Evropská komise doporučuje omezit rizikové firmy v 5G sítích, nikoho ale nezakazuje

Evropská komise doporučuje omezit rizikové firmy v 5G sítích, nikoho ale nezakazuje

Evropská komise (EK) dnes schválila soubor nástrojů, tzv. 5G Toolbox, k minimalizaci rizika při budování sítí páté generace ve členských zemích. Podle něj by státy EU neměly pouštět firmy považované za bezpečnostní riziko ke stavbě citlivých části komunikační infrastruktury. Rozhodnutí o vyřazení nebo ponechání konkrétních firem ve výběrových řízeních na dodavatele ponechává EK na jednotlivých zemích, zároveň ale vyzývá k jednotnému postupu.

Na seznam rizikových firem je zařazena i čínská společnost Huawei, která rozhodnutí EK uvítala: „Společnost Huawei vítá rozhodnutí Evropské komise, které nám umožňuje se i nadále podílet na zavádění sítí 5G v Evropě. Budeme nadále spolupracovat s evropskými vládami i soukromým sektorem na vytvoření obecných standardů a posílení bezpečnosti a spolehlivosti infrastruktury,“ říká mluvčí české pobočky Huawei Technologies Pavel Košek.

Rezoluce Evropské komise přichází pouhý den poté, co obdobné usnesení přijala i britská vláda. Ta taktéž Huawei z budování sítí zcela nevyloučí, ale nedovolí jí přístup k jádru a účast omezí na 35 % objemu celkových dodávek. EK a Británie se tak částečně snaží vyhovět požadavkům svého partnera Spojených států, jenž doporučuje spojencům Huawei zcela vyřadit, ale zároveň se nechtějí připravit o možnost dodávek síťových technologií, v nichž zejména mezi radiovou částí patří Huawei na světovou špičku.

Posuzování rizikovosti konkrétních firem tak padne na bedra bezpečnostních orgánů jednotlivých států, v případě České republiky tedy zejména na Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Receptem na minimalizaci rizika je rozdělení zakázek na 5G sítě mezi více firem, správná identifikace klíčových a citlivých prvků 5G sítí a také provádění auditů u mobilních operátorů. Konkrétní pravidla mají členské země implementovat do 30. dubna 2020.

Zdroj: Evropská komise

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou od základu vymyšlené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku bude opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (36) Další článek: Huawei a Samsung si rozdělili trh s 5G smartphony. Do první pětky proniklo i LG

Témata článku: Technologie, 5G, Kauza Huawei, Evropská unie, USA, Infrastruktura, Evropská komise, NÚKIB, Síť, Česká republika, Evropa


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei Nova 5T – vánoční znovuzrození povedeného modelu

RECENZE: Huawei Nova 5T – vánoční znovuzrození povedeného modelu

** Povedený design, hodně výkonu, dobrý fotoaparát i displej ** Na druhou stranu nic, co už bychom neviděli u Honoru 20 ** Lákadlem může být opravdu originální fialová varianta

Jakub Vrbacký | 4

RECENZE: Xiaomi Mi A3 – povedená plavba na vlnách čistého Androidu

RECENZE: Xiaomi Mi A3 – povedená plavba na vlnách čistého Androidu

** Xiaomi Mi A3 má originální záda a výtečný poměr cena/výkon ** Čistý Android je vlastnost, která někomu vyhovuje, jinému zase ne ** Hlavní znaky: dost výkonu, dobrá výdrž, kvalitní fotoaparát, chybí NFC

Jakub Vrbacký | 27