Exkluzivně o i-modu: všechno, co jste kdy chtěli vědět

Zajímalo by vás, jak vypadá japonská „zázračná“ technologie i-mode ve skutečnosti? Chtěli byste vědět, co skutečně mohou Japonci a nyní i Němci používat za mobilní technologie? Pak si přečtěte naši exkluzivní recenzi technologie i-mode, která je také první v Česku.
Exkluzivně o i-modu: všechno, co jste kdy chtěli vědět
Kapitoly článku

Kde najdete i-mode

Jsou celkem dvě místa na světě, kde se můžete s technologií i-mode setkat na vlastní oči. Tou první je Japonsko a síť „vynálezce“ i-modu, společnosti NTT DoCoMo, a tou druhou je Německo a síť E-plus, která podepsala s NTT DoCoMo dlouhodobou smlouvu o provozování technologie i-mode. Nám se díky ochotě druhé z nich, německé společnosti E-plus Mobilfunk, podařilo poměrně důkladně i-mode otestovat.

Trochu jiný e-mail?

Technologie i-mode jako taková se „skládá“ ze dvou částí: i-mode prohlížeč a i-mail. Právě i-mail je tím, co dokázalo o několik let předběhnout evropské GSM sítě. Samotný název již asi napoví mnohé - i-mail totiž není nic jiného než úplně obyčejný e-mailový klient v mobilu. Možná si teď řeknete, že ten měl ale Panasonic či Sony ve svých telefonech již dávno, ale i-mail je trochu jiný. Jedna z odlišností je například v tom, že díky i-mailu si můžete prohlížet e-maily obsahující obrázky či formátování  textu, to ale umějí pouze novější i-mode telefony, které jsou  navíc vybaveny také digitálním fotoaparátem. Ten opravdu nejzásadnější rozdíl mezi i-mailem v i-mode a e-mailem v GSM sítích totiž spočívá v tom, že u i-mailu vám přímo váš operátor přidělí i-mailovou adresu a když vám na ni někdo pošle e-mail, tak vám zapípá telefon a vy si daný e-mail přečtete podobně jako třeba textovku. Pokud bychom tedy měli srovnat i-mail s nějakou obdobnou službou v GSM sítích, pak by to byly asi MMS (multimediální zprávy).

MMS versus i-mail

Když porovnáte možnosti MMS (tedy posílání animací, zvuků, obrázků a textu) s možnostmi i-mailu, který sice v Německu nabízí pouze možnost poslat 1000 znaků holého textu (pouze kvůli omezením telefonu, který je v nabídce), ale v Japonsku, díky lepším telefonům, umí posílat také obrázky, animované GIFy, zvuky či holý text, možná so řeknete, že MMS a i-mail se od sebe příliš neliší, v čemž máte v podstatě pravdu.

Drobný rozdíl je pouze v tom, že zatímco MMS můžete odeslat pouze z MMS telefonu (přečíst si ji můžete na telefonu nebo třeba na Internetu), e-mail můžete poslat téměř odkudkoliv, třeba i z onoho GSM telefonu od Panasonicu nebo od Sony. Namísto telefonního čísla, které byste vyplňovali u MMS, zadáte pouze i-mailovou či e-mailovou adresu a je to. Chcete-li tedy někomu poslat například nějaký e-mail se zábavným obrázkem a víte, že dotyčný se k e-mailu dostane až zítra, prostě mu ho pošlete na jeho i-mailovou adresu a on si ho bude moci hned prohlédnout a na oplátku vám poslat třeba fotku svého rozesmátého obličeje. Pokud byste stejného efektu chtěli docílit s technologií MMS, tak byste oba dva museli mít telefon s jeho podporou.

Zázrak jménem i-mode

První část i-modu, i-mail, jsme si již poměrně podrobně popsali. Nyní přišla na řadu část druhá, samotný i-mode prohlížeč. I zde ale můžeme poměrně snadno nalézt GSM ekvivalent této služby. Tím není nic jiného než WAP neboli Wireless Application Protocol. Právě onen podle mnohých odborníků neúspěšný WAP je totiž téměř identickou kopií veleúspěšného i-mode, který byl představe o pár měsíců dříve, v únoru  roku 1999 v Japonsku.

Technologie i-mode tehdy vsadila na solidní základ jazyku HTML 3.2, který tou dobou ještě kraloval Internetu. Jediným rozdílem bylo přidání tagu (funkce), která dovede jednotlivým odkazům přidělit tlačítko na klávesnici telefonu. V praxi to znamená, že můžete mít i-modovou stránku, kde po stisknutí jedničky aktivujete odkaz na zprávy z domova, po stisku dvojky odkaz na počasí, atd. Oproti WAPu pak i-mode nabízí pouze lepší práci s formuláři, možnost zobrazit animované GIFy a  tzv. marquee (text rolující na displeji). Skutečnoou výhodou oproti WAPu je pak technologie i-mode pro tvůrce i-mode stránek, neboť od nich nevyžaduje nic jiného než znalost HTML. Pro uživatele je ale i-mode téměř identický s WAPem a sám o sobě jim nic navíc nenabízí.

Poznámka: Rádi bychom poděkovali tiskovému oddělení společnosti E-plus Mobilfunk Gmbh, která nám umožnila napsání tohoto článku.

Témata článku: Ostatní, Japonský styl, Nejzásadnější rozdíl, Průměrný čech, Aukční síň, Spiegel, Nejrůznější obsah, Satelitní snímek


Určitě si přečtěte