Eurotel podává žalobu k Vrchnímu soudu

Jak jsme psali již v pondělí, Úřad pro hospodářskou soutěž uložil Eurotelu a RadioMobilu pokutu v řádech desítek milionů za „nesportovní chování“ vůči společnosti Český Mobil. Eurotel využil možnosti podat žalobu u Vrchního soudu. Chcete vědět, jaké k tomu má důvody?
Eurotel podává žalobu k Vrchnímu soudu

Společnost Eurotel využila opravného prostředku proti rozhodnutí o rozkladu předsedy Úřadu pro hospodářskou soutěž a zažalovala toto rozhodnutí Úřadu pro hospodářskou soutěž o rozkladu u Vrchního soudu v Olomouci.

Tip: Přečtěte si náš pondělí článek s důvody UOHS k udělení pokuty.

Následují důvody pro žalobu.

Nezákonnost rozhodnutí o rozkladu předsedou Úřadu:

Úřad nesprávně určil relevantní trh (oddělil GSM a NMT) - bez jakýchkoliv důkazů a podkladů Úřad v rozporu s vlastní rozhodovací praxí (rok 2000) a v rozporu se současnou rozhodovací praxí Evropské Komise (rok 2000 a 2001) opřel své rozhodnutí (rok 2002) o zastaralé rozhodnutí Evropské Komise z roku 1996, které již bylo, na základě odborných analýz a studií prováděných samotnou EK, překonáno.  

Úřad neprokázal dominantní postavení ET - Úřad vycházel pouze z  presumpce, že ET má 30% zákazníků. Úřad však měl ještě prokázat, že ET není vystaven podstatné soutěži, což v té době platný zákon na ochranu hospodářské soutěže č. 63/1991 Sb. v § 9 odst. 1 vyžadoval a dále Úřad nevzal v úvahu, že na trhu mobilní telefonie je značná a intenzivní soutěž, což samo o sobě vylučuje existenci dominantního postavení operátora. 

Úřad neprokázal zneužití dominantního postavení ET, neprokázal ani to, že by vůbec vznikla újma (újma nevznikla ani ostatním soutěžitelům ani spotřebitelům) a navíc jsou závěry Úřadu pouze hypotetické a ničím nepodložené, což je ve velkém rozporu s rozhodovací praxí Vrchního soudu v Olomouci, který rozhodnutí Úřadu přezkoumává.

Úřad se v průběhu řízení dopustil značného množství procesních pochybení (bránil účastníkovi, aby účinně hájil svá práva, pořizoval protokoly, které neodpovídaly průběhu jednání, nedodržoval zákonné lhůty, a v tomto porušování zákona i přes upozornění účastníka pokračoval apod.) Řada z těchto pochybení byla předsedou Úřadu uznána, nicméně bylo paradoxně zkonstatováno, že nerespektování, resp. porušení zákona ze strany Úřadu údajně nemůže mít vliv na zákonnost rozhodnutí Úřadu v této věci.

Témata článku: Operátoři, O2, EU

23 komentářů

Nejnovější komentáře

  • chameleon 6. 6. 2002 14:32:42

    Máš pravdu, ale rozdíl je v tom, že servis jako ty, ten poskytuje na...

  • Kamil Procházka 6. 6. 2002 8:47:32

    Vetsina z Vas je chytra jak radia, myslite ze vlastnite Oskartu z...

  • Petr K. 5. 6. 2002 16:45:23

    Vcelku souhlasím s Donem. Každý podniká proto aby vydělal a tak s...

Určitě si přečtěte

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

** iPhone 7 32 GB nyní pořídíte těsně pod 20 tisíc korun ** Novinky náleží do střední třídy, Huawei Y6 2017 vyjde na 3 995 Kč ** Na konci léta nabízí O2 slevu až tři tisíce no nový mobil, za úpis

5.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

** I velmi atraktivní kousky Afriky, jižní Ameriky a Karibiku patří do EU ** To znamená, že i odtud voláte za domácí ceny ** Martinik, Madeira, Guadeloupe, Azory, Kanáry a další

4.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 24

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

** Než tzv. rebranding, raději poplatek za právo užívat známku O2 ** Původně měl operátor právo používat jméno O2 do ledna 2019 ** 39 % telefonů v síti O2 umí LTE, kolik prodatují operátor neuvedl

28.  7.  2017 | Pospíšil Aleš, Láska Jan | 15


komerční sdělení

Komerční sdělení