Eurotel, aby jim pomohl. Eurotel odeslal všem zákazníkům textovou zprávu, ve které situaci vysvětlil. V době pokusu volání „zdarma“ se samozřejmě hodně zatížila síť, a to až o 40 procent více než normálně. Ředitel Úradu požiarnej ochrany Ministerstva vnútra SR Jozef Paluš dokonce podá v této souvislosti podnět k zahájení trestního stíhání neznámého pachatele pro trestní čin obecného ohrožení. Viník se ale najde těžko, ani slovenský Eurotel neví, od koho zpráva pochází.

Slovenský Eurotel k tomuto problému vydal i prohlášení, které přetiskujeme ze serveru MobilMania.sk:

„V prvom rade by sme aj touto cestou ešte raz chceli vyzvať všetkých zákazníkov, aby na zavádzajúcu SMS správu o bezplatnom telefonovaní nereagovali, pretože sa dovolajú len na čísla tiesňového volania. Tým blokujú tieto mimoriadne dôležité linky a tak ohrozujú životy a majetok ostatných občanov. Sme si vedomí toho, že niektorí zákazníci istý čas zneužívali našu sieť na bezplatné volania. To, že sa aj takýmto zpôsobom môžu používatelia mobilných telefónov dovolať na tiesňové volania, je štandardná vlastnosť telekomunikačného systému. Ten totiž číta volané telefónne číslo postupne a po identifikovaní korektného smeru hovor okamžite nasmeruje. Akékoľvek následne zadané číslice ignoruje.

Hoci sme týmto utrpeli škodu aj my, našim prvoradým záujmom je, aby ľudia neblokovali tiesňové čísla. Preto sme už zákazníkom poslali dve SMS správy s týmto obsahom. Prioritne ich dostanú tí, ktorí našu sieť takýmto spôsobom zneužívali. Touto cestou sa za nich ospravedlňujeme všetkým tým, ktorým takto znepríjemnili prácu. Naše mimoriadne poďakovanie za spoluprácu patrí Zboru požiarnej ochrany.“

Diskuze (6) Další článek: Ze světa mobilů: oholte svůj mužný vous Nokií 5110

Témata článku: Ostatní, Zdarma, EU, Trestní stíhání, Euro, Volání

Určitě si přečtěte