Evropa přeje iPaqům

V USA i v Evropě je Palm na prvním místě, v Evropě ale jeho náskon není tak výrazný a hlavním tahounem je Compaq.
Vzhledem k tomu, že se loni touto dobou barevný kapesní iPaq od Compaqu prakticky na trhu nevyskytoval, byl teprve žhavou novinkou, je jeho meziroční růst nejvyšší, ale také téměř hodný ignorování, po roce od uvedení ale tento počítač i se svou černobílou mutací obsazuje velmi slušných 11,9 procent. Palm proti tomu meziročně vyrostl o 60 procent a nyní si drží 41,3 procent. Casio vyskočilo o 172 procent, Hewlett-Packard o 107 procent a IBM, které prodává pod svou značkou přemalované Palmy vyrostlo o 98 procent. Tím, kdo prodal dokonce méně než loni, byl Psion, který v tradičně dobré Evropě klesl v prodejích o málo přes 5 procent a jeho tržní podíl klesl na 9 procent. Uvádí to výsledky firmy Canalys.

Rozložení mezi platformami ještě zajistilo Palmu nadpoloviční byť těsnou většinu: 50,7 procent pro Palm OS, 19,6 pro Pocket PC a 13,5 pro Psiony. Je také zajímavé, že v Evropě je velmi slabý Handspring, dokonce ho se svými Communicatory předhonila i Nokia, která jen těsně ztrácí na třetí Casio.

Compaq v současné době trpí přemírou poptávky po kapesních počítačích iPaq a nestíhá dodávat. Proto by reálné dodávky mohly být ještě výrazněji lepší. V současné době se ale již otevírají nové výrobní kapacity na Tchajwanu, které jsou připraveny chrlit na trh další a další iPaqy, zlepšení tedy bude možné pozorovat již v průběhu několika týdnů. Compaqu se podařilo vytěžit z potenciálu Pocket PC maximum a jeho iPaqy vyhrávají především kvalitními displeji a příjemnou ergonomií ovládání.

Velmi smutno je jednoznačně u Psionu, zatímco loni byl s velkým náskokem druhý za Palmem, letošní rok je velkým zklamáním, v prvním čtvrtletí se dostal až na páté místo za Nokii. Psion trpí především absencí výraznějších inovací a stejně tak smutným koncem plánovaných nových produktů (zejména chytrých telefonů).

Nastartováno má nejlépe Compaq, který má slušný potenciál k růstu. Pro Palm bude druhé čtvrtletí velmi nepříjemné, protože se nové modely ještě neprodávají a nepromítnou se tak výrazněji do výsledků. Psion se však bude muset hodně ohánět, aby neklesl úplně dolů a nestal se se svým operačním systémem zase jen softwarovou společností.

Váš názor Další článek: Polemika: musí operátoři informovat o zdražení volání z předplacenek?

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Evropa


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39