Eurotel vyjasňuje nepřesnosti v diskusi o propojovacích poplatcích

Volání na mobily z pevné sítě je stále ještě dost drahé. Provozovatelé pevných sítí požadují po mobilních operátorech snížení propojovacích poplatků. Jak se k tomu staví mobilní operátoři, konkrétně Eurotel?
Eurotel vyjasňuje nepřesnosti v diskusi o propojovacích poplatcích

V uplynulých týdnech sdělovací prostředky informovaly o snaze Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí (APVTS) přimět  Český telekomunikační úřad (ČTÚ) k vydání rozhodnutí, kterým by došlo ke snížení poplatků za ukončování telefonních hovorů v mobilních sítích (“propojovací poplatky”) ze současných 3,66 Kč na výrazně nižší částky. ČTÚ svým stanoviskem potvrdil, že soustavně monitoruje vývoj v České republice jakož i v jiných zemích a nevidí žádný důvod k další regulaci. „Poplatky v České republice jsou již nyní na nejnižší úrovni v Evropě, hned za Rumunskem,“ říká Terrence Valeski, generální ředitel společnosti Eurotel. „Za posledních 24 měsíců regulátor tyto poplatky prudce snížil pod úroveň běžných cen a podle našeho názoru je stávající vzorec pro výpočet nákladů v souladu s platnými právními předpisy.“

Vzhledem k tomu, že vyvolaná diskuse předpokládá od veřejnosti a médií určitou znalost složité problematiky, rozhodla se společnost Eurotel Praha, spol. s r.o. vydat toto stanovisko k otázce propojovacích poplatků do mobilních sítí v České republice, které, jak jsme již řekli, patří k nejnižším v Evropě.

Propojovací poplatky si platí operátoři mezi sebou na tom principu, že je platí té síti, která ukončuje volání započaté v jiné síti. Operátor, který daný hovor ukončuje, musí proto mít vytvořenou síť dávno před tím, než je nějaký hovor přesměrován na jeho síť k ukončení. Jinými slovy, je potřeba velkých kapitálových investic ještě před tím, než se může uskutečnit jeden hovor.

Stávající právní úprava platná v České republice, tj. Zákon o telekomunikacích a Zákon o cenách, poskytuje základ pro stanovování výše propojovacích poplatků na základě oprávněných nákladů a přiměřeného zisku, resp. návratnosti vloženého kapitálu. Daný princip pro tvorbu cen zůstane i po přijetí nového zákona o elektronických komunikacích, který převezme principy evropských směrnic, stanovující nový telekomunikační rámec. To znamená, že veškeré náklady, které daný operátor má s vybudováním sítě, je oprávněn získat zpět spolu s přiměřeným ziskem i prostřednictvím propojovacích poplatků. Vzhledem k tomu, že velká část investic je fixních, tak se náklady na ukončení jednoho hovoru snižují s celkovým počtem zákazníků, kterým se volá.

Cenové rozhodnutí ČTÚ z roku 2001 (č. 9/PROP/2001) o propojovacích poplatcích pro mobilní operátory stanovilo vzorec pro výpočet ceny propojovacího poplatku a současně stanovilo maximální cenu propojovacího poplatku na částku 3,66 Kč vycházející z údajů o nákladech a provolaných minutách za rok 2000, což představovalo jednorázový pokles o více jak 50% oproti do té doby obvyklé tržní ceně.

Při použití vzorce stanoveného v cenovém rozhodnutí a způsobem schváleným ČTÚ společnosti Eurotel vyšla při použití dat z roku 2001 cena propojovacího poplatku ve výši 3,90 Kč a za dat za rok 2002 pak ve výši 3,96 Kč, což je nad maximální sazbou stanovenou ČTÚ. Očekáváme, že použitím vstupů za rok 2003 se vypočítaná cena dále zvýší za hranici 3,96 Kč. Především pro to, že celkový počet hovorů se díky konkurenčnímu prostředí a nasycenému trhu nezvyšuje, ale odpisy již realizovaných investic, jakož i potřeba nových investic drží náklady na stejné úrovni.

V případě, že by společnost Eurotel mohla do těchto nákladů zahrnout i náklady na prodej dotovaných telefonů (jak je tomu v jiných zemích, např. v Rakousku), překročily by propojovací poplatky za rok 2002 hranici 4,80 Kč.

Jednotliví operátoři nesmějí maximální cenu propojovacích poplatků stanovenou regulátorem překročit, mohou ale stanovit poplatky nižší, než jsou propočítané náklady. Takové rozhodnutí záleží na jejich volbě a odráží se v jejich finančních výkonech a individuálních ukazatelích výkonnosti. Společnost Eurotel je přesvědčena, že regulační prostředí je v této oblasti řízeno dobře a s rozvahou. Trh si zaslouží, aby se dozvěděl fakta a hlavní úvahy spojené s tématem propojovacích poplatků, pouze titulky v novinách nestačí.

Témata článku: Operátoři, O2, EU

22 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Ahoj 19. 6. 2003 23:36:09

    Jsou to hajzlové a telekomunikační úřad jim jde na ruku. Jak může být,...

  • IJK 19. 6. 2003 20:31:11

    Pokud nekdo čtete tyhle diskuze pravidelněji, nemohla by Vás Helmutova...

  • IJK 19. 6. 2003 20:27:23

    1) Buď si Eurotel s T-Mobilem opravdu nevymýšlí, a půlka hovoru u nich...

Určitě si přečtěte

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

** iPhone 7 32 GB nyní pořídíte těsně pod 20 tisíc korun ** Novinky náleží do střední třídy, Huawei Y6 2017 vyjde na 3 995 Kč ** Na konci léta nabízí O2 slevu až tři tisíce no nový mobil, za úpis

5.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

** I velmi atraktivní kousky Afriky, jižní Ameriky a Karibiku patří do EU ** To znamená, že i odtud voláte za domácí ceny ** Martinik, Madeira, Guadeloupe, Azory, Kanáry a další

4.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 24

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

** Než tzv. rebranding, raději poplatek za právo užívat známku O2 ** Původně měl operátor právo používat jméno O2 do ledna 2019 ** 39 % telefonů v síti O2 umí LTE, kolik prodatují operátor neuvedl

28.  7.  2017 | Pospíšil Aleš, Láska Jan | 15


komerční sdělení

Komerční sdělení