Eurotel, Oskar, Paegas: Za UMTS 6,7 miliardy nedáme!

Podařilo se nám získat rozhovor se zástupci všech tří operátorů ústy jejich tiskových mluvčích. Chcete vědět, proč naši operátoři odmítli zakoupit licenci na UMTS za 6,7 miliardy? Stojí naši operátoři o UMTS vůbec? Na všechny tyto otázky a na mnoho dalších najdete odpověď v našem článku.
Eurotel, Oskar, Paegas: Za UMTS 6,7 miliardy nedáme!

Rozhovor s operátory

V našem rozhovoru jsme se obrátili na všechny tři GSM operátory. Za společnost Eurotel Praha nám odpovídal její manažer PR a tiskový mluvčí Jan Kučmáš, za společnost Český Mobil, provozovatele sítě Oskar, její tiskový mluvčí Igor Přerovský a za společnost RadioMobil, provozovatele sítě Paegas, její tiskový mluvčí Jiří Hájek. Všem třem dotazovaným bychom tímto rádi poděkovali za to, že si na nás našli čas a těch několik otázek nám zodpověděli.

Co vedlo vaši společnost k nezakoupení licence na provoz UMTS?

Eurotel: K tomuto rozhodnutí vedla management společnosti Eurotel především nepřiměřeně vysoká cena za licenci jakož i stále nevyjasněná situace v řadě otázek další regulace telekomunikací v ČR. Jako každý investor potřebujeme znát podmínky pro splácení investice do licence a s tím související sítě UMTS. Naše odvětví je regulováno státem a v současné době například nemáme jasno v cenách za propojovací dohody – za ukončení hovoru v naší síti. Jinými slovy nevíme, kolik budeme moci účtovat za používání sítě 3G, kterou získáme díky licenci. Logicky tedy nevíme, kolik budeme moci za licenci zaplatit, abychom mohli poskytovat cenově přijatelné služby a přitom nepřivedli naši společnost na pokraj krachu.

Oskar: Český telekomunikační úřad (dále jen ČTÚ) v rámci prvního stupně výběrového řízení nabídl naší společnosti licenci UMTS za částku 6,7 miliardy Kč, splatnou dle vlastního výběru na základě jednoho ze dvou nabídnutých splátkových kalendářů. Tuto nabídku je společnost Český Mobil v současné době bohužel nucena odmítnout, neboť neodráží reálné možnosti českého trhu.

Paegas: Společnost RadioMobil se rozhodla neúčastnit prvního kola výběrového řízení na udělení licence pro provozování technologie UMTS, neboť považuje cenu za licenci ve výši 6,7 miliardy Kč za ekonomicky nereálnou.

Kolik by byla vaše společnost ochotna za licenci na UMTS zaplatit?

Eurotel: Nezávislá studie renomované banky Merrill Lynch koncem loňského roku, ještě před pádem akcí světových telekomunikačních operátorů, doporučila jako maximální cenu okolo 3 miliard Kč. Navíc nevíme, nakolik a jak se nám tato licence zaplatí – jednak nikdo neprokázal úspěšnost této technologie a jednak nemáme pevně dané prostředí, v kterém budeme moci podnikat.

Oskar: Je zřejmé, že vývoj na trhu potvrzuje předchozí domněnky, že hodnota licencí neustále klesá. Vlastní cena tak bude odrážet řadu konkrétních podmínek aktuálních v době udělování licencí.

Paegas: Jako adekvátní cenu za licenci na provoz sítě UMTS v ČR bychom považovali částku okolo jedné miliardy korun.

Hodlá se vaše společnost o licenci ucházet ve druhém kole?

Eurotel: Nelze to zatím říci dokud se nevyjasní ostatní, výše zmíněné okolnosti.

Oskar: Pokud skutečně dojde k vyhlášení aukce bude záležet na konkrétních nabízených podmínkách.

Paegas: Jestliže by cena za licenci měla být 6,7 miliardy Kč, pak bychom se o licenci neucházeli ani v druhém kole výběrového řízení.

Uvažuje vaše společnost o implementaci technologie EDGE?

Eurotel: Zvažujeme různé modely rozvoje sítě, ale zatím žádný není definitivní.

Oskar: Jedná se o jednu z možných alternativ. Pokud se u zákazníků ukáže vzrůstající zájem o vysokokapacitní datové přenosy, budeme zvažovat využití GSM technologie rozšířené o možnosti EDGE nebo sítě nové generace (UMTS), která představuje v tomto smyslu řešení finančně daleko náročnější.

Paegas: Využití technologie EDGE analyzujeme. Zatím je kolem této technologie hodně neznámých, jako například dostupné mobilní terminály.

Přemýšlíte o tom, že byste někdy v budoucnu usilovali o licenci na provoz sítě UMTS nebo chcete vsadit pouze na standard GSM a nové technologie, které mu přidávají většinu z možností UMTS? Myslíte si, že má technologie UMTS vůbec v naši zemi nějakou budoucnost?

Eurotel: To zatím nelze jednoznačně odpovědět – záleží na vývoji trhu, technologií, regulačního rámce apod.

Oskar: Český Mobil opakovaně uvedl, že má zájem o licence UMTS. Technologie UMTS je novým standardem, který vychází ze stávající velmi úspěšné technologie GSM. Jde však o systém v praxi dosud neověřený a služby ani aplikace, které bude tato technologie využívat zatím nebyly vyvinuty. Jak jsem již tedy uvedl v předcházející odpovědi – bude hodně záležet na samotných zákaznících, nakolik se bude rozvíjet jejich zájem o vysokokapacitní datové přenosy, protože hlavním kladem UMTS bude mimořádné zvýšení přenosové rychlosti dat.

Paegas: Stále trvá naše přesvědčení, že za rozumných podmínek je technologie UMTS vhodnou platformou pro další rozvoj mobilních služeb ve světě i v ČR.

Diskuze (5) Další článek: Licence na UMTS? Děkujeme, nechceme!

Témata článku: Ostatní, EU, Euro, UMTS, Paegas, Oskar, Merrill Lynch, Vzrůstající zájem, Mil


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136