Evropská unie se snaží srazit ceny roamingu: svítá na lepší časy

Přemrštěné poplatky za roamingové hovory znepokojují mnoho uživatelů. Obzvlášť, když jsou účtovány i v rámci Evropské unie, kde bychom naopak očekávali ceny jednotné a snižující se. Tlak na operátory konečně razantně zesílil.
Evropská unie se snaží srazit ceny roamingu: svítá na lepší časy

Článek je převzatý ze slovenské MobilManie, originál ve slovenštině si můžete přečíst zde.

Speciálním „roamingovým“ internetovým stránkám Evropské komise se dnes dostalo větší vážnosti poté, co se o ně opřel návrh komise na snížení roamingových poplatků prostřednictvím právního předpisu. Aktualizace totiž ukázala, že nejenže poplatky zůstaly na úrovni minulého roku, ale některé se dokonce ještě zvýšily, a to až téměř jeden a půl násobně. Komise přitom již varovala, že pokud ke snížení nedojde, začne roamingové poplatky sama regulovat.

K poklesu cen došlo jen výjimečně – někteří irští operátoři například zrušili roamingové ceny při volání ze Spojeného království a jeden belgický operátor zavedl jednotnou roamingovou sazbu. Ta například snížila cenu volání z Kypru ze 7,20 € na 4,40 €. Stránky Evropské komise také například ukazují, že se cena čtyřminutového roamingového hovoru pohybuje od 0,20 € (finský zákazník volající ze Švédska) až po 13,05 € (maltský zákazník volající z Lotyšska). Jednou z mála zemí, ve které klesly ceny roamingu, je také Slovensko. Od dnešního dne nabízí stránka Evropské komise i přehledy pro předplacené karty, a to včetně cen za SMS zprávy.

Evropská komise pracuje v současné době na návrhu právního předpisu EU, kterým by se snížily ceny za mezinárodní roaming na základě zásad vnitřního trhu. Hlavními prvky návrhu jsou: regulace velkoobchodních cen, která zabezpečí férovou cenu a zabrání operátorům účtovat neoprávněné náklady; zavedení regulace maloobchodních cen, aby změnu velkoobchodních cen pocítili samotní zákazníci; odstranění poplatku za přijetí hovoru v zahraničí.

Evropská komise dále přináší zajímavou ideu „domácích cen“. Jakmile by si například Slovák v Madridě volal taxík, platil by cenu, jako by se uskutečnil místní hovor v domácí síti. Alternativním návrhem je jednotná platba za mezinárodní hovor kamkoli v rámci EU.

„Je nejvyšší čas, aby vnitřní trh EU nabídl spotřebitelům a obchodníkům cestujícím do zahraničí podstatně nižší telekomunikační poplatky,“ řekla komisařka pro informační společnost a média Viviane Redingová. „Navrhuji proto, aby se na zrušení všech neoprávněných poplatků za roaming využil právní předpis EU. Uživateli mobilního telefonu by neměli účtovat vyšší sazbu jen proto, že cestuje do zahraničí.“ S těmito slovy se nedá nesouhlasit a nezbývá než věřit, že cenám roamingu skutečně pomohou a to co nejdříve.

Komise už uspořádala první fázi konzultací o všeobecné myšlence právního předpisu EU o mezinárodním roamingu, přičemž v období od 20. února do 22 března na svých internetových stránkách vyzývala k podání připomínek. Na základě dnešního představení navrhovaného právního předpisu přejdou 3. dubna tyto konzultace do druhé fáze a budou otevřené až do 28. dubna. Po podrobném posouzení dopadů by mohla komise přijmout návrh v červnu. Navrhovaný právní předpis EU o mezinárodním roamingu pak dále bude vyžadovat souhlas Evropského parlamentu a Rady ministrů.

Diskuze (19) Další článek: Sony Ericsson K750i: co by stálo za vylepšení (zkušenosti)

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Evropská unie, Lep, Unie, Obchodní cestující, Čas


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34