Evoluce u Sony Ericssonu: T630, K700i a K750i pod zubem času

Pojďme zabrousit o dvě léta zpět a porovnat je se současností. Jak se špičkové modely značky měnily v závislosti na trendech trhu? Postavili jsme tři nejpopulárnější Sony Ericssony vedle sebe a protáhli je čtečkou podrobných parametrů.
Evoluce u Sony Ericssonu: T630, K700i a K750i pod zubem času

Rychlé odkazy

 • Sony Ericsson T630 v katalogu mobilů
 
• 
Sony Ericsson K700i v katalogu mobilů
 
• Sony Ericsson K750i v katalogu mobilů 
 •
nerozdělený článek v textové verzi

Rozhodli jsme se prozkoumat snažení výrobců mobilních telefonů ve vývoji svých modelů. Co dříve chybělo a změnilo se? A bylo to k lepšímu? Jak lépe to zjistit, než postavit vedle sebe pár konkrétních telefonů. Dnes si na paškál bereme Sony Ericsson, v budoucnu to třeba budou další značky. Konkrétně jsme vybrali prodejní šlágry T630, K700i a konečně i K750i. Ve srovnávacích tabulkách jsou řazeny abecedně a v podstatě i jako na stupíncích pro vítěze závodu. Uprostřed král, po jeho pravici dvojka v řadě a úplně na kraji vysloužilý T630.

Design a konstrukce

Model T630, resp. jeho předchůdce T610 byl pro Sony Ericsson raketou na měsíc. Na ten měsíc, na kterém sídlí dnes ti nejlepší. Konstrukčně byl velmi dobře řešen – nasunovací spodní díl zadního krytu, který kryl baterii, přispíval k dobré torzní tuhosti celého těla telefonu. Stejně tak to byl právě ten mobil, který započal éru velmi strohého, technicistního a podle ohlasu uživatelů líbivého designu. Všichni následující ze stáje Sony Ericsson se inspirovali.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson T630

Sony Ericsson K700i odstartoval drobný dodatek ve značení telefonů značky. Na našem trhu se objevují čísla s přídomkem „i“ na konci, ty jsou určeny pro Evropu. Asie má potom „c“ a Amerika logicky „a“. Ve své době drahý mobil nejvyšší třídy nezůstal své ceně v konstrukci nic dlužný. Zpracování bylo příkladné, jedinou pohyblivou částí byl zadní kryt baterie, který měl silně sevřené dlouhé vodicí lišty a před uzavřením ještě přišly ke slovu přítlačné prvky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K700i

Jenže poslední mohykán, model K750i, ten se nám už ze stejného pohledu tolik nelíbil. Tělo vrzalo častěji než mělo, a to jsme vyzkoušeli několik vzorků. Při šetrném zacházení se dá dosáhnout větší „trvanlivosti“ tuhosti, jestli ale měníte karty SIM jak na běžícím páse, veselí nebudete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K750i

S velikostmi se během dlouhých let v podstatě nehýbalo, výkyvy jsou jen milimetrové. Nejpatrnější je pak odchylka v tloušťce, výkonnější vestavěné fotoaparáty v K700i a zejména K750i si vyžádaly mocnější profil. Svou vahou se druhý jmenovaný přehoupnul do kategorie středně těžkých telefonů, rozhodně ale patří mezi ty s menší svalovou hmotou; hraniční hodnota pro rozčlenění do obou použitých váhových kategorií je stanovena na 95 gramů.

Rozměry, hmotnost, konstrukce
  Sony Ericsson K700i Sony Ericsson K750i Sony Ericsson T630
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
rozměry [mm] 99 × 47 × 20 100 × 46 × 21 102 × 43 × 17
velikost (slovy) malý malý velmi malý
hmotnost 93 g 99 g 93 g
hmotnost (slovy) lehký středně těžký lehký
konstrukce klasická klasická klasická
barva stříbrná černá, stříbrná bílá, černá

Hardwarová výbava a výdrž

U Sony Ericssonu trhají před volbou baterie kopretinu – tu vyberou lithium-iontový akumulátor, tam baterii typu Li-Pol. U lithium-polymerových článků můžeme počítat s tím, že se slaběji projeví paměťový efekt. I z pohledu kapacity tak zavrávoral výrobce u modelu K700i. U nástupce se vrátil na z našeho pohledu správnou kolej a vyhnal výdrž rozumně vysoko. Stále ale nepřestává experimentovat a třeba u UMTS modelu K600i použil zase „Li-Ionku“, byť s dobrými hodnotami.

