Evolveo StrongPhone Q4: armádní speciál [recenze]

Obrněný StrongPhone Q4 nabízí čtyřjádrový procesor a 8Mpx fotoaparát. Jeho hlavní výsadou však je pogumované a vysoce odolné tělo.
Evolveo StrongPhone Q4: armádní speciál [recenze]
Kapitoly článku

Vydrží dost a dost

Evolveo se snažilo myslet také na situace, kdy budete delší dobu bez možnosti připojení telefonu do elektrické sítě. Proto vybavilo StrongPhone Q4 úsporným procesorem a hlavně pak akumulátorem s kapacitou 2 800 mAh. To je ve spojení s malou, 4palcovou, obrazovkou pozvánka do říše dlouhé výdrže. Grafy využití baterie to jen potvrzují. Telefon totiž při běžném provozu nemá problém vydržet 3 dny bez nutnosti dobíjení. Pokud snížíte jeho vytížení na nižší úroveň a přepnete na ECO režim, výdrž stoupne i k 5 a více dnům. To jsou na dnešní poměry jednoznačně nadprůměrné hodnoty a nezbývá než chválit.

Klepněte pro větší obrázek'
Z nuly na sto se Evolveo StrongPhone Q4 dobije zhruba za 3 hodiny.

Tento tank mezi smartphonů taktéž podporuje režim dualSIM. První SIM karta pak podporuje 3G sítě, u druhé SIM karty se budete muset spokojit s 2. generací sítí. Pro připojení k internetu můžete použít také bezdrátové Wi-Fi (802.11 b/g/n), přičemž z telefonu můžete i vytvořit Wi-Fi hotspot. Ve výbavě nechybí ani Bluetooth 4.0 nebo A-GPS/GPS EPO (bohužel bez podpory GLONASS). Pokud budete poblíž vysílačů rádiových vln, můžete po připojení sluchátek spustit také FM rádio. 

Fotky ano, videa ne

Ošizen nezůstal ani fotoaparát. Nabízí 8Mpx rozlišení, přisvětlovací LED diodu a vlastní aplikaci. V té můžete vybírat z různých filtrů, fotit v HDR režimu nebo v panorama módu a využít lze i burst mód, když telefon dokáže nafotit 40 snímků ve velmi krátké době. V nastavení fotoaparátu lze vybírat mezi různým rozlišením, přidat do fotografie údaje o poloze nebo zapnout rozeznávání tváří. Při každém spuštění fotoaparátu můžete absolvovat krátkou prohlídku prostředí, to však lze v nastavení vypnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V nabídce fotoaparátu nechybí možnost nastavení vyvážení bílé nebo expozice. 

Výsledné fotografie jsou na dobré úrovni. Za dobrého osvětlení dokáží zachytit dostatek detailů a zobrazují mírně studenější barvy. Mnohým to však může vyhovovat. Horší je situace, když světla ubývá. V těchto situacích se do fotografií vkrádá šum a detaily mizí. O nic lepší to není ani při použití blesku. Ten se totiž nedokáže přizpůsobit prostředí a často se vám proto stane, že nasvícené fotky budou naprosto přepálené.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotky exteriéru a zobrazení detailů.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Interiér a horší světelné podmínky nedělají fotoaparátu příliš dobře. 

StrongPhone rovněž dokáže natáčet video v HD rozlišení (720p). Jeho kvalita je však podprůměrná. Záznam bohužel není plynulý a vykazuje velké množství záseků. Rovněž nedokáže řádně přeostřovat, a tak se stává, že dlouhou dobu je scéna rozmazaná. Při natáčení za pohybu můžete rovnou zapomenout na jakoukoliv stabilizaci a na výsledném videu je to viditelně znát. Na rozdíl od fotoaparátu tak budete videokameru používat zřejmě jen minimálně.

Své příznivce si najde

Evolveo StrongPhone Q4 rozhodně není masová záležitost. Naopak je určená menší skupině uživatelů, kteří by však za podobný telefon platili zlatem. Nabízí totiž naprostý pocit jistoty, že ho s sebou můžete vzít k vodě, na stavbu, do lesa nebo dokonce džungle a na konci dne bude stejně funkční jako na jeho začátku. K tomu přidává čtyřjádrový procesor, který zvládne denní provoz bez větších problémů. Svou roli zde hraje také téměř čistý Android 4.2. Absenci nejnovější verze rozhodně nemusí mrzet, protože cílová skupina se rozhodně nebude vrtat v každém jeho koutě. Vše je samozřejmě vykoupena horší ergonomií a vyšší hmotností.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kazam Thunder 340R a CAT B15Q (vlevo).

Konkurence na trhu obrněných smartphonů není nijak velká. Přesněji se dá hovořit o dvou modelech. Prvním je Kazam Thunder 340R, jenž nedávno vstoupil na český trh. Má velmi podobné parametry, nižší cenovku, avšak nemůže se pochlubit certifikací amerického Ministerstva obrany. Druhým je CAT B15Q, jenž je výrazně lehčí (170 gramů)a rovněž nabízí armádní certifikaci. Je však o tisícovku dražší, jeho fotoaparát je 5Mpx a hlavně nabízí o třetinu nižší kapacitu baterie (2 000 mAh). 

Témata článku: Evolveo, Kazam, Recenze, Android, Smartphony, Kuriozita, AR, ARM, StrongPhone, CAT B15Q, Evolveo Strongphone, Evolveo Strongphone Accu, Evolveo Strongphone D2, Evolveo Strongphone D2 Mini, Evolveo Strongphone Q4, Evolveo Strongphone Q6, Evolveo Strongphone Q7, Evolveo Strongphone Q8, Evolveo Strongphone X1, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S5, Sony Xperia Z2, Podobný telefon, Úsporný procesor, Masová záležitost


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P30 Lite – krasavec se veze na vlně úspěchu

RECENZE: Huawei P30 Lite – krasavec se veze na vlně úspěchu

** Všudepřítomný důraz kladený na fotoaparát se opět vyplácí ** Po úspěchu top modelů nasadil P30 Lite sebevědomou cenovku ** I přes některé nedostatky se, myslím, bude prodávat o sto šest

Jakub Vrbacký | 50

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 50

RECENZE: Honor 20 – když politika vtrhne do technologií

RECENZE: Honor 20 – když politika vtrhne do technologií

**Procesor Kirin 980 stále neztrácí dech, pořád je to špička **Čtečka otisků prstů v rámu telefonu funguje skvěle **Na díru v IPS displeji si prostě musíte zvyknout, schovat moc nejde

Jakub Michlovský | 17

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

** Samsung představil dva modely řady Galaxy Note 10 ** „Náčrtník“ dostal chytřejší S Pen, displej s průstřelem i ToF kameru ** Éra 3,5mm jacku končí, základní Note 10 nemá ani slot pro microSD.

Martin Chroust, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 157