Evropský parlament: SMS ze zahraničí za 3 Kč už letos v létě

Tři koruny. Dodnes je někteří dobrovolně platíme na předplacenkách, od června by to mělo stačit na SMS ze zahraničí.
Evropský parlament: SMS ze zahraničí za 3 Kč už letos v létě

Trvalo to (na poměry evropské politiky kratičké) tři měsíce a dočkali jsme se. Evropský parlament schválil návrh Evropské komise z listopadu minulého roku, který se týkal stanovení cenového stropu pro textové zprávy posílané ze zahraničí. Naše zbožná přání se zřejmě stanou skutečností ještě před letošní vlnou letních dovolených. Cena SMS by měla spadnout z dnešních osmi korun na mnohem příjemnější tři koruny (přepočet při současném kurzu eura z hodnot 29, resp. 11 eurocentů)!

Poslední instancí ve schvalovacím procesu jsou jednotlivé členské státy, které se v plénu Evropského parlamentu sejdou na konci dubna. Tam jsou pouze dva zatím známé zádrhele: nesouhlas Španělska a České republiky. V tomto bodě se musím zeptat proč? Je toto snad hlas českého lidu? Najde se mezi našimi čtenáři někdo, kdo by si nepřál pokles cen SMS roamingu? Naštěstí ani odpor zmíněných dvou zemí schválení návrhu nepřekazí.

Klepněte pro větší obrázek
Krom hovorů se budou letos regulovat i ceny SMS

Další je na řadě regulace cen datových služeb, které europoslanci vyjádřili předběžnou podporu. Filosofií těchto snah je, že není možné platit tak výrazně odlišné ceny doma a za hranicemi, pokud má být Evropská unie jedním velkým společenstvím se společným trhem. Jako zákazníci a konzumenti těchto služeb jsme samozřejmě pro, myšlenka se nelíbí pouze operátorům. To je celkem pochopitelné, EU totiž sahá na jejich příjmy. Operátoři hrozí, že si budou tyto ušlé příjmy kompenzovat jinde.

Současné ceny jednotlivých Eurotarifů jsou postaveny na kurzu 23,94 Kč za jedno euro z 30. září loňského roku. Funguje to jednoduše tak, že kurz se jednou do roka k tomuto datu zafixuje a pak platí ať už koruna vůči euru posiluje či oslabuje. V tuto chvíli je sice jako na houpačce, ale kurz se pohybuje lehce nad sedmadvaceti korunami, takže regulované SMSky by měly stát zhruba 3,10 Kč. Nastala by tak paradoxní situace, kdy pro několik zákazníků O2 s předplacenou kartou a tarifem Fajn (SMS za 3,20 Kč) by textovka vyšla levněji v zahraničí než doma.

Témata článku: SMS, Evropský parlament, Zahraničí

Určitě si přečtěte

Jak vybrat bezdrátová sluchátka. Computer otestoval rovnou 17 modelů

Jak vybrat bezdrátová sluchátka. Computer otestoval rovnou 17 modelů

** 17 bluetooth sluchátek v přímém souboji ** Potiskli jsme stovky stran v testu tankových tiskáren ** 23 služeb Googlu, které pravděpodobně neznáte

11.  10.  2017 | časopis Computer | 1

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

** V roamingu konečně využíváme služby za domácí ceny ** EU se chce nyní zaměřit na drahé volání z domova za hranice ** Jde o další škodlivou regulaci EU? Nebo není jiná cesta?

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 44

Jak dobít kredit někomu jinému

Jak dobít kredit někomu jinému

23.  9.  2017 | Kůžel Filip | 4

T-Mobile: Pád roamingu znamená 10× spotřebu dat a trojnásobek volání

T-Mobile: Pád roamingu znamená 10× spotřebu dat a trojnásobek volání

** Roaming už není strašák, lidé přestali mobil za hranicemi vypínat ** Datový provoz narostl v porovnání s rokem 2016 desetinásobně ** T-Mobile také obsloužil o 20 % více cizinců, nejvíce Němců

2.  9.  2017 | Pospíšil Aleš | 88

Dárcovské SMS vycházejí z módy. Neziskovkám vadí anonymita

Dárcovské SMS vycházejí z módy. Neziskovkám vadí anonymita

23.  4.  2017 | E15.cz , Čabanová Adéla | 39


komerční sdělení

Komerční sdělení