Eurotel patřící Telecomu aneb jak vystrojit nevěstu před svatbou

To, že Český Telecom hodlá koupí zbytek podílu v Eurotelu není žádným tajemstvím, ostatně i na MobilManii jsme o tom již krátce informovali. Protože jde o opravdu velkou událost, dovolujeme si krátký komentář. Proč? Měli bychom na tom sice „všichni“ vydělat, ale pár rizik zde je.
Eurotel patřící Telecomu aneb jak vystrojit nevěstu před svatbou

Nikdo o tom nemluví

Na celé transakci (Český Telecom kupuje poloviční podíl v Eurotelu od obou amerických vlastníků a bude mu nyní patřit stoprocentně) překvapuje hned ze začátku jedna skutečnost: jak málo pozornosti vyvolala. Je to transakce mezi dvěmi firmami patřící mezi nejužší českou špičku co do obratu i zisku; obě firmy patří mezi ostře sledované a jejich služby, jedné nebo druhé, využívá téměř sto procent dospělých obyvatel republiky - a navíc, jsme všichni spoluvlastníky těchto firem díky státnímu podílu v Českém Telecomu. Na neobvyklém „tichu po pěšině“ okolo tohoto gigantického obchodu ve výši šedesáti miliard korun (desetina rozpočtu ČR!) se určitě podílí velmi stručná vyjádření hlavních představitelů obou firem i kraťoučká tisková zpráva - jako by šlo o něco celkem nevýznamného, o něco, co se děje každý den.

Vystrojíme chudou nevěstu

Proč Český Telecom kupuje druhou polovinu Eurotelu? Šedesát miliard samozřejmě nemá k dispozici:  roční obrat firmy je 57 miliard, zisk po odpisech 12 mld., čistý zisk po daních 5,3 miliardy - podle finanční zprávy má firma v hotovosti a „hotovostních ekvivalentech“ slušných, ale na koupi nepostačujících 7,3 miliardy. Navíc Český Telecom stále splácí úvěr poskytnutý na modernizaci telekomunikační sítě. Český Telecom se tak velice výrazně zadlužuje - a zadlužení je vždy rizikem, i když se kupuje tak zdravě podnikající firma, jako je Eurotel. Ten sice profituje, ale současně jej čekají další investice do příští generace mobilní telefonie (UMTS) - a jak ta dopadne, je zatím ve hvězdách (alespoň v době psaní tohoto článku). Pokud by měl Český Telecom na této koupi vydělat tím, že bude nyní inkasovat sto procent zisků Eurotelu a ne jen jejich polovinu, asi by to nebyl dobrý obchod. Z tohoto důvodu Český Telecom Eurotel nekupoval.

Je známé, že místní dominantní telekomunikační operátor je na prodej. Stát v něm nechce držet svůj podíl ani dlouhodobě, ani krátkodobě a jeho záměr prodat Český Telecom je zcela správný: bariéry ochraňující jeho domácí monopolní pozici postupně, i když pomalu padají, sjednocený evropský trh se blíží a v konkurenci dvacetkrát větších nadnárodních gigantů nemá nejmenší šanci uspět firma obhospodařující lokální trh. Český Telecom by zřejmě časem ztratil svoji pozici i hodnotu a stát by z něj tedy neměl vůbec nic. Prodat je tedy logické - stejně tak je důležité zvolit tu nejvhodnější dobu a právě tak je logické Telecom před prodejem zhodnotit, „vyšperkovat“, čili v žargonu korporátních finančníků „nastrojit nevěstu“. Koupě Eurotelu - či „má být“ - právě oním vyšperkováním. O tom, že Český Telecom vlastnící 100 procent Eurotelu má podstatně vyšší hodnotu než Český Telecom vlastnící 50 procent Eurotelu, není vůbec pochyb - otázka ale je, zda vzroste hodnota firmy poté, co bude vlastnit 100 procent Eurotelu a současně se o 60 miliard korun dále zadluží. Jde o budoucí vývoj, v telekomunikacích navíc zaručeně velmi nepřehledný a velmi nepředvídatelný, a nese s sebou například následující otázky:

