Evropský parlament: SMS ze zahraničí za 3 Kč už letos v létě

Tři koruny. Dodnes je někteří dobrovolně platíme na předplacenkách, od června by to mělo stačit na SMS ze zahraničí.
Evropský parlament: SMS ze zahraničí za 3 Kč už letos v létě

Trvalo to (na poměry evropské politiky kratičké) tři měsíce a dočkali jsme se. Evropský parlament schválil návrh Evropské komise z listopadu minulého roku, který se týkal stanovení cenového stropu pro textové zprávy posílané ze zahraničí. Naše zbožná přání se zřejmě stanou skutečností ještě před letošní vlnou letních dovolených. Cena SMS by měla spadnout z dnešních osmi korun na mnohem příjemnější tři koruny (přepočet při současném kurzu eura z hodnot 29, resp. 11 eurocentů)!

Poslední instancí ve schvalovacím procesu jsou jednotlivé členské státy, které se v plénu Evropského parlamentu sejdou na konci dubna. Tam jsou pouze dva zatím známé zádrhele: nesouhlas Španělska a České republiky. V tomto bodě se musím zeptat proč? Je toto snad hlas českého lidu? Najde se mezi našimi čtenáři někdo, kdo by si nepřál pokles cen SMS roamingu? Naštěstí ani odpor zmíněných dvou zemí schválení návrhu nepřekazí.

Klepněte pro větší obrázek
Krom hovorů se budou letos regulovat i ceny SMS

Další je na řadě regulace cen datových služeb, které europoslanci vyjádřili předběžnou podporu. Filosofií těchto snah je, že není možné platit tak výrazně odlišné ceny doma a za hranicemi, pokud má být Evropská unie jedním velkým společenstvím se společným trhem. Jako zákazníci a konzumenti těchto služeb jsme samozřejmě pro, myšlenka se nelíbí pouze operátorům. To je celkem pochopitelné, EU totiž sahá na jejich příjmy. Operátoři hrozí, že si budou tyto ušlé příjmy kompenzovat jinde.

Současné ceny jednotlivých Eurotarifů jsou postaveny na kurzu 23,94 Kč za jedno euro z 30. září loňského roku. Funguje to jednoduše tak, že kurz se jednou do roka k tomuto datu zafixuje a pak platí ať už koruna vůči euru posiluje či oslabuje. V tuto chvíli je sice jako na houpačce, ale kurz se pohybuje lehce nad sedmadvaceti korunami, takže regulované SMSky by měly stát zhruba 3,10 Kč. Nastala by tak paradoxní situace, kdy pro několik zákazníků O2 s předplacenou kartou a tarifem Fajn (SMS za 3,20 Kč) by textovka vyšla levněji v zahraničí než doma.

Témata článku: SMS, Zahraničí, Parlament, Evropský parlament, Let

Určitě si přečtěte

Chtěli „flat“ se 100 GB, operátoři se jim vysmáli. Přesto má Nové Město tarify pro občany

Chtěli „flat“ se 100 GB, operátoři se jim vysmáli. Přesto má Nové Město tarify pro občany

** Tarif A měl mít 100 GB, „béčko“ 5 GB. Nakonec mají 150 MB až 1 GB ** Tarif pro lidi, kteří hodně volají nabízí 3000 minut za 499 Kč ** Veřejnou soutěž vyhrál brněnský virtuální operátor Fayn

12.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 65

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

** I malá drobnost může udělat velkou radost ** Redukce, kabely, sluchátka, powerbanky, náramky a chytré hodinky ** Ceny se pohybují od několika desítek korun po tisíce

7.  12.  2017 | Láska Jan | 14

Rachot v redakci: test 18 přenosných reproduktorů v prosincovém Computeru

Rachot v redakci: test 18 přenosných reproduktorů v prosincovém Computeru

** Hledáte bezdrátový reprák na cesty či na piknik? ** Otestovali jsme jich pro vás hned 18 ** Nový Computer je na stáncích!

6.  12.  2017 | redakce | 6

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9