Eurotel vyhání zákazníky ze sítě NMT (Tip)

Eurotel v posledních dnech začal svým zákazníkům, kteří používají starou mobilní síť Tip založenou na technologii NMT, posílat zvláštní nabídku. Za to, že přejdou na GSM, jim nabízí různé výhody. Bude NMT v Česku končit, uvolní místo pro CDMA?
Eurotel vyhání zákazníky ze sítě NMT (Tip)

Eurotel kromě mobilní sítě GSM stále provozuje i starou síť Tip, která je založena na standardu NMT. První hovor se v ní uskutečnil 12. září roku 1991, je tedy o pět let starší než její modernější a nesrovnatelně více využívaná sestra GSM.

Eurotel síť Tip už velmi dlouho nepropaguje, pouze udržuje služby pro odhadem deset až dvacet tisíc zákazníků (možná více, spíš ale ještě méně; oficiální informace nejsou k dispozici). Mnohokrát se už spekulovalo, kdy operátor provozování této sítě ukončí. Nebyl k tomu ale důvod: pokud zákazníci provoz sítě zaplatili, mohly služby fungovat dál.

Proč se tedy Eurotel nyní snaží převést zákazníky z Tipu na GSM? Možná je v pozadí datová síť CDMA. Ta sice běží na jiné technologii, využívá ale stejné frekvenční pásmo. CDMA by tak mohlo dostat více prostoru.

A to se vyplatí

Eurotel svým zákazníkům, kteří stále používají telefon NMT, v těchto dnech posílá nabídku, se kterou mohou do konce června za výhodných podmínek přejít na GSM. Konkrétně mohou získat:

1. Mobilní telefon Siemens A57 za 1 Kč.

2. Až 360 minut volání zdarma – přesněji 30 minut měsíčně po dobu jednoho roku.

3. Tři měsíce bezplatného přesměrování hovorů ze starého telefonního čísla na nové. Změna čísla je v tomto případě podmínkou, nelze zůstat na staré předvolbě 601.

Neplatí se žádné aktivační poplatky, tarifní program lze zvolit zdarma. Zájemcům o tuto nabídku stačí zajít do značkové prodejny Eurotelu, vypovědět služby sítě Tip a aktivovat si tarif v síti GSM.

O této nabídce nám napsalo několik čtenářů. Dostala se k nám ale i informace o možnosti výběru, kdy si zákazník s NMT může zvolit mezi telefonem za cenu nabídky Mobil+, mezi tarify Max bez aktivačního poplatku, nebo tarif Start, který je jinak určen jen pro přechod z předplacené služby Go. Další zákazník si mohl vybrat mezi Siemensem A57 a Samsungem C200. Nabídka je proto zřejmě individuální.

NMT je mrtvola

Má smysl přejít z NMT k mobilnímu telefonu, který pracuje v sítích GSM? Odpověď není úplně jednoznačná. Pokud by mělo jít jen o cenu, tarify v síti Tip nabízejí velmi výhodné podmínky, kterým paušály v GSM stále nemohou příliš konkurovat. Cena ale není všechno a v úvahu je třeba vzít kvalitu hovoru a různé doplňkové služby. Výpadky a zkreslený zvuk, který v GSM v podstatě neznáme, je u NMT na denním pořádku a už kvůli tomu by se ceny těchto dvou mobilních technologií snad ani neměly srovnávat. Vrcholem možností je potom u NMT posílání textových zpráv. Na výběr jsou potom jen dva mobilní telefony, které pamatují ještě minulé století. Na druhou stranu ale stále najdeme místa, kde má signál jen NMT a kde si s telefonem GSM nezavoláte.

Výhody moderního systému GSM ale jednoznačně převažují. Nabídka Eurotelu je výhodná a má smysl ji využít.

Témata článku: Operátoři, O2, EU, Siemens A57, NMT Tip, Euro, NMT, Tip

Určitě si přečtěte

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

** Nový iPhone 8 srazil ceny starších modelů zhruba o 4 000 Kč ** Další podzimní novinkou je nejmenší superphone Sony Xperia XZ1 Compact ** Nepřehlédněte slevy s programem Extra výhod, třeba na Nokie 3 a 5

16.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

** V roamingu konečně využíváme služby za domácí ceny ** EU se chce nyní zaměřit na drahé volání z domova za hranice ** Jde o další škodlivou regulaci EU? Nebo není jiná cesta?

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 44

O2 v září: Špičkový Samsung Galaxy Note 8 a četné slevy [ceník]

O2 v září: Špičkový Samsung Galaxy Note 8 a četné slevy [ceník]

** O 2 800 Kč šel s cenou dolů iPhone 7 s pamětí 256 GB ** O 2 500 Kč levnější můžete mít CAT S60 s termokamerou ** Sleva 2 300 Kč pak platí na loňský Samsung Galaxy S7

9.  9.  2017 | Pospíšil Aleš | 1