Exkluzivně: podrobnosti o T-Mobile Internet 4G (první UMTS u nás)

Rychlá mobilní datová síť T-Mobilu bude spuštěna co nevidět. Jaké bude pokrytí první komerčně spuštěné UMTS sítě u nás? Jaké tarify chystá T-Mobile k nové službě a co to bude stát? Víme také, jak bude nastaveno FUP a jaká zařízení bude možné v síti provozovat. V článku se dočtete také o jednom nepříjemném omezení.
Exkluzivně: podrobnosti o T-Mobile Internet 4G (první UMTS u nás)
Kapitoly článku
T-Mobile ohlásil na říjen spuštění sítě třetí generace. Říjen je tu a zdá se, že nebudeme muset čekat až do jeho konce. Dostaly se k nám neoficiální, ale důvěryhodné informace o chystané nabídce T-Mobilu.

Třetí generace nebo 4G?

O plánovaném spuštění rychlého mobilního internetu už T-Mobile informuje na svém webu. Můžeme se zde dočíst, že nová síť přinese rychlý mobilní internet, který bude moci nahradit pevné ADSL připojení. Rychlost stahování dat může dosáhnout až 2,2 Mb/s a při odesílání až 1,1 Mb/s při latenci 50–70 ms.

Přestože se jedná o technologii mobilní sítě třetí generace, obecně označovanou 3G, operátor svoji novou službu nazval Internet 4G. Toto matení zákazníků vysvětluje tím, že nenabízí klasickou síť třetí generace UMTS, ale „vylepšenou“ verzi TDD UMTS, která umožňuje rychlejší přenos dat. Nutno ovšem dodat, že na úkor přenosu hlasu. V nové síti navíc nebude možné využívat běžné telefony určené pro sítě UMTS, ale speciální modemy. Více se o použité technologii dozvíte zde.

Půjde tedy o přímou konkurenci pro CDMA od Eurotelu. Běžně dostupná rychlost při stahování by se měla pohybovat v rozmezí 500–700 kb/s, pro odesílání kolem 300 kb/s.

Praha a jenom Praha

Už se ví, že jako první si budou moci rychlého mobilního internetu užívat obyvatelé Prahy. Ale pozor, Praha bude pokryta signálem na frekvenci 1 900 MHz, kdežto zbývající území republiky bude následně pokryto signálem v pásmu 872 MHz. Zřejmě to jinak nešlo, pro zákazníka z toho ale plynou nepříjemné důsledky.

Zpočátku totiž budou dostupné modemy pouze pro frekvenci 1 900 MHz a nebudou tedy použitelné mimo Prahu. V druhé polovině příštího roku by pak měly přijít do nabídky duální modemy, se kterými se bude možné připojit kdekoli v dosahu signálu. První zákazníci tak budou mít smůlu, starý modem jim sice umožní využívat novou technologii hned zpočátku, ale pokud budou chtít později vyjet se svým rychlým mobilním internetem mimo Prahu, budou si muset koupit nový modem. T-Mobile nebude starší modemy za novější duální vyměňovat zdarma, ani s nějakými výhodnějšími podmínkami. Snad až později výměnou za prodloužení smlouvy.

Pokrytí Prahy by mělo být již nyní zajištěno, další plán rozvoje pokrytí slibuje dostupnost služby ve více něž osmdesáti městech České republiky již v první polovině roku 2006. To by mělo odpovídat zhruba 50 % populace. Za zmínku také stojí, že operátor umožní službu bezplatně vyzkoušet. Bude to potřeba, protože ani Praha nebude pokryta homogenně. V prodejně si za vratnou zálohu půjčíte modem, vyzkoušíte a rozhodnete se.

Tarify: Standard nebo Premium

Služba Internet 4G bude při svém spuštění nabízena se dvěma tarify lišícími se maximální přenosovou rychlostí a omezením měsíčního kvanta stažených dat, neboli FUP. Tarify Internet 4G jsou nezávislé na hlasových či běžných datových tarifech. Oba tarify si budete moci pořídit bez smluvního závazku nebo s ročním úvazkem, za který dostanete výraznou slevu na modem. Cena aktivace bude 118 Kč včetně DPH (nebo spíš 99 Kč jako u hlasových tarifů, tady ještě nemáme úplně jasno).

