Eurotel S@T prakticky: funguje i nefunguje

Eurotel včera představil svou novou SIM toolkitovou službu pod názvem S@T. Tuto novinku jsme ihned podrobili praktickému testování – a výsledek?
Eurotel S@T prakticky: funguje i nefunguje

Že by druhý Juice Easy?

Eurotel již o prázdninách představil své řešení Juicu pro neWAPové telefony, jmenovalo se Juice Easy a využívalo tzv. USSD kódů. Juici Easy funguje tak, že na telefonu zadáte kód *111*#, ten odešlete jako hovor a přijde vám menu, ve kterém si pak máte možnost vybrat požadovanou položku, která je vám poté obratem zaslána. Bohužel, prvních několik dní provázely Juice Easy poměrně fatální problémy, o čemž jsme psali na začátku prázdnin.

Jak to tak vypadá, tak podobného osudu se dočkal také nový S@T o jehož funkčnosti se dá v některých případech přinejmenším polemizovat. Mezi S@Tem a Juice Easy je ale jeden obrovský rozdíl – Juice Easy prodělalo měsíční zkušební provoz zdarma, zatímco S@T jede již od začátku naostro. Porodní bolesti proto budou o to bolestivější (tedy pro zákazníky).

Jak funguje S@T

S@T je speciální aplikace, která je nainstalována a spouští se přímo z vaší karty SIM. Pomocí speciálních SMS pak SIM Toolkitová aplikace komunikuje přímo s wapovou branou Eurotelu, která její požadavky vyřizuje. Wapové stránky pak wapová brána odesílá zpět již v upravené verzi pro S@T prohlížeč. Teoreticky by tak mělo být možné časem prohlížet většinu wapových stránek. Mimo jiné se také již pracuje na tom, abyste si přes S@T mohli přečíst také MobilManii a Živě.

Zpoplatnění S@Tu by mělo probíhat tím způsobem, že kdykoliv váš telefon napíše hlášku Pripojuji..., tak by vám měla být naúčtována jedna odeslaná SMS dle vašeho tarifu. U tarifních programů se na použití S@Tu vztahují SMS zdarma. A jak vypadá S@T v praxi?

Eurotel S@T jsme testovali na dvou telefonech – Motorole d520 s alfanumerickým dvouřádkovým displejem a s Nokií 3210. Oba dva přístroje samozřejmě podporují SIM toolkit a nepodporují WAP. Poté, co si zvolíte menu Eurotel, máte na výběr mezi bankovní aplikací a Juice. V nabídce Juice je pak obsažena podnabídka, která skýtá následující možnosti: Juice TOP 10, Můj Juice, Juice Hledání, Juice Zábava, Zprávy, Sport, Počasí, Cestování, Byznys, Juice Nákupy a Eurotel. Všechny nabídky jsou psány bez diakritických znamének.

Nejprve přišla na řadu Juice Zábava a horoskopy – výsledek - Error: Page not valid. Inu, asi nás Eurotel nechce strašit tím, co se bude dít v příštích dnech.

Následovalo počasí na zítra a pozítří. Po počátečním šoku, kdy se na displeji zobrazilo pouze: „CR na zitrek a pozitri,“ a dál nic, jsem zjistil, že stránka má také svoje pokračování. Tentokráte tedy fungovalo vše tak, jak mělo.

Jako další bylo na řadě zpravodajství. To v případě zpráv z ČTK bylo bez problémů zobrazeno a v případě iDNES se zobrazila zpráva: Error: Page too big. Musel jsem se tedy spokojit pouze se zprávami z ČTK.

To nejlepší zůstalo na konec – Mobilní průvodce. Zde se samozřejmě můžete s obrázky stejně jako u některých wapových telefonů rozloučit a musí vám postačit verze textová. Zde byla úspěšnost taktéž zhruba 50 procent. Když jsem chtěl zjistit, kde je nejblizší restaurace, získal jsem odpověď: „Error: Attribute not supported,“ policejní stanici našel Průvodce již bez problémů. Že by se mi tím Eurotel snažil něco naznačit?

Eurotel S@T versus Paegas Info

Jelikož je S@T založen na bázi SIM toolkitu, je porovnání s podobnou konkurenční aplikací – tedy Paegas Info – přímo na místě. Hned na začátku je ale nutné upozornit, že zatímco Paegas Info je klasickou SIM toolkitovou aplikací, která vás pouze šetří psaní kódů typu ZPRA DOM, atd., tak Eurotel S@T je aplikace, která zpracovává příchozí a odchozí data. To se také podepisuje na rychlosti odezvy.

Funkce Eurotel S@T Paegas Info
Funguje na všech telefonech se SIM Toolkitem ano ano
Funguje ze zahraničí ano ano
Rozšiřitelnost o nové možnosti ano ne
Možnost přeposlat zprávu ne ano
Obsah + -
Rychlost - +
Cena - +

Jak je vidět, v neprospěch S@Tu hovoří především rychlost a cena. Na druhou stranu je to ale řešení, které by teoreticky mohlo být schopné zobrazit jakoukoliv wapovou stránku na kterémkoliv telefonu podporujícím SIM toolkit, pokud bude pro S@T upravena. To je možnost, kterou Paegas Info zatím neumí (umí ale zobrazit klasické webové stránky). Uvidíme tedy, jaké budou další osudy nového S@Tu.

 

Diskuze (7) Další článek: Máte málo paměti na textovky a nevíte co s tím?

Témata článku: Operátoři, O2, EU, Podporující sim, Euro

Určitě si přečtěte