Evropská unie se snaží srazit ceny roamingu: svítá na lepší časy

Přemrštěné poplatky za roamingové hovory znepokojují mnoho uživatelů. Obzvlášť, když jsou účtovány i v rámci Evropské unie, kde bychom naopak očekávali ceny jednotné a snižující se. Tlak na operátory konečně razantně zesílil.
Evropská unie se snaží srazit ceny roamingu: svítá na lepší časy

Článek je převzatý ze slovenské MobilManie, originál ve slovenštině si můžete přečíst zde.

Speciálním „roamingovým“ internetovým stránkám Evropské komise se dnes dostalo větší vážnosti poté, co se o ně opřel návrh komise na snížení roamingových poplatků prostřednictvím právního předpisu. Aktualizace totiž ukázala, že nejenže poplatky zůstaly na úrovni minulého roku, ale některé se dokonce ještě zvýšily, a to až téměř jeden a půl násobně. Komise přitom již varovala, že pokud ke snížení nedojde, začne roamingové poplatky sama regulovat.

K poklesu cen došlo jen výjimečně – někteří irští operátoři například zrušili roamingové ceny při volání ze Spojeného království a jeden belgický operátor zavedl jednotnou roamingovou sazbu. Ta například snížila cenu volání z Kypru ze 7,20 € na 4,40 €. Stránky Evropské komise také například ukazují, že se cena čtyřminutového roamingového hovoru pohybuje od 0,20 € (finský zákazník volající ze Švédska) až po 13,05 € (maltský zákazník volající z Lotyšska). Jednou z mála zemí, ve které klesly ceny roamingu, je také Slovensko. Od dnešního dne nabízí stránka Evropské komise i přehledy pro předplacené karty, a to včetně cen za SMS zprávy.

Evropská komise pracuje v současné době na návrhu právního předpisu EU, kterým by se snížily ceny za mezinárodní roaming na základě zásad vnitřního trhu. Hlavními prvky návrhu jsou: regulace velkoobchodních cen, která zabezpečí férovou cenu a zabrání operátorům účtovat neoprávněné náklady; zavedení regulace maloobchodních cen, aby změnu velkoobchodních cen pocítili samotní zákazníci; odstranění poplatku za přijetí hovoru v zahraničí.

Evropská komise dále přináší zajímavou ideu „domácích cen“. Jakmile by si například Slovák v Madridě volal taxík, platil by cenu, jako by se uskutečnil místní hovor v domácí síti. Alternativním návrhem je jednotná platba za mezinárodní hovor kamkoli v rámci EU.

„Je nejvyšší čas, aby vnitřní trh EU nabídl spotřebitelům a obchodníkům cestujícím do zahraničí podstatně nižší telekomunikační poplatky,“ řekla komisařka pro informační společnost a média Viviane Redingová. „Navrhuji proto, aby se na zrušení všech neoprávněných poplatků za roaming využil právní předpis EU. Uživateli mobilního telefonu by neměli účtovat vyšší sazbu jen proto, že cestuje do zahraničí.“ S těmito slovy se nedá nesouhlasit a nezbývá než věřit, že cenám roamingu skutečně pomohou a to co nejdříve.

Komise už uspořádala první fázi konzultací o všeobecné myšlence právního předpisu EU o mezinárodním roamingu, přičemž v období od 20. února do 22 března na svých internetových stránkách vyzývala k podání připomínek. Na základě dnešního představení navrhovaného právního předpisu přejdou 3. dubna tyto konzultace do druhé fáze a budou otevřené až do 28. dubna. Po podrobném posouzení dopadů by mohla komise přijmout návrh v červnu. Navrhovaný právní předpis EU o mezinárodním roamingu pak dále bude vyžadovat souhlas Evropského parlamentu a Rady ministrů.

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Evropská unie

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • mmarek26 1. 4. 2006 0:13:12
    lenze ten business man ti zabezpecuje aby si mal...
  • kubisek, kubisek 30. 3. 2006 10:28:54
    Blbost, benzínek tu je taky jak nas*áno a stejně je u 99% benzín...
  • kubisek, kubisek 30. 3. 2006 10:24:11
Určitě si přečtěte

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

** I velmi atraktivní kousky Afriky, jižní Ameriky a Karibiku patří do EU ** To znamená, že i odtud voláte za domácí ceny ** Martinik, Madeira, Guadeloupe, Azory, Kanáry a další

4.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 24

Pozor, uprostřed Evropy číhá roamingová past

Pozor, uprostřed Evropy číhá roamingová past

** Vyrážíte do Alp? Dejte pozor, aby váš mobil nechytil signál ze Švýcarska ** Vodafone je pranýřován za zdražení... ** ...ale O2 a T-Mobile byli drazí už před tím

25.  6.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 15


komerční sdělení

Komerční sdělení