Exotické krásky na Invexu: Samsungy, které u nás nepotkáte

Na invexové prezentaci mobilních telefonů Mobility Hall jsou i telefony, které se u nás nebudou prodávat. Pojďme se společně pokochat některými z nich. Je libo Samsung s megapixelovým fotoaparátem nebo stereo přehrávačem MP3 souborů?
Exotické krásky na Invexu: Samsungy, které u nás nepotkáte
Kapitoly článku

Od první chvíle, kdy jsem telefony vzal do ruky, mi bylo jasné, s kým mám tu čest. Pokud neustále chválíme preciznost zpracování Samsungů, dnes tomu nebude jinak. Opravdu dlouho a bezúspěšně jsem se snažil přístroje přinutit k nějakému nelibému zvuku. Modely SHG-P730, SGH-X900 a SGH-X910 si sice nejsou moc podobné, kvalitu zpracování mají ale společnou. Chtěl bych jen dodat, že telefony rozhodně nejsou finální, proto se zdržím většího hodnocení jejich softwarových funkcí.

Hvězda z Cebitu

Na letošním Cebitu bylo k vidění mnoho upoutávek a doprovodných programů určených k propagaci daného výrobku. Pokud se zaměřím pouze na mobilní telefony, nejvíce viditelným byl právě model SGH-P730. Tento první evropský megapixel od Samsungu si získával návštěvníky ohromnou reklamní kampaní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Je to docela tlouštík a trčí z něho anténa, ale i přesto vás okamžitě nadchne

Samsung SGH-P730 patří mezi telefony s konstrukcí „twist-and-flip“. Pokud nevíte co si pod tímto označením představit, jedná se o možnost natáčet displej tak, jak se vám to právě hodí. Podobný princip jsme mohli vidět u několika jiných telefonu véčkové koncepce. V tomto případě si lze vybrat ze tří základních poloh – klasicky otevřené véčko, otočený displej o 90° doleva a překlopená přední část, kdy v zavřeném stavu vidíte hlavní displej telefonu. Druhý popisovaný případ je určen k focení snímků megapixelovým fotoaparátem, jehož objektiv naleznete z druhé strany kloubového oválu. Na něm je i hlavní kurzorový kříž.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S otočným displejem lze dělat "psí kusy"

Samsung SGH-P730 je véčko běžných rozměrů, přesně měří 45 × 94 × 25 mm. Na takto malý telefon vás ale překvapí jeho hmotnost 123 g, jeho kostra je totiž kovová. Tělo mobilu je opravdu pevné a konstruktéři u Samsungu si na tomto modelu dali velmi záležet. Co ale musím vytknout, je ovládání kurzorových kláves. Nachází se na oválném kloubu, který leží v rovině asi jeden centimetr nad zbylými klávesami. Dá mnoho práce, než najdete způsob, jak telefon bez problému ovládat.

Klávesnice na patra

Kromě tohoto neduhu ale klávesnici nemohu nic vyčíst. Jednotlivé klávesy jsou od sebe odděleny schodovitým profilem a mají jemný a jistý zdvih. Se psaním na tomto telefonu nebude mít problém ani člověk s většími prsty. Nad hlavním klávesnicovým blokem se nachází ještě jedno tlačítko sloužící k rychlému přístupu k fotoaparátu. Podobnou klávesu pak naleznete i na pravém boku přístroje, kde se kromě ní nachází i slot pro paměťové karty RS MMC (nebo MMC, která potom kouká ven) a velmi zdařile skrytá zdířka pro připojení osobního handsfree. Levý bok přístroje je vyhrazen pro klávesy k ovládání hlasitosti a malý čtvereček plastu skrývající infraport. Systémový konektor ve spodní části je překryt gumovou záslepkou.

I přes zvolenou konstrukci telefonu nechybí Samsungu ani vnější displej. Poslouží pro kontrolu nejdůležitějších údajů v případě, kdy je telefon zavřený. Jedná se o displej typu OLED nabízející 256 barevných odstínů a rozlišení 96 × 64 obrazových bodů. Chcete-li hýřit barvami, stačí otočit původně vnitřní displej na vnější stranu přístroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Aktivní TFT displej patří k tomu nejlepšímu, co na evropských trzích najdete. Podporuje zobrazení 262 144 barev, má rozlišení 176 × 220 pixelů a úhlopříčka 1,8“ slibuje věrné zobrazení všech pořízených fotografií. Takto stylové véčko nemůže postrádat ani podporu polyfonického vyzvánění, které je v tomto případě až čtyřiašedesátihlasé. Ve spojení s vícebarevnou blikající diodou umístěnou pod malým displejem a inteligentním vibračním vyzváněním se telefon při příchozím hovoru stává téměř cirkusovou atrakcí.

Kromě megapixelových fotografií lze telefonem pořizovat i videozáznamy o rozlišení 240 × 320 bodů do celkové délky až 60 minut. Samsung SGH – P730 má vnitřní paměť o velikosti 64 MB, rozšířit ji můžete i již zmiňovanou kartou RS MMC (až 512 MB). Tyto údaje dávají naději milovníkům poslechu hudby. I na ty tento kousek myslel. Naleznete zde velmi povedený mp3 (AAC) přehrávač. Z datových funcí musíme zmínit GPRS třídy 10. K zábavě vám poslouží nové (a velmi povedené) 3D hry a Java MIDP 2.0. I přes tyto multimediální libůstky udává výrobce slušnou výdrž 310 min hovoru a 243 hodin pohotovostního stavu.

Galerie

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


V následující kapitole se podíváme na druhý exotický Samsung s označením SGH-X900.

Témata článku: Samsung, Motorola Razr, Invex, Exot, První chvíle, Malá ruka


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15