Eurotel zrychluje internet přes GPRS

Podařilo se nám získat několik faktických informací ohledně možného zrychlení GPRS u Eurotelu. Upozorňujeme, že se nejedná o spekulaci. Jakým způsobem se bude zrychlovat a kolik nás to bude stát?
Eurotel zrychluje internet přes GPRS

Dopis uživatelům

Nedávno proběhla na MobilManii diskuse ohledně možného zrychlení GPRS u Eurotelu. Uživatelům tarifu Data Nonstop totiž přišlo sdělení, ve kterém stálo, že operátor v prvním čtvrtletí tohoto roku rozšíří svou nabídku GPRS služeb o technologii umožňující kompresi přenášeného obsahu. V podstatě by se jednalo o podobnou službu jako má T-Mobile pod názvem GPRSpeed a GPRSpeed Plus.

Vyšší kódování?

To ale není všechno. V posledních dnech k nám začaly proudit informace z interních materiálů Eurotelu, kde se píše, že Eurotel začne od prvního dubna nabízet tarif GPRS Profi s odkazem na použití vyššího kódování sítě CS-3 a CS-4. Operátoři běžně podporují CS-1 a CS-2, vyššího kódování zatím využívá pouze síť T-Mobilu. Pokud jste v oblasti s výborným signálem - například v blízkosti vysílače - přenosová rychlost může teoreticky dosahovat až 85,6 kbit za sekundu, což je téměř dvojnásobek běžné rychlosti GPRS. S klesajícím signálem se potom síť přepne na nižší kódování.

Voláme na infolinku

Měli jsme tedy dost informací k tomu, abychom se v redakci shodli na tom, že Eurotel bude se svým GPRS něco podnikat. Zavolali jsme tedy na infolinku s dotazem na možné změny v rychlosti mobilního internetu přes GPRS. Prezentovali jsme to jako hotovou službu, u které si chceme jen ověřit její podmínky.

Pracovník infolinky po několika sekundách hledání v počítači odvětil: "Rychlejší GPRS můžete mít s tarifem Data Nonstop High za cenu 999 Kč bez DPH (1219 Kč s daní) měsíčně, zmiňovaný tarif GPRS Profi pak stojí jednorázově 575 Kč bez DPH (702 Kč s daní)." Stávající Data Nonstop za 649 Kč bez DPH (792 Kč s daní) zřejmě zůstane, byl nám totiž rovněž nabídnut.

Na technické podrobnosti a způsob realizace zrychlení nám pracovník nedokázal odpovědět. Po několika hodinách jsme to zkusili znovu, stejně úspěšní jsme už bohužel nebyli, na infolince si zřejmě uvědomili, že takové informace zatím ven nepatří. Zatloukali, co to jen šlo.

Co nás čeká?

Eurotel tedy pravděpodobně chystá minimálně dva nové tarify pro GPRS. Teď je otázkou, na jaké technologii zrychlení budou postaveny. Nechce se nám totiž věřit tomu, že si připlatíme za rychlejší kódování sítě - vyšší kódování na síti buď je a nebo není, nelze to zpoplatnit. Proto je možné, že bude dražší Data Nonstop k dispozici s komprimačním softwarem. Tarif GPRS Profi dále podle tvrzení infolinky neobsahuje žádný volný kredit na internet, poplatek tam slouží pouze jako aktivace. Co nám ovšem nabídne? Toť otázka.

Na tomto místě článek prozatím končíme, nechceme zde spekulovat, chtěli jsme vám jen předložit fakta, která jsme zatím vypátrali. Jakmile zjistíme víc, budeme vás informovat.

Diskuze (166) Další článek: Jak nastavit e-mail v Sony Ericssonu T230

Témata článku: Operátoři, O2, EU, Euro, Internet, GPRS


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 73

5 důvodů, proč je předplacená karta lepší než měsíční paušál

5 důvodů, proč je předplacená karta lepší než měsíční paušál

** Paušál je levnější, ale taky platíte jak mourovatí když zrovna nevoláte ** Zásadním benefitem předplacené karty je pro mnohé její anonymita ** A pokud vás operátor naštve, můžete mu dát rovnou košem

Aleš Pospíšil | 135

RECENZE: Asus Zenfone 5Z — velký stylař posouvá hranice

RECENZE: Asus Zenfone 5Z — velký stylař posouvá hranice

** Zenfone 5Z je jako pětka, jenom se špičkovou výbavou ** Potěší vysokým výkonem, očištěným systémem, ale i stereo repráčky ** S cenou se naštěstí drží při zemi.

Martin Miksa | 26