Exkluzivně: T-Mobile chystá MDA III (+ fotografie)

Komunikátor MDA II se prodává teprve pár měsíců a T-Mobile už chystá nástupce. Opět se bude ovládat perem, navíc ale přibude výsuvná alfanumerická klávesnice! Prohlédněte si, jak bude vypadat. (oživeno)
Exkluzivně: T-Mobile chystá MDA III (+ fotografie)

T-Mobile MDA je komunikátor. Jeho základem je kapesní počítač Pocket PC, jemuž operačním systém Windows Mobile Phone Edition přidává funkce pro komunikaci.

První MDA se u T-Mobilu objevil na podzim roku 2002, nebyla to žádná bomba, pouze obyčejný kapesní počítač s vestavěným telefonem. Obě části více či méně spolupracovaly. Loni na podzim T-Mobile uvedl novou verzi komunikátoru, MDA II. V operačním systému Windows Mobile 2003 Phone Edition už byly funkce mobilu lépe integrovány do kapesního počítače, MDA II nabízí Bluetooth, má obrovskou paměť a vestavěný digitální fotoaparát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První dva komunikátory T-Mobilu

Chystá se nástupce!

Máme potvrzeno, že pod hlavičkou T-Mobilu se chystá další komunikátor. Může se jmenovat logicky MDA III, ale také jakkoli jinak. Jeho nejdůležitější inovací bude výsuvná alfanumerická klávesnice. V zavřeném stavu se bude skrývat v těle přístroje, který bude i nadále možné ovládat pomocí pera. Pro větší psaní ji ale bude možné vysunout a užívat si výhod samostatného písmenka na každém tlačítku.

Klepněte pro větší obrázek T-Mobile (snad) MDA III

Co vidíme?

K dispozici máme pouze velmi špatnou fotografii, můžeme z ní ale soudit, že tlačítka jsou rozmístěna jako na klávesnici počítače. Po stisknutí přeřazovače se zpřístupní zvláštní znaky a také číslice (ty budou zřejmě v červeném bloku vpravo). Když vyjdeme z rozměrů displeje, který asi bude stejně velký jako u předchůdců, je jasné, že tlačítka rozhodně nemohou sloužit pro psaní všemi deseti. Nevidím to příliš dobře ani na psaní dvěma palci. Jedna ruka bude asi muset MDA držet, pro psaní bude sloužit prst druhé ruky.

V horní části MDA III jsou dvě tlačítka, která budou sloužit pro rychlé spuštění nastavených aplikací, standardně zřejmě adresáře a kalendáře. Displej bohužel podle zdrojů, kterým bych věřil, bude mít standardní rozlišení 240 × 320 bodů a asi i stejné rozměry. Pod ním vidím čtyři tlačítka, kterým určitě bude možné nastavit spuštění vybraných programů. Čtyřsměrný kurzor s potvrzovacím tlačítkem byl i u staršího MDA, zde je však trochu větší. Po jeho bocích budou zřejmě tlačítka s červeným a zeleným sluchátkem – za to ale nemohu ručit, na to kvalita obrázku nestačí.

Máme informace i o konfiguraci: Procesoru na frekvenci 400 MHz bude sekundovat paměť RAM o kapacitě 128 MB a ROM buď také 128 nebo 96 MB. Na zadní straně bude fotoaparát s rozlišením VGA (640 × 480 bodů), který zvládne natáčet také video. MDA III bude podporovat Bluetooth, šušká se i o Wi-Fi, samozřejmostí je možnost telefonování v sítích GSM a podpora GPRS.

To jsou zatím všechny informace, které v současné době máme a kterým se nezdráháme věřit. Všechno ostatní bychom si už museli vymyslet. Neznáme třeba termín uvedení, cenu, nevíme ani, jestli se komunikátor bude jmenovat MDA III. Jakmile ale zjistíme něco dalšího, určitě si to nenecháme pro sebe.

Oživeno: Starší modely MDA prodávali pod různými značkami i jiní operátoři nebo nezávislí distributoři: Eurotel má svůj DataPhone, operátor O2 zase XDA, samotný výrobce HTC prodával své produkty pod značkou Qtek. Stejná situace bude zřejmě i s novým modelem. Na obrázcích je vidět komunikátor Daxian CU928 určený pro sítě CDMA.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


Tip: viděli jste první živé fotografie chytré Motoroly MPx220?
Diskuze (52) Další článek: Dovolená v Anglii: s místními předplacenkami ušetříte

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Motorola MPx220, T-Mobile MDA III, Fotograf, Mobil, Foto, Fotografie


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31