Výdrž, hardware
  Sony Ericsson K700i Sony Ericsson K750i Sony Ericsson T630
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
typ baterie Li-Ion Li-Pol Li-Pol
kapacita baterie 700 mAh 900 mAh 770 mAh
max. udávaná pohotovost 300 h 400 h 315 h
max. udávaná doba hovoru 350 min 540 min 540 min
SAR (na 10 g hmoty) 0,48 W/kg 0,66 W/kg 0,88 W/kg
vestavěná anténa ano ano ano
konektor pro externí anténu ano ano ano
větší odolnost ne ne ne
systémový konektor pro kabel ano ano ano
infraport ano ano ano
Bluetooth ano ano ano

V žádném z telefonů nechyběl klasický systémový konektor pro kabel, u posledního černého oblíbence pak výrobce sjednotil zdířku v jediný celek nazvaný „Fast-Port“. Delší nože drží na svém místě konektor podstatně lépe než dříve. Je chvályhodné, že už od dob T630 nikdy nezapomněl na Bluetooth ani infraport pro komunikaci s okolím.

Ovládání a paměť

Klasické schéma rozložení kláves se nikdy neměnilo. Pro Sony Ericsson typická „vracečka“ a korekční tlačítko jsou u všech tří modelů na svých místech. Dvakrát byly použity průhledné plasty, jednou třpytivý černý povrch. Nikdy taky nechyběl joystick, u všech tří docela citlivý, ale dobře ovladatelný a přesný. Klávesnice T630 byla až příliš tuhá. Nejlépe se píše na K700i, u nejnovějšího telefonu jsou na obtíž výřez v klávese „2“ a nulové rozestupy v řadě. U „sedmistovky“ se také nejvíce povedlo grafické ztvárnění celého tlačítkového bloku, podsvětlení a vnější hrany funkčních kláves tvoří pěkný kruh.

Sony Ericsson K750i má funkční klávesy tvarovány do „žlábků“ a tak je uživatel může tisknout nejen dolů, ale částečně i k sobě. To je velmi příjemné, protože v místech kláves pod displejem je prst „na konci svých sil“. Rádi jsme ve stejném telefonu přivítali zpět Vlastní menu, které jde teď navíc rychle vyvolat stisknutím tlačítka nad joystickem.

Paměť, operační systém, ovládání
  Sony Ericsson K700i Sony Ericsson K750i Sony Ericsson T630
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
uživatelská paměť 40,7 MB 34 MB 2 MB
paměťová karta ne ano, Memory Stick Pro Duo ne
standardní operační systém ne ne ne
česká lokalizace ano ano ano
podpora českých znaků ano ano ano
uživatelská nabídka ano ano ano
hlasové ovládání ano ano ano
zámek klávesnice ano ano ano
automatický zámek klávesnice ano ano ano
rodičovský zámek ano ano ano

Už v době svého uvedení na trh ztrácel se svými dvěma megabajty vnitřní paměti Sony Ericsson T630 oproti konkurenci body. Nástupce se to snažil řešit čtyřicítkou megabajtů, bez slotu pro paměťové karty byl ale taky nahraný a neměli jsme ho za to rádi. Na řešení se tedy čekalo dlouhé měsíce, až přišel K750i s kartami Memory Stick Pro Duo až do kapacity dvou gigabajtů. Takže tady výrobce na čas zaspal.


Ve druhé kapitole se podíváme na displej a uživatelskou nabídku. Bude následovat hledisko telefonování a psaní zpráv

Témata článku: Sony, Smartphony, Ericsson, Nokia N90, Sony Ericsson K700i, Sony Ericsson K750i, Sony Ericsson T630, Tučný font, U Sony, Evoluce, Hraniční hodnota, Son, Čas, Dodatečná úprava, Celé tlačítko, Téčko

Určitě si přečtěte