Eurotel Smartphone II: nový král na trůnu (velký test)

Eurotel Smartphone II je chytrý telefon s mobilními Windows. Skvěle spolupracuje s počítačem, má Bluetooth, paměťovou kartu, přehrává MP3... a vzhledem k možnostem, které nabízí, ani není tak drahý. V žebříčku nejlepších mobilů se právě dělí o první místo s Motorolou MPx220. Na rozdíl od ní se ale už prodává.
Eurotel Smartphone II: nový král na trůnu (velký test)

Váleček moc nezaujal

S klávesnicí jsem zpočátku musel bojovat. Číslicová tlačítka jsou poměrně slušná, i když je spodní řada umístěná až těsně u spodního okraje. Problém byl s funkční částí, zejména s hlavním ovladačem. Nejde totiž o čtyřsměrnou klávesu jako třeba na Motorole MPx220, ani o joystick. Je to váleček s výstupkem, který lze částečně vytočit nahoru a dolů (vertikální šipky). Dále se dá stisknout vlevo a vpravo (horizontální šipky) a pro potvrzení stačí zatlačit kolmo dolů. A tady byl zakopaný pes. Váleček má zdvih snad dva milimetry a ještě jsem si na něj nedokázal zvyknout. K ostatním tlačítkům nemám žádnou výtku, píše se na nich dobře; i když u Motoroly MPx220 to ale bylo ještě lepší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S válečkem jsou největší potíže při potvrzování. Při stisknutí musíte urazit dlouhou dráhu
a hrozí usmyknutí do strany

Funkční blok klávesnice doplňují dvě klasická tlačítka se sluchátky, domeček pro návrat na pohotovostní displej a šipka pro krok zpět. Pod displejem jsou ještě dvě funkční klávesy, jejichž význam vždy prozrazuje stavový řádek. Nebyl by to ale Eurotel, aby si telefon trochu neupravil. Pod pravým tlačítkem, kterému je běžně přiřazen adresář, se skrývá přímý vstup na internetové stránky operátora.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka jsou ale jinak použitelná

Tlačítko pro vstup do adresáře sice nebudete potřebovat, pro vyhledávání stačí začít psát na klávesnici, internetového tlačítka se ale můžete zbavit a nastavit mu běžný adresář. Zde je návod, který se objevil ve starší diskusi:

  • nainstalovat editor registrů a upravit:
  • HKEY_CURRENT_USER > Software Microsoft > Home Keys > 113
  • Default > value data změnit na Contacts
  • Open > value data změnit na \Windows\contacts.exe

Tlačítka mají modré podsvětlení, červené a zelené sluchátko svítí příslušnou barvou. Přidržením červeného sluchátka se zamkne klávesnice, pro odblokování je nutné stisknout dvojici tlačítek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Podsvětlení displeje a klávesnice; ve skutečnosti je ještě trochu silnější

 
Pro odemknutí je nutné stisknout levé funkční tlačítko a potom křížek

Megapixel by se hodil

Vestavěný fotoaparát nabídne rozlišení pouze 640 × 480 bodů. V nejvyšším rozlišení není možné používat digitální zoom, ten se zpřístupní až se dvěma menšími formáty. Kvalitu snímků lze nastavit ve čtyřech krocích, obrázky se mohou ukládat do vnitřní paměti telefonu nebo na paměťovou kartu. Příjemná je možnost vypnout zvuk závěrky.

 
Prostředí fotoaparátu • volba režimů

V nastavení lze pracovat s vyvážením bílé, je zde také noční mód a několik efektů. Zvláštní režim dokáže obrázky vkládat do různých grafických rámečků. U snímku lze také nastavovat kompenzaci expozice, tato volba je ale neprakticky skrytá hluboko v nabídce.

 
Režim s grafickými rámečky

Fotografie pořízené telefonem nejsou špatné, k zemi je sráží jen malé rozlišení. VGA fotoaparát nemůže přímo soupeřit s megapixelovými fotomobily. Ani trochu víc ostrosti by v některých případech neškodilo. Snímky se ukládají do alba, ve kterém se dají prohlížet mimo jiné také formou prezentace přes celý displej.

 
Album obrázků • prezentace naležato

Ukázkové fotografie

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotografie v grafických rámečcích

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vliv manuální kompenzace expozice na snímek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Digitální zoom je přístupný jen u menších formátů

Možnosti Smartphone II nekončí fotografováním, v nabídce se můžete přepnout také na natáčení videa. K dispozici jsou buď dvanáctisekundové spoty vhodné pro posílání v multimediálních zprávách, nebo video s délkou závislou jen na volné paměti. Nejvyšší rozlišení je v obou případech jen 176 × 144 bodů.

 Natáčení videa

Nejsou Windows jako Windows

Prostředí operačního systému Windows Mobile for Smartphone Second Edition je stejné, ať už jde o Eurotel Smartphone II nebo Motorolu MPx220. Obrovskou výhodou je možnost pokročilé editace hlavní obrazovky, u které si můžete vybrat, jaké informace vás zajímají a co není důležité. Přímo v telefonu najdete několik připravených témat, mezi nimi i jednu v barvách Eurotelu, další můžete najít na internetu a nainstalovat do telefonu.

   
Ukázky přednastavených hlavních obrazovek • nastavení

Při srovnání Smartphonu s Motorolou jsem si uvědomil, že MPx220 standardně nepoužívá vyhlazování písma metodou ClearType – Smartphone ano. Nelze jednoznačně říct, co je lepší; někomu vyhovuje vyhlazování, někdo preferuje na pohled ošklivější, ale ostré písmo. V nastavení jsem nikde nenašel možnost, jak vyhlazování písma zapnout nebo vypnout.

Klepněte pro větší obrázek
Vyhlazené písmo (vlevo) se zdá být tlustší než nevyhlazené

Klepněte pro větší obrázek
ClearType se snaží vyhladit zuby mezi pixely doplněním barevných odstínů – využívá
k tomu konstrukci LCD displeje, kdy jsou jednotlivé barvy každého pixelu (RGB) posazeny
vedle sebe. Vpravo je nevyhlazená varianta stejného textu. Jestli vás technologie ClearType
zajímá, doporučuji
tuto stránku na webu Microsoftu


V příští kapitole se zaměřím na operační systém Windows Mobile a na jeho ovládání. Velká část je také věnovaná telefonování s Eurotelem Smartphone II

Témata článku: Operátoři, Recenze, O2, EU, Eurotel Smartphone, Eurotel Smartphone II, Motorola MPx200, Motorola MPx220, Nokia 6230, Nokia 6260, Nokia 6260 slide, Nokia 6630, Panasonic X700, Siemens SX1, Sony Ericsson K700i, Sony Ericsson P910i, Sony Ericsson S700i, Velký, Sala, Servant, Král, Naprostý detail, Smartphone, Náhodné stisknutí, Nové slovo


Určitě si přečtěte