Eurotel vyhání zákazníky ze sítě NMT (Tip)

Eurotel v posledních dnech začal svým zákazníkům, kteří používají starou mobilní síť Tip založenou na technologii NMT, posílat zvláštní nabídku. Za to, že přejdou na GSM, jim nabízí různé výhody. Bude NMT v Česku končit, uvolní místo pro CDMA?
Eurotel vyhání zákazníky ze sítě NMT (Tip)

Eurotel kromě mobilní sítě GSM stále provozuje i starou síť Tip, která je založena na standardu NMT. První hovor se v ní uskutečnil 12. září roku 1991, je tedy o pět let starší než její modernější a nesrovnatelně více využívaná sestra GSM.

Eurotel síť Tip už velmi dlouho nepropaguje, pouze udržuje služby pro odhadem deset až dvacet tisíc zákazníků (možná více, spíš ale ještě méně; oficiální informace nejsou k dispozici). Mnohokrát se už spekulovalo, kdy operátor provozování této sítě ukončí. Nebyl k tomu ale důvod: pokud zákazníci provoz sítě zaplatili, mohly služby fungovat dál.

Proč se tedy Eurotel nyní snaží převést zákazníky z Tipu na GSM? Možná je v pozadí datová síť CDMA. Ta sice běží na jiné technologii, využívá ale stejné frekvenční pásmo. CDMA by tak mohlo dostat více prostoru.

A to se vyplatí

Eurotel svým zákazníkům, kteří stále používají telefon NMT, v těchto dnech posílá nabídku, se kterou mohou do konce června za výhodných podmínek přejít na GSM. Konkrétně mohou získat:

1. Mobilní telefon Siemens A57 za 1 Kč.

2. Až 360 minut volání zdarma – přesněji 30 minut měsíčně po dobu jednoho roku.

3. Tři měsíce bezplatného přesměrování hovorů ze starého telefonního čísla na nové. Změna čísla je v tomto případě podmínkou, nelze zůstat na staré předvolbě 601.

Neplatí se žádné aktivační poplatky, tarifní program lze zvolit zdarma. Zájemcům o tuto nabídku stačí zajít do značkové prodejny Eurotelu, vypovědět služby sítě Tip a aktivovat si tarif v síti GSM.

O této nabídce nám napsalo několik čtenářů. Dostala se k nám ale i informace o možnosti výběru, kdy si zákazník s NMT může zvolit mezi telefonem za cenu nabídky Mobil+, mezi tarify Max bez aktivačního poplatku, nebo tarif Start, který je jinak určen jen pro přechod z předplacené služby Go. Další zákazník si mohl vybrat mezi Siemensem A57 a Samsungem C200. Nabídka je proto zřejmě individuální.

NMT je mrtvola

Má smysl přejít z NMT k mobilnímu telefonu, který pracuje v sítích GSM? Odpověď není úplně jednoznačná. Pokud by mělo jít jen o cenu, tarify v síti Tip nabízejí velmi výhodné podmínky, kterým paušály v GSM stále nemohou příliš konkurovat. Cena ale není všechno a v úvahu je třeba vzít kvalitu hovoru a různé doplňkové služby. Výpadky a zkreslený zvuk, který v GSM v podstatě neznáme, je u NMT na denním pořádku a už kvůli tomu by se ceny těchto dvou mobilních technologií snad ani neměly srovnávat. Vrcholem možností je potom u NMT posílání textových zpráv. Na výběr jsou potom jen dva mobilní telefony, které pamatují ještě minulé století. Na druhou stranu ale stále najdeme místa, kde má signál jen NMT a kde si s telefonem GSM nezavoláte.

Výhody moderního systému GSM ale jednoznačně převažují. Nabídka Eurotelu je výhodná a má smysl ji využít.

Témata článku: Operátoři, O2, EU, Siemens A57

61 komentářů

Nejnovější komentáře

  • tom 11. 12. 2010 13:45:27
    Tak jak se na to díváte teď s odstupem času? Před 3mi lety byla slušná...
  • helena 3. 2. 2007 16:45:19
    Ahoj chtěla bych se zeptat jestli je sít NMT ještě v provozu zdali naní...
  • Asspenn 24. 6. 2005 22:27:14
    Taky bych řekl. V květnu 1994 jsem pořizoval Nokii 620i na leasing a vyšla...
Určitě si přečtěte

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

** iPhone 7 32 GB nyní pořídíte těsně pod 20 tisíc korun ** Novinky náleží do střední třídy, Huawei Y6 2017 vyjde na 3 995 Kč ** Na konci léta nabízí O2 slevu až tři tisíce no nový mobil, za úpis

5.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

** I velmi atraktivní kousky Afriky, jižní Ameriky a Karibiku patří do EU ** To znamená, že i odtud voláte za domácí ceny ** Martinik, Madeira, Guadeloupe, Azory, Kanáry a další

4.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 24

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

** Než tzv. rebranding, raději poplatek za právo užívat známku O2 ** Původně měl operátor právo používat jméno O2 do ledna 2019 ** 39 % telefonů v síti O2 umí LTE, kolik prodatují operátor neuvedl

28.  7.  2017 | Pospíšil Aleš, Láska Jan | 15


komerční sdělení

Komerční sdělení