Evropská unie se postará o levnější volání v cizině

Evropská komise včera spustila nové webové stránky týkající se mezinárodního roamingu. Uživatel na nich najde srovnání tarifů pro volání ze zahraničí všech 25 členských zemí Unie. Bude to konečně způsob, jak operátory donutit snížit přemrštěné ceny?
Evropská unie se postará o levnější volání v cizině

Mezinárodní roaming. To je to sousloví, které označuje systém umožňující uživatelům mobilních telefonů používat jejich přístroje i během cestování po světě, v ostatních státech. Číslo karty SIM se nemění, hovory je možné přijímat i uskutečňovat bez nutnosti změny nativního operátora za cizího. Aby vám ale mohl vlastní poskytovatel mobilních služeb něco takového umožnit, musí uzavřít dohody o mezinárodním roamingu s operátory jiných zemí.

Proti chamtivosti zdravá Unie

Telefonování ze zahraničí se těší velké oblibě. Jenže je přinejmenším zvláštní, že našinec zaplatí za krátký hovor třeba z Velké Británie do České republiky 154 až 253 korun. Záleží, kde se na ostrově nachází a jakého má operátora. Při volání z Maďarska je to až 159 korun, z Itálie 106 až 213 Kč a z Portugalska pak 174 českých korun. Přitom náklady na takový hovor zdaleka nejsou tak vysoké. A zarážející není jen přemrštěnost částky, ale i její rozdílnost v závislosti na zvoleném operátorovi.

Na přelomu milénia vyšetřovala Evropská komise zneužití monopolního postavení operátorů v Německu a Velké Británii, kteří nasadily extrémně vysoké velkoobchodní ceny za mezinárodní roaming. Od roku 2004 funguje skupina vnitrostátních telekomunikačních regulátorů zřízená Komisí s cílem šetřit záležitosti ve věci velkoobchodních cen za roaming, které si operátoři účtují mezi sebou. Květen letošního roku byl vůbec nejdůležitější, protože se regulátoři začali zabývat i maloobchodními cenami.

Internet je mocný

Evropské komisařce Viviane Redingové došla trpělivost už dvakrát. Poprvé operátorům jen pohrozila, že na začátku července spustí internetové stránky, které uživatelům výrazně pomohou při tvorbě „obrázku“ o jejich operátorovi díky přímému porovnání cen s ostatními ve světě i ve vlastní zemi. Vždyť na vlastních stránkách operátorů často ani nejdou najít podrobné ceny roamingu, zejména výše doplatku v případě, kdy volá do zahraničí někdo vám.

Provozovatelé mobilních sítí se zalekli jen nepatrně, někteří z operátorů začali nabízet zvýhodněné balíčky pro volání ze zahraničí. Celkově se ale úroveň cen nesnížila prakticky nijak. Druhou šanci Redingová nedává a počínaje včerejškem spouští internetový projekt – přesně ty stránky, o kterých byla řeč.

Klepněte pro větší obrázek
Podoba nově spuštěných stránek

Najdete je na této adrese. Zatím jsou v angličtině, v průběhu několika příštích měsíců by měla být spuštěna multijazyčná verze. Je tu pojednání o podstatě roamingu, rady, jak se ubránit při volání ze zahraničí výdajům, které nejsou nezbytné a nechybí ani krátké vyjádření samotné komisařky Redingové. Nejpodstatnější částí je pak interaktivní mapka Evropy, ve které jsou zaneseny tarify operátorů členských států.

Podle závěrů Evropské komise je nejlevnější volání mezi Finskem a Švédskem, čtyřminutový hovor stojí jen zhruba šest korun. Naopak nejvíce zaplatí telefonující z Malty do Lotyšska a to 381 korun.

Klepněte pro větší obrázek
Výběr země

Údaje na zmíněných stránkách jsou spíše orientační, přitom však velmi dobře poslouží pro srovnání a co je hlavní – je to možná velké kladivo na operátory. Komise doufá, že pod tlakem veřejného srovnání nabídnou uživatelům opodstatněné, a tudíž lepší ceny. Pokud tomu tak nebude (těžko zatím odhadovat délku „zkušební doby“), je Evropská komise připravena zavést přísnější regulaci, než jakou jsou všeobecné etické kodexy.

Témata článku: Ostatní, Evropská unie

22 komentářů

Nejnovější komentáře

  • LeonardoCupranek, LeonardoCupranek 7. 10. 2005 17:35:38
    Jako ze by na to NEPRISTOUPILI mobilni operatori? Jako ze by rekli: "Tak...
  • t 6. 10. 2005 13:45:12
    Tak na to by nikdo nepristoupil - nehlede ze by vydelali pouze dodavatele...
  • LeonardoCupranek, LeonardoCupranek 6. 10. 2005 11:28:56
    No ja vubec preci nezpochybnuji, ze nemci maji vetsi kupni silu. To ale...
Určitě si přečtěte

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

** I velmi atraktivní kousky Afriky, jižní Ameriky a Karibiku patří do EU ** To znamená, že i odtud voláte za domácí ceny ** Martinik, Madeira, Guadeloupe, Azory, Kanáry a další

4.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 24

Pozor, uprostřed Evropy číhá roamingová past

Pozor, uprostřed Evropy číhá roamingová past

** Vyrážíte do Alp? Dejte pozor, aby váš mobil nechytil signál ze Švýcarska ** Vodafone je pranýřován za zdražení... ** ...ale O2 a T-Mobile byli drazí už před tím

25.  6.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 15


komerční sdělení

Komerční sdělení