Eurotel Tip: první generace ještě žije

Eurotel Tip je analogová síť první generace využívající standard NMT. Má ale v dnešní době ještě co nabídnout? Eurotel provozuje síť GSM/GPRS, k tomu i síť třetí generace CDMA – jaké jsou asi jeho plány s pravěkým Tipem?
Eurotel Tip: první generace ještě žije

Co umí Eurotel Tip?

V prvé řadě je třeba zdůraznit, že Eurotel Tip je analogová mobilní síť, u níž existuje přímá úměra mezi kvalitou pokrytí a kvalitou hovoru. Špatná úroveň odstupu signálu od šumu má za následek namísto občasného vypadnutí části hovoru, na které jsme zvyklí ze sítí GSM, celkové zkreslení hovoru někdy i do naprosto nesrozumitelné varianty.

Mapu pokrytí sítě Tip najdete na webu Eurotelu

Technologie NMT samozřejmě nabízí standardní služby jako je přesměrování hovorů, CLIP, CLIR, konferenční hovory, několik typů záznamové služby apod. Síť Eurotel Tip také nabízí možnost využívat roaming v slovenské síti EuroTel. Síť NMT vysílá v pásmu 450 MHz, pár set kilohertzů pod sítí 1xEV-DO. Její signál se tedy snáze šíří mezi překážkami, což znamená, že signál NMT může být i tam, kam GSM „nedohlédne.“ Pro NMT navíc existují velké přídavné magnetické antény (na automobily), se kterými je pak pokrytí de facto stoprocentní.

Signál sítě NMT přesahuje i státní hranice (do Polska a Slovenské republiky) a s přídavnou anténou je mnohdy možné telefonovat za místní ceny až několik desítek kilometrů za hranicemi ČR.

Do sítě Eurotel Tip byla dodatečně instalována také podpora SMS. Je zde ale velice důležité podotknout, že vše, co bylo řečeno o citlivosti kvality hovoru na úrovni signálu, se vztahuje i na SMS potažmo faxové či datové spojení (obojí je realizováno analogově, podobně jako na analogové pevné síti). Pokud budete mít špatnou úroveň signálu, může dojít k přeslechům a chybám. V případě SMS to vede k nedoručení odeslané a zaplacené zprávy a v případě faxových a datových přenosů to může znamenat „spadnutí“ spojení či chybu v přenosu dat. Je nutné zdůraznit, že síť NMT byla původně koncipována pouze a jen na hlasové přenosy a tyto možnosti do ní byly přidávány jako nadstandardní služby pro oblasti s dobrou kvalitou signálu.

Kolik NMT stojí

Síť Tip ještě stále nabízí tři tarifní programy, přičemž nejnižší z nich je bez měsíčního paušálu. Jak můžete sami vidět v následující tabulce, ceny u tarifů jsou mnohdy nižší než ceny, které Eurotel požaduje v programech pro síť GSM. Je ale třeba zde zohledňovat odlišnou kvalitu hovoru, což prakticky znemožňuje přímé porovnání cen.

V současné době si každopádně pořizuje telefon v síti NMT jen ten, kdo jej nutně potřebuje pro nějaký specifický účel – většinou pro volání z míst, kde si o GSM od kteréhokoli operátora může nechat jen zdát. NMT se tak může osvědčit zejména v hornatých oblastech, podzemních prostorách apod. NMT rozhodně není pro každého a v současné době jej využívá přibližně čtyřicet tisíc klientů.

Tarif Tip Relax *Tip Akord Tip Business
Měsíční paušál 0 Kč 176,90 Kč 470,05 Kč
Volné minuty 0 20 80
Cena volné minuty 0 Kč 8,85 Kč 5,88 Kč
Vnitrostátní
sazby
špička sítě Eurotel 6,43 Kč 5,36 Kč (1,79 Kč**) 5,00 Kč
pevné sítě 6,43 Kč 5,36 Kč 5,00 Kč
ostatní mobilní sítě 6,43 Kč 5,36 Kč 5,00 Kč
záznamová služba 0 Kč 0 Kč 0 Kč
mimo
špičku
sítě Eurotel 3,57 Kč 5,36 Kč (1,79 Kč**) 1,19 Kč
pevné sítě 3,57 Kč 5,36 Kč 1,19 Kč
ostatní mobilní sítě 3,57 Kč 5,36 Kč 1,19 Kč
záznamová služba 0 Kč 0 Kč 0 Kč
SMS 2,02 Kč 2,02 Kč 2,02 Kč

