EuroTel T!P aneb síť NMT stále ještě neumírá

Síť T!P nehodlá EuroTel stále ještě pohřbít. Dokazují to i nedávno spuštěné textovky a výhodné ceny. Přečtěte se zkušenosti dlouholetého uživatele této analogové sítě.
EuroTel T!P aneb síť NMT stále ještě neumírá
Síť T!P nehodlá EuroTel stále ještě pohřbít. Dokazují to i nedávno spuštěné textovky a výhodné ceny. Přečtěte se zkušenosti dlouholetého uživatele této analogové sítě.

EuroTel provozuje dvě sítě – síť digitální (GSM) a síť analogovou (NMT – T!P). Zatímco o GSM víte vše, o T!Pu se moc neví a nemluví. A přitom by mnoha uživatelům právě T!P vyhovoval více než GSM.

Velkou výhodou T!Pu kromě velmi dobrých cen je dobré pokrytí signálem. Pokud se pohybujete v oblasti, kde žádný mobil GSM nemá signál nebo s ním má problémy, s mobilem T!P se s největší pravděpodobností dovoláte.

Nokia 640

Telefony jsou opravdu dobré

Co se týká samotného přístroje, moc na výběr nemáte – jsou k dispozici pouze dva telefony Nokia 640 a 650. Oba jsou špičkové přístroje, které svou velikostí, službami a komfortem drží krok s GSM telefony. Lepší (a dražší) z nich obsahuje navíc vestavěné FM rádio. Podrobné informace o mobilech najdete na webu EuroTelu, www.eurotel.cz.

A jaká je kvalita hovoru? Záleží velmi na tom, jestli voláte z volného prostranství nebo železobetonové budovy. Docela časté jsou ozvěny, které ale slyší jen druhá strana. Občas se objevuje praskání, pokud stojíte například blízko rozvodné elektrické skříně. Telefonování mezi několika zapnutými počítači je jen pro silné nervy. V autě je kvalita hovoru dobrá, pokud ovšem nemíjíte nějaké motocyklistu. V takovém případě se hovor úplně ztrácí. Z dobrou externí anténou můžete být na příjmu i v místech, kde byste to ani nečekali.

Baterie vydrží málo

A co výdrž na baterie? Zde je to horší. Telefony NMT jsou velmi energeticky náročné, takže ani velká baterie vám moc času na volání nedá. Tři dny mezi nabíjením jsou úspěchem, při průměrném používání telefonu se standardní baterií jich však dosáhnete jen velmi těžko. Můžete se samozřejmě opatřit baterii s větší kapacitou a nabíjet pak jednou do týdne, váš telefon však nabude takových rozměrů, že se nevejde do žádné normální kapsy a dá se pohodlně nosit snad je v batohu nebo na opasku. Trochu z nadsázkou můžu říct, že takhle „vylepšený“ telefon se skutečně podobá žehličce.

Nokia 650

I textovky jdou!

Textovky jdou posílat také. U novějších telefonů jsou nastaveny automaticky, u (některých) starších typů si musíte zajít k autorizovanému prodejci. Textovky v síti EuroTel chodí bezchybně a prakticky okamžitě. Z EuroTelu na Paegas to není úplně ono a na Oskara chodily ještě donedávna „jak kdy“. Z jiných mobilních sítí na EuroTel T!P problémy nebývají.

Problémy jsou však z posíláním textovek z Internetu. Pokud si chcete poslat SMS odjinud, než ze stránek operátora (například upozornění na došlý e-mail), máte většinou smůlu. U většiny služeb totiž předčíslí 0601 sítě T!P prostě chybí. Občas se SMS i ztratí, ale to už je daň za nadstandard a buďme rádi za to, že vůbec nějaké textovky síť T!P má.

Co se týká SMS, jdou k jejich příjmu „přemluvit“ kromě Nokie 640 a 650 také i některé série staršího telefonu Nokia 540b (i když Eurotel tvrdí, že to nejde). Přemlouvání spočívá v přímém zásahu na telefonu a vyzkratování jistých vývodů paměťového čipu. Po téhle úpravě se v menu objeví další položka, která umožňuje příjem a odesílání textovek. Pokud mát tento telefon, určitě na Internetu najdete někoho, kdo takovou úpravu dělá. Z vlastní zkušenosti bych ji však moc nedoporučoval, protože telefon si začne žít svůj vlastní život. Začnou se ztrácet položky v menu, aby se po nějaké době zase objevily. Občas mizí písmenka nebo vynechávají části displeje. Jsou prostě věci mezi nebem a zemí...

T!P je celkem dobrý tip

A co říci na závěr? Pokud potřebujete dobré pokrytí, kvalitní signál a slušnou kvalitu hovoru za málo peněz a jste ochotni oželet módní výstřelky, jako je například WAP a podobně, běžte a T!P si kupte. Je to stále docela dobrá síť.

P.S. Málem bych zapomněl, Nokia 640 i 650 má taky hry, takže nuda při dlouhých cestách určitě nebude.

Diskuze (16) Další článek: Jaký mobil Siemens je nejlepší?

Témata článku: Operátoři, O2, EU, NMT, Síť, Euro


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21