Exkurze u Nokie: podívejte se na smrtící crash testy

Tlak, tah, krut, vlhkost, horko, mráz, prach, pády, ostré předměty a milion úderů do klávesnice. Dá se to vůbec přežít?

Napadlo vás už někdy, co všechno se musí stát a čím vším musí mobilní telefony projít než se dostanou na pulty obchodů? Vývoj nového přístroje určitě není žádná maličkost, naopak jde o složitý proces, na kterém se podílí řada odborníků na specializovaných pracovištích. A na jedno takové pracoviště se dnes společně vypravíme. Jde o testovací laboratoř Nokie, kde pracovníci finské jedničky zkouší, co telefony vydrží. Nutno podotknout, že exkurze je to nad míru zajímavá, tak se připravte, vyrážíme!

Klepněte pro větší obrázek
Ničení telefonů je práce jako každá jiná • testování odolnosti mobilů určitě nebude levná záležitost

Na celém světě provozuje Nokia celkem jedenáct testovacích center, většina z nich se nachází v Evropě, ale najdou se i v Americe, Číně či v Japonsku. Přístroje jsou testovány průběžně po celou dobu vývoje, přičemž testy jsou standardizovány, takže všechny centra postupují u všech z více než dvou set testů stejně. Testy se dělí do několika kategorií, které si i my rozebereme.

Život není peříčko, aneb nástrahy všedních dnů

  • Naše mobilní miláčky používáme každý den, bereme si je sebou všude, kam jdeme a to se sebou přináší celou řadu příležitostí jak přijít k úhoně. Ženy a dívky nosí telefony v kabelkách (spolu s ostatními předměty), muži zase většinou v kapsách. A hned zde máme styk s klíči, prachem, drobnými mincemi, podřenou a kdo ví s čím ještě. S mobily se třepe, pokud si na ně omylem sedneme, mohou být vystaveny tlaku a ohybu, občas se nevyhneme pádům, tekutinám, dešti a tak dále. Nejdůležitější je tak ochránit vnitřní komponenty a zajistit co nejvyšší odolnost.
  • Důraz je kladen také na klávesy. Nokia uvádí, že dle jejich průzkumů zmáčknou uživatelé hlavní ovládací tlačítka v průměru 200 – 300 krát za den, proto je třeba se ujistit, že klávesy budou reagovat i po milionu stisknutí. Vše samozřejmě provádí stroje. Tento test můžete ostatně pozorovat na přiloženém videu níže.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Test výdrže klávesnice, musí vydržet milion stisknutí • prach je jedním z úhlavních nepřátel elektroniky • stejně jako kontakt s ostrými kužely a jehlany

Nahlédněte pod pokličku - krátké video z testovacího centra • přežije N79 enormní tlak?

Do sucha i do vodičky

  • Přístroje s logem Nokia jsou používány po celém světě, proto je důležité aby byly schopny odolávat. V laboratořích jsou vystavovány extrémním teplotám v rozmezí od -40 °C do +85 °C, což odpovídá ruské zimě a horkému dni na Sahaře. Další krutá zkouška je vlhkost, telefon je na několik týdnů zavřen do speciální komory simulující 95% vlhkost vzduchu. A aby telefon nevybledl, je součástí testů také pobyt v soláriu, tedy solárním simulátoru.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ani s vodou mobily moc nekamarádí, přesto by měly nějaký ten podzimní deštík či polití kávou vydržet

Mechanická odolnost

  • Během svého životního cyklu může být telefon vystaven nejrůznějším mechanickým vlivům, tlaku, tahu, vrutu a možná vám taky někdy spadne na zem. Všechny výše uvedené situace jsou opět dobře zdokumentovány na videu, zkouší se pád z výšky, přičemž při dopadu je telefon zaznamenáván kamerou schopnou zachytit 100 000 snímků za sekundu, což je 3 000 krát více než běžná kamera. Záznam je ovšem důležitý pro následnou analýzu. Na řadu přijdou i přístroje vyvíjející na tělo telefonu tlak silou sto newtonů či takové, které s ním pořádně zakroutí.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pád • kroucení • tlak

Výsledky pod drobnohledem

Krom již zmíněné kamery při pádech jsou pochroumané přístroje zkoumány také pod mikroskopem. Využívají se přitom jak ty optické, jež zvětšují zhruba tisíc krát, pak pro podrobnou analýzu trhlin velmi výkonné elektronové, ty zvětšují až 50 tisíc krát. A ve finále přijdou na řadu rentgenové paprsky, které zkoumají různé typy poruch jako například praskliny vzniklé při některém z testů. Používaná metoda se nazývá energetická disperzní spektroskopie.

Tak co říkáte, jak se vám exkurze líbila? Je vidět, že Nokia bere vývoj vážně a při testování dá telefonům pořádně zabrat. Na druhou stranu je třeba myslet na spotřebitele, kteří se k telefonům často nechovají v rukavičkách. A jejich počet stále roste, vždyť Nokia vyrobí přes milion mobilů každý den (14 každou sekundu) a každou hodinu prodá 20 tisíc nových přístrojů, a tak považuje za důležité otestovat každý telefon až na hranici jeho možností.

Zdroj: Nokia

Diskuze (43) Další článek: Agent Smart a nejlepší závody rallye (Java hry)

Témata článku: Nokia, Crash Testy, Test, Crash, Smrt

Určitě si přečtěte