Základním tarifem je Internet 4G Standard, který umožňuje stahovat data maximální rychlostí 512 kb/s a odesílat rychlostí až 264 kb/s. Rovnou je asi vhodné podotknout, že měsíčně můžete takto stáhnout 3 GB dat a jakmile tuto hodnotu překročíte, bude vám rychlost do konce zúčtovacího období snížena na 64 kb/s pro stahování a 32 kb/s pro odesílání. Přesnou cenu měsíčního paušálu zatím neznáme, na základě indicií ze dvou zdrojů informací ji odhadujeme na 750 Kč bez DPH (zhruba 890 Kč s DPH).

Náročnějším uživatelům bude určen tarif Internet 4G Premium. Jeho cena by měla být přibližně o tisíc korun vyšší, přesný paušál ale také ještě neznáme. Dostupná rychlost pro stahování dat bude 1 024 kb/s, pro odesílání 512 kb/s. Pravidlo FUP pro omezení stahování je zde nastaveno na limit 10 GB za měsíční zúčtovací období a pokud jej překročíte, bude vám rychlost dočasně snížena na 128 kb/s pro stahování a 64 kb/s pro odesílání dat. Součástí tohoto tarifu je také vazba na tarif Internet+, tedy možnost neomezeného přístupu k internetu prostřednictvím GPRS/EDGE.

T-Mobile Internet 4G Standard Internet 4G Premium
měsíční paušál 900 Kč (odhad) 1800 Kč (odhad)
GPRS/EDGE bez omezení ne ano
download (max. rychlost) 512 kb/s 1 024 kb/s
upload (max. rychlost) 264 kb/s 512 kb/s
FUP
limit 3 GB 10 GB
download (max. rychlost) 64 kb/s 128 kb/s
upload (max. rychlost) 32 kb/s 64 kb/s

Na nové tarify bude možné přejít z dosavadních GPRS/EDGE datových tarifů Internet a Internet Hit. Přechod bude možný i z předplacených karet Twist. Jinak dostanete vždy novou kartu SIM, která se vloží do modemu. S jinými kartami SIM bez tarifu Internet 4G nebudou modemy fungovat.

Kartu s tarifem Internet 4G ale bude možné naopak použít v mobilním telefonu pro běžnou hlasovou komunikaci, posílání zpráv nebo přenos dat prostřednictvím GPRS/EDGE. Cena za minutu hovoru do jakékoli sítě v rámci ČR vyjde na 7,14 Kč (včetně DPH), odeslání jedné SMS zprávy bude stát 2,02 Kč. K dispozici bude hlasový i datový roaming a možnost přikoupení zvýhodnění Pevná+ a Víkend+. Přidruženou kartu v rámci partnerského programu nebude možné zřídit a kromě zmiňovaných zvýhodnění nebude možné aktivovat žádné jiné.


V druhé kapitole
prozradíme, kolik bude stát navýšení limitu FUP a podělíme se také o první informace o dostupných modemech, se kterými bude možné Internet 4G využívat

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, 4G

88 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Johnny 5. 11. 2006 12:09:23
  Sice reaguju vic nez rok po puvodnim prispevku, ale co... :)

  CDMA...
 • Antares, Antares 19. 10. 2005 10:29:21
  Taky by mě zajímalo, pro koho to vlastně je (a jak je vidět, nejen mě)....
 • Titus 19. 10. 2005 9:12:18
  stejně jestli odhad je správný a i kdyby to bylo za 700,- tak je to stále...
Určitě si přečtěte

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

** Internet věcí už není prázdná fráze ** Čekali byste chytrou elektroniku ve vinohradu na jihu Moravy? ** Čerstvé informace každých 30 minut umožní šetrně pracovat s chemií

Včera | časopis Computer, Michlovský Jakub

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

** V druhé půlce letních prázdnin bodují telefony střední třídy ** Pokud fandíte výhodným nákupům, zaostřete na Huawei ** Za dvouletý úpis vám operátor sleví až 4 000 Kč z ceny

3.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

** V červnu jsme nejvíc kupovali modely s cenovkou do 7 tisíc ** Ze značek převládá Samsung a Huawei ** Nejoblíbenějším smartphonem od Applu je iPhone SE

21.  7.  2017 | Láska Jan | 8

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

** Frekvence pro „městské“ LTE vydražili O2, Vodafone a dva nováčci ** Jmenovitě Poda a Nordic Telecom, který má největší kus spektra ** Cena za frekvence se nelíbila T-Mobilu, a tak se z aukce stáhl

11.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 73

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

** Tři zlatá operátorská pravidla: komplikovaně, draze, připlať ** Operátoři letos změnili nabídku tarifů, ušetřit vás ale nenechají ** Ceny už sice nemají úplně stejné, ale rozdíly jsou minimální

10.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 56


komerční sdělení

Komerční sdělení