  • Jak bude vypadat rozložení podílů na českém mobilním trhu za dva, tři roky? Udrží si Eurotel roli jasné jedničky nebo jej předběhne RadioMobil, popřípadě i Oskar? Nebude třeba ještě udělena čtvrtá licence, díky které se objeví další žralok na trhu?
  • Co přinese UMTS a mobily třetí generace? Bude to úspěch nebo propadák, budou to marně proinvestované miliardy nebo budou skutečně lidé i firmy utrácet do těchto řešení násobně více peněz než nyní, jak to v optimistických prognózách telekomunikační firmy předpovídají?
  • Jakým způsobem se bude vyvíjet připojení k Internetu? Budou se vysokokapacitní připojení realizovat především přes mobily, především přes kabelovky nebo přes jinou formu bezdrátu? Jaká vůbec bude role Internetu a různých „e-businessů“, budou schopny přinést telekomunikačním operátorům velké příjmy?

A kdo to koupí? Peníze nejsou nikde.

Eurotel v minulých letech setrvale zvyšoval obraty i zisky; pokud bychom tuto křivku prodloužili do budoucnosti, pak i hodnota firmy nadále poroste a tím by rostla i prodejní hodnota Českého Telecomu. Situaci ale ještě komplikují „kupci“: většina západoevropských telecomů je v mnohem horší situaci než před dvěma lety (právě díky zadlužení do licencí na nová spektra) a na nákupy nějakých středoevropských telekomů nemají mnoho chuti. Jejich akcionáři jim říkají: nejdříve se dejte finančně do pořádku, než budete pomýšlet na nějaké východoevropské expanze. Pravdou je spíše opak: západoevropské telecomy jsou spíše nuceny, aby z různých majetkových účastí v těchto zemích vycouvávaly, prodávaly je za hotovost, kterou nyní potřebují nejvíce - viz případ KPN vycouvávajícího z Českého Telecomu.

Rizik se nelze vyvarovat

Krok Telecomu je poměrně riskantní - je to ale podnikatelský krok, a v podnikání je každý takový krok rizikem, vždy to může „vyjít“ nebo „nevyjít“. Nepředpokládám, že by Telecom i jeho majoritní akcionář (český stát) zde uvažovaly jinak než podnikatelsky, tedy zvážením všech rizik i všech možných zisků z této operace - s tím, že všichni vědí, že i krátkodobý budoucí vývoj nelze než kvalifikovaně odhadovat, a ten středně- či dlouhodobý tak maximálně „věštit“. Český stát chce a potřebuje vydělat, a to poměrně rychle, protože je potřeba vylepšit hluboce deficitní rozpočet. Jedinou obavou je, že stát dá přednost rychlosti před výnosem: chce prodat rychle, protože má rozpočtové problémy nyní a protože se blíží volby. Ale situace na prodej telekomunikační firmy je zřejmě nyní vůbec nejhorší za řadu posledních let - to ostatně soudí i finanční analytici, když potrestali akcie Telecomu, jinak setrvale úspěšné a ziskové firmy, dalším hlubokým propadem: z vrcholných 930 Kč za akcii před patnácti měsíci je nyní Telecom na 288 korunách a dále klesá! I když pražská burza zrovna není vzor indikátoru hodnoty firmy, je to hodně varovný signál.

Když se Eurotel zakládal, měl záměr více investorů a majitelů (Český Telecom a dvě americké firmy): spojit technologie a znalost domácího trhu. To vyšlo dokonale; nyní Eurotel tři vlastníky nepotřebuje, je to samostatná a silná firma a u takových je logičtější, když jej kontroluje jeden subjekt než když je to „fifty fifty“ s nejrůznějšími blokačními právy. Podobně tomu samozřejmě bude i s Českým Telecomem - i tam bude pro firmu lepší, když se o něj nebude přetahovat několik vlastníků, z nichž jeden je navíc stát. Tato postupná konsolidace (je navíc možné, že stát odkoupí menšinový podíl TelSourcu a bude tak vlastnit i 100 procent Českého Telecomu) skoro vždy zvyšuje hodnotu firmy, celek je více než součet jeho částí. Jaká jsou zde ale rizika, jsme v článku popsali: rozhodně tedy nejde o nějakou banální, jednoduchou či evidentně ziskovou operaci, jak je zatím v médiích prezentována.

Diskuze (10) Další článek: Mobily a děti: ideální spojení či danajský dar?

Témata článku: Operátoři, Ostatní, O2, EU, Telecom, Hlavní představitel, Euro, Roční obrat, Dobrý obchod


Určitě si přečtěte