Eurotel Smartphone II: nový král na trůnu (velký test)

Eurotel Smartphone II je chytrý telefon s mobilními Windows. Skvěle spolupracuje s počítačem, má Bluetooth, paměťovou kartu, přehrává MP3... a vzhledem k možnostem, které nabízí, ani není tak drahý. V žebříčku nejlepších mobilů se právě dělí o první místo s Motorolou MPx220. Na rozdíl od ní se ale už prodává.
Eurotel Smartphone II: nový král na trůnu (velký test)

MP3 se nedají použít jako zvonění

Našli jsme tedy Jana Nováka, který má ale v adresáři několik čísel. Jedno z nich je označeno jako výchozí a pro zavolání na něj stačí stisknout zelené sluchátko. K dalším číslům se dostanete stisknutím válečku doleva a doprava, na displeji se ukazuje jejich zkratka, např. „m“ jako mobilní, „p“ jako pracovní. Anebo lze zobrazit všechny detaily jména a požadované číslo vybrat ze seznamu.

Eurotel Smartphone II nabízí vyzváněcí profily, které můžete sami upravovat. Jeden z profilů vypne vysílače, aby se telefon dal používat třeba v letadle. Skupiny se převezmou z adresáře Outlooku a můžete podle nich filtrovat telefonní seznam. Filtrování, kdy lze stanovit, které skupiny se dovolají a které ne, ale mobil nenabízí.

 
Nabídka vyzváněcích profilů. Lze zde také aktivovat letový režim
a zamknout klávesnici nebo celý telefon

Vyzváněcí melodie jsou čtyřicetihlasé, po zkušenostech s Motorolou MPx220 jsem ale do telefonu rovnou ládoval svůj oblíbený zvonicí soubor MP3. Jenže přišlo zklamání, Eurotel Smartphone II s MP3 jako vyzváněcími melodiemi nedokáže pracovat. Naštěstí můžete použít formát WMA, takže o reálné zvuky při zvonění nepřijdete. Smartphone nabízí i vibrační vyzvánění, v nastavení profilů si můžete vybrat, jestli se má mobil klepat jen před melodií, nebo i během jejího přehrávání. Samotné vyzvánění se nastavuje centrálně, profily mají vliv jen na hlasitost a podobné parametry.

Lepší T9 pro rychlé psaní

Přistupme k funkcím pro práci se zprávami, kde nová verze Windows Mobile přichází se zásadní inovací: už není nutné používat jen jednu e-mailovou schránku a vybírat, jestli chcete raději synchronizaci s Outlookem nebo přístup přes POP3/IMAP4. Textovky se už také nepletou s e-maily v jedné složce.

 
Nabídka funkci pro práci se zprávami • když přijde zpráva,
v horní liště se objeví ikona a změní se význam pravého funkčního tlačítka

Ale napřed k obyčejným textovkám. Aplikace pro práci se zprávami se poprvé (rozumějte: když není zavedená do paměti) docela dlouho spouští a pár sekund si tak počkáte, než se dostanete k editoru. Při psaní SMS stačí zadat telefonní číslo příjemce, nebo jej stejným způsobem jako při telefonování vybrat ze seznamu. Při psaní se odpočítávají zadané znaky a telefon ukazuje i počet částí, na které se dlouhý text rozdělí. Může jich být i přes padesát.

 
Píšeme textovku • přehled dourčených zpráv

Smartphone II v editoru zpráv používá slovník pro rychlé psaní T9. Píše s háčky a čárkami, můžete si ale vybrat, jestli se budou posílat a zkracovat tak zprávu, nebo jestli se u příjemce místo nich objeví jen otazníky, ale textovka zůstane na sto šedesáti znacích. Ideální samozřejmě není ani jedna možnost.

Slovník je ale výrazně lepší než iTap u Motoroly MPx220. Má slušnou slovní zásobu, snadno se do něj přidávají nová slova, varianty můžete vybírat z roletky, která se sama po menší pauze rozvine. Navíc si pamatuje, co jste dřív psali a například po zadání slova „textová“ potom na druhé místo rovnou doplní „zpráva“. Pokud slovník T9 nemáte rádi, potěší, že si telefon pamatuje poslední nastavení způsobu psaní

   
Volba různých variant • na posledním místě je možnost přidat nové slovo •
přidávání slova • napsal jsem „textová“ a Smartphone rovnou doplnil „zpráva“,
protože jsem stejnou kombinaci použil už před tím

Telefon podporuje doručenky, které můžete nastavit buď trvale, nebo individuálně u každé zprávy. V doručence se potom objeví telefonní číslo, na které byla zpráva úspěšně doručena. Na rozdíl od Motoroly je číslo ve správném mezinárodním formátu, takže jej stačí krátce vytočit a hned zjistíte, ke komu doručenka patří. Je zvláštní, jak se oba telefony liší v naprostých detailech.

Doručenka

S nastavením MMS jsem opět trochu bojoval; rozhodně není jasné a intuitivní. Editor multimediálních zpráv je příjemný a rychlý, kromě textu z něj lze posílat také obrázky, video a zvukové soubory. Editor podporuje stránkování, každému snímku můžete nastavit časování. Velmi nepraktické je ale vyhledávání příjemce. Nejenže zde nefunguje T9 systém jako u adresáře, nedá se ale vyhledávat ani podle prvního znaku – musíte projet celým dlouhým seznamem.

 Editor multimediálních zpráv


Další kapitola ještě pokračuje funkcemi pro práci se zprávami, konkrétně e-mailovým prohlížečem. Dále zde podrobně proberu funkce pro organizaci času

Témata článku: Operátoři, Recenze, O2, EU, Eurotel Smartphone, Eurotel Smartphone II, Motorola MPx200, Motorola MPx220, Nokia 6230, Nokia 6260, Nokia 6260 slide, Nokia 6630, Panasonic X700, Siemens SX1, Sony Ericsson K700i, Sony Ericsson P910i, Sony Ericsson S700i, Nový král, Nové slovo, Euro, Sala, Král, Trůn, Náhodné stisknutí, Naprostý detail


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A51 – také letos bude tím nejprodávanějším „áčkem“

RECENZE: Samsung Galaxy A51 – také letos bude tím nejprodávanějším „áčkem“

** Otestovali jsme již druhý model letošní řady Galaxy A ** Samsung se zaměřil na kvalitnější focení, které doplňuje špičkovými AMOLED displeji ** Galaxy A51 bude mainstream, cena však meziročně o něco narostla...

Martin Chroust | 31

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 121