Exotické krásky na Invexu: Samsungy, které u nás nepotkáte

Na invexové prezentaci mobilních telefonů Mobility Hall jsou i telefony, které se u nás nebudou prodávat. Pojďme se společně pokochat některými z nich. Je libo Samsung s megapixelovým fotoaparátem nebo stereo přehrávačem MP3 souborů?
Exotické krásky na Invexu: Samsungy, které u nás nepotkáte
Kapitoly článku

Od první chvíle, kdy jsem telefony vzal do ruky, mi bylo jasné, s kým mám tu čest. Pokud neustále chválíme preciznost zpracování Samsungů, dnes tomu nebude jinak. Opravdu dlouho a bezúspěšně jsem se snažil přístroje přinutit k nějakému nelibému zvuku. Modely SHG-P730, SGH-X900 a SGH-X910 si sice nejsou moc podobné, kvalitu zpracování mají ale společnou. Chtěl bych jen dodat, že telefony rozhodně nejsou finální, proto se zdržím většího hodnocení jejich softwarových funkcí.

Hvězda z Cebitu

Na letošním Cebitu bylo k vidění mnoho upoutávek a doprovodných programů určených k propagaci daného výrobku. Pokud se zaměřím pouze na mobilní telefony, nejvíce viditelným byl právě model SGH-P730. Tento první evropský megapixel od Samsungu si získával návštěvníky ohromnou reklamní kampaní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Je to docela tlouštík a trčí z něho anténa, ale i přesto vás okamžitě nadchne

Samsung SGH-P730 patří mezi telefony s konstrukcí „twist-and-flip“. Pokud nevíte co si pod tímto označením představit, jedná se o možnost natáčet displej tak, jak se vám to právě hodí. Podobný princip jsme mohli vidět u několika jiných telefonu véčkové koncepce. V tomto případě si lze vybrat ze tří základních poloh – klasicky otevřené véčko, otočený displej o 90° doleva a překlopená přední část, kdy v zavřeném stavu vidíte hlavní displej telefonu. Druhý popisovaný případ je určen k focení snímků megapixelovým fotoaparátem, jehož objektiv naleznete z druhé strany kloubového oválu. Na něm je i hlavní kurzorový kříž.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S otočným displejem lze dělat "psí kusy"

Samsung SGH-P730 je véčko běžných rozměrů, přesně měří 45 × 94 × 25 mm. Na takto malý telefon vás ale překvapí jeho hmotnost 123 g, jeho kostra je totiž kovová. Tělo mobilu je opravdu pevné a konstruktéři u Samsungu si na tomto modelu dali velmi záležet. Co ale musím vytknout, je ovládání kurzorových kláves. Nachází se na oválném kloubu, který leží v rovině asi jeden centimetr nad zbylými klávesami. Dá mnoho práce, než najdete způsob, jak telefon bez problému ovládat.

Klávesnice na patra

Kromě tohoto neduhu ale klávesnici nemohu nic vyčíst. Jednotlivé klávesy jsou od sebe odděleny schodovitým profilem a mají jemný a jistý zdvih. Se psaním na tomto telefonu nebude mít problém ani člověk s většími prsty. Nad hlavním klávesnicovým blokem se nachází ještě jedno tlačítko sloužící k rychlému přístupu k fotoaparátu. Podobnou klávesu pak naleznete i na pravém boku přístroje, kde se kromě ní nachází i slot pro paměťové karty RS MMC (nebo MMC, která potom kouká ven) a velmi zdařile skrytá zdířka pro připojení osobního handsfree. Levý bok přístroje je vyhrazen pro klávesy k ovládání hlasitosti a malý čtvereček plastu skrývající infraport. Systémový konektor ve spodní části je překryt gumovou záslepkou.

I přes zvolenou konstrukci telefonu nechybí Samsungu ani vnější displej. Poslouží pro kontrolu nejdůležitějších údajů v případě, kdy je telefon zavřený. Jedná se o displej typu OLED nabízející 256 barevných odstínů a rozlišení 96 × 64 obrazových bodů. Chcete-li hýřit barvami, stačí otočit původně vnitřní displej na vnější stranu přístroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Aktivní TFT displej patří k tomu nejlepšímu, co na evropských trzích najdete. Podporuje zobrazení 262 144 barev, má rozlišení 176 × 220 pixelů a úhlopříčka 1,8“ slibuje věrné zobrazení všech pořízených fotografií. Takto stylové véčko nemůže postrádat ani podporu polyfonického vyzvánění, které je v tomto případě až čtyřiašedesátihlasé. Ve spojení s vícebarevnou blikající diodou umístěnou pod malým displejem a inteligentním vibračním vyzváněním se telefon při příchozím hovoru stává téměř cirkusovou atrakcí.

Kromě megapixelových fotografií lze telefonem pořizovat i videozáznamy o rozlišení 240 × 320 bodů do celkové délky až 60 minut. Samsung SGH – P730 má vnitřní paměť o velikosti 64 MB, rozšířit ji můžete i již zmiňovanou kartou RS MMC (až 512 MB). Tyto údaje dávají naději milovníkům poslechu hudby. I na ty tento kousek myslel. Naleznete zde velmi povedