Eurotel Patriot vám pohlídá auto nebo chatu

Eurotel na své nedávné tiskové konferenci představil kromě několika dalších služeb jako One Port nebo Mobilní Telemetrie také hlídače aut Patriot. Umí nejen oznámit krádež, ale lokalizovat automobil či vypnout motor. Jak tato novinka funguje v praxi?
Eurotel Patriot vám pohlídá auto nebo chatu

Než začnu psát o Patriotovi, zmíním se krátce o Mobilní telemetrii. To je služba, která vám pomůže sledovat a ovládat objekty, stroje či jiné důležité události. Díky Telemetrii lze sledovat, zda se vám někdo nevloupal do chaty nebo třeba dálkově zapnout topení, než na chalupu přijedete. Rovněž lze sledovat důležité stroje v továrně a v případě poruchy je informován přímo patřičný opravář, který se stará o ten který konkrétní stroj. Minimalizuje se tak čas od zjištění závady po její opravení. Telemetrie tedy neslouží jen ke sledování stavu, ale také k aktivnímu ovládání prakticky čehokoliv, co má to správné komunikační rozhraní.

Tip: Přečtěte si oficiální tiskovou zprávu, která o Mobilní telemetrii píše podrobněji.

Malá, ale šikovná

Eurotel Patriot je pak aplikace Mobilní telemetrie na automobil. Patriot je malá krabička, která je umístěna na skrytém místě v automobilu; to si můžete určit sami, může být uložena kdekoliv. Patriot je pak napojen na alarm, takže v případě vniknutí do auta budete Patriotem upozorněni na váš mobil; Patriot může postupně zavolat až na pět čísel a na jedno poslat textovou zprávu. Ideální v tomto případě je tarif Relax, kde máte paušál něco málo přes dvě stovky. Předplacená karta je vhodná rovněž, ale je dobré mít dostatečnou zásobu kreditu, aby vám v kritické situaci nedošel.

Patriota pak můžete ovládat z vašeho mobilu pomocí tónové volby. Vždy vám bude hlasovým systémem přečtena nabídka, co můžete v danou chvíli dělat. Je to rychlejší než posílat několik textových zpráv, hlasový systém vám totiž akci ihned potvrdí. Na tomto volání samozřejmě vydělává operátor, stejně jako vydělá na volání Patriota v případě nouze na zadaná čísla.

Patriot v „praksi“

Patriot nám byl předveden ve funkční podobě namontován ve Fabii kombi. Jakmile někdo vniknul do auta, spustil se alarm a Patriot dal majiteli vědět, co se děje. Majitel pak mohl se zloději komunikovat pomocí hlasitého handsfree, které bylo v autě namontováno, obě strany se slyšely navzájem. Dále byl Patriot napojen na záložní alarm, který funguje i v případě, že je odpojena hlavní baterie; na záložní baterii ostatně může fungovat i Patriot sám. V případě, že je záložní baterie slabá, dostanete textovku.

Auto vám v pohodě najdeme

Patriot rovněž poznal, že se auto pohnulo, a tedy je odtahováno nebo s ním někdo nepovolaný ujíždí. Tehdy můžete třeba po předchozím varování hlasem (pomocí hlasového handsfree) vypnout přes tlačítkovou volbu motor. Aby to neohrozilo auto samotné, bude motor vypnut až tehdy, jakmile auto zpomalí pod deset kilometrů v hodině.

Protože Patriot používá SIM Eurotelu, je možné auto v případě aktivace lokalizační služby sledovat. GSM síť sice není tak přesná jako GPS, ale poznáte alespoň, že je auto v pohybu, případně, ve které čtvrti či v okolí kterého města se nachází. Je pak podstatně jednodušší jej najít.

Poznámka: Patriot má dva výstupy, na které byl v předváděcím automobilu napojen záložní alarm a vypnutí motoru. Není ale problém na ně napojit třeba samostatný okruh topení, pokud jej auto má, nebo zamykání dveří. Patriota lze využít třeba i k hlídání chaty, není omezen pouze na použití v autě.

Za dvanáct je váš

Zdá se, že Patriot je velmi zajímavá věcička, kterou by vám měl zvládnou namontovat jakýkoliv servis. Patriot je údajně také již v seznamu příslušenství automobilky Škoda. Jeho cena je 12995 Kč. Je to hodně? Neřekl bych, protože Patriot je podle toho co jsem viděl velmi dobrý pomocník.

Diskuze (30) Další článek: Vyhrajte Nokii 8310 v Oskarově nové soutěži

Témata článku: Operátoři, O2, EU, Auto, Euro


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39