Evropská komise: Sdílení sítí mezi O2 a T-Mobilem omezuje hospodářskou soutěž

Evropská komise: Sdílení sítí mezi O2 a T-Mobilem omezuje hospodářskou soutěž

Je to už téměř tři roky, co se Evropská komise (EK) začala zabývat stížností českého Vodafonu na narušování tržní soutěže, ke kterému mělo docházet vlivem dohody o sdílení mobilních sítí mezi jeho dvěma silnějšími konkurenty O2 (přesněji CETINem) a T-Mobilem. Nyní se EK poprvé k této problematice veřejně ozývá s předběžnými závěry šetření a staví se na stranu Vodafonu: dohoda o sdílení sítí omezuje hospodářskou soutěž, čímž porušuje antimonopolní předpisy EU.

Konkrétní slova komisařky odpovědné za politiku hospodářské soutěže Margrethe Vestagerové, která se od počátku případem zabývá: „Sdílení sítí operátory je obecně ve prospěch spotřebitele, protože s sebou nese rychlejší rozvoj sítí, úspory nákladů a pokrytí venkovských oblastí. Pokud se ale objeví náznaky, že dohody o spolupráci mohou spotřebitele poškozovat, je naší povinností je prošetřit a zajistit, aby na trhu fungovala skutečná hospodářská soutěž. V tomto případě se obáváme, že dohoda o sdílení sítí mezi dvěma největšími operátory v Česku omezuje hospodářskou soutěž v hustěji osídlených částech země.“

Komise si v šetření správně všimla faktů, že O2 a T-Mobile jsou dva největší mobilní operátoři v Česku a že většinový příjem těchto firem proudí právě z mobilních služeb. Dále EK upozorňuje, že společnost O2 sice převedla již v roce 2015 infrastrukturu sítí a nabídky velkoobchodních služeb pro jiné operátory na sesterský CETIN, ale že tato část byznysu nadále zůstala v podnikání stejné skupiny (PPF).

Sdílená síť není ve prospěch zákazníků

Spolupráci na sdílení 3G sítí navázaly O2 a T-Mobile už v roce 2011. O tři roky později byla rozšířena i na sítě LTE. V současnosti se spolupráce týká všech generací mobilních technologií (2G, 3G i 4G) a celého území Česka s výjimkou Prahy a Brna, tedy přibližně 85 % obyvatelstva. Sdílení sítí je podle EK běžnou praxí, s jejíž pomocí lze snížit náklady a usnadnit rozvoj sítí elektronických komunikací. Ve většině případů vede k větší efektivitě, za určitých okolností ovšem může mít negativní dopad na hospodářskou soutěž.

Komise tento případ posoudila z několika hledisek. Vzala v úvahu fakt, že český trh mobilních komunikací je s pouhými třemi mobilními operátory vysoce koncentrovaný a že O2 (CETIN) a T-Mobile, coby dva největší operátoři na trhu, obsluhují přibližně tři čtvrtiny uživatelů (T-Mobile 6,1 milionu zákazníků mobilních služeb, O2 5,6 milionu, Vodafone 3,9 milionu). Komise proto předběžně dospěla k závěru, že dohoda o sdílení sítí mezi dvěma hlavními českými mobilními operátory omezuje hospodářskou soutěž, čímž brání inovacím, a porušuje tak antimonopolní předpisy EU.

Komise je toho názoru, že v tomto konkrétním případě dohoda nevede k větší efektivitě a kvalitě služeb, ale spíše pravděpodobně k tomu, že daní operátoři nejsou motivovaní své sítě a služby zlepšovat ve prospěch uživatelů. Pokud se předběžné závěry Komise potvrdí, bude to znamenat, že dochází k porušování článku 101 Smlouvy o fungování Evropské unie, který zakazuje protisoutěžní dohody.

EK svoje výhrady nyní zašle dotčeným operátorům, kteří budou mít možnost na ně reagovat a navrhnout nápravná opatření vedoucí k obnovení férové soutěže. Dá se očekávat, že hlavním argumentem O2 a T-Mobilu bude čerstvá akvizice služeb UPC Vodafonem a tím posílení jeho tržní pozice, se kterým předběžná analýza nekalkuluje. Vodafone zase doufá, že ČTÚ zohlední výhrady Komise v nadcházející aukci a například navrhne, aby se nově vydražená pásma nemohla sdílet. Kdy bude znám finální verdit Komise, není v tuto chvíli jasné. Délka antimonopolního šetření totiž není právně nijak omezena a záleží na tom, jak je případ složitý a jak ochotně budou s EK spolupracovat samotní operátoři.

Diskuze (13) Další článek: Startují předobjednávky Honoru 20 Pro. Cena je opět více než příznivá

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Vodafone, O2, Kauzy, Evropská unie, CETIN, Evropská komise, Pokřivený trh, Sdílení sítí, Česká republika, Sdílení, Praha, PPF, Síť, Vestagerová, Hospodářská soutěž, Operátor, Brno, Komise


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 126

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 73