*tarif je určen pro stávající účastníky Eurotel Tip, nový účastník může požádat o změnu na tento tarif teprve až v druhém zúčtovacím období
**cena platí pro volání na až dvě zvolená čísla v síti Eurotel

Jaké telefony jsou v síti Eurotel Tip

V současné době jsou k dispozici dva telefony pro síť Tip: Nokia 640 a Nokia 650. Oba dva jsou v nabídce již řadu let a oba dva představují to poslední, co se ve vývoji NMT telefonů událo (oba třeba podporují SMS). Telefony se svými rozměry a hmotností podobají například legendárním Nokiím 5110 nebo 6110. Je však nutné podotknout, že co se parametrů příjmu signálu týče, kvalita hovoru je horší i v lépe pokrytých oblastech. Pro NMT se tak mnohem více hodí staré dobré „kufříkové“ telefony a nejlépe ještě v kombinaci s externí anténou.

  Nokia 640 Nokia 650
běžná cena 15 995 Kč 18 995 Kč
dotované ceny
min. plnění 1 136 Kč 1 Kč 995 Kč
min. plnění 660 Kč 995 Kč 1 995 Kč
min. plnění 303 Kč 3 995 Kč 4 995 Kč
min. plnění 179 Kč 4 245 Kč 5 245 Kč

*U dotovaných cen je nutné podepsání Účastnické smlouvy na dobu 24 měsíců a závazek k minimálnímu měsíčnímu plnění po dobu prvních dvanácti měsíců. K tomu je nutné zaplatit aktivační poplatek ve výši 2380 Kč.

Má Tip ještě vůbec smysl?

Odpověď na tuto otázku je poměrně jednoduchá – kdyby Tip neměl smysl, Eurotel by už tuto síť dávno zrušil. I když se ale rozhodně nejedná o masovou záležitostí, stále si najde své uživatele. Je to ostatně také zajímavá alternativa pro krizové situace – zatímco v GSM sítích dochází v krizových situacích obvykle k přetížení, v NMT si můžete nerušeně telefonovat dál. NMT však ocení uživatelé i na řadě horských chat apod., kde se s GSM signálem pravděpodobně ani nikdy nesetkáte, protože náklady na výstavbu BTS by se operátorovi nikdy nevrátily. Síť Eurotel Tip tak najde své využití zejména všude tam, kde lišky dávají dobrou noc (pokud použijeme trochu nadsázky).

Je to jednoduch: dokud uživatelé Tipu vydělají na provoz sítě, který v podstatě čítá jen napájení elektřinou a občasnou údržbu, není důvod, proč se těchto příjmů zbavovat.

Témata článku: Operátoři, O2, EU

25 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Martin Zikmund 16. 5. 2005 23:51:13
    S tím Vám bohužel neporadím, zkoušel jste se ptát kardiologa? Jinak pokud...
  • Kamil Novák 16. 5. 2005 21:45:58
    Asi o tom něco víte. Zajímalo by mě jak je to s NMT/GSM versus...
  • x 25. 12. 2004 19:51:56
    Neuvedli jste Go felicia předplacený mobil a jeho ceník (viz...
Určitě si přečtěte

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

** iPhone 7 32 GB nyní pořídíte těsně pod 20 tisíc korun ** Novinky náleží do střední třídy, Huawei Y6 2017 vyjde na 3 995 Kč ** Na konci léta nabízí O2 slevu až tři tisíce no nový mobil, za úpis

5.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

** I velmi atraktivní kousky Afriky, jižní Ameriky a Karibiku patří do EU ** To znamená, že i odtud voláte za domácí ceny ** Martinik, Madeira, Guadeloupe, Azory, Kanáry a další

4.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 24

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

** Než tzv. rebranding, raději poplatek za právo užívat známku O2 ** Původně měl operátor právo používat jméno O2 do ledna 2019 ** 39 % telefonů v síti O2 umí LTE, kolik prodatují operátor neuvedl

28.  7.  2017 | Pospíšil Aleš, Láska Jan | 15


komerční sdělení

Komerční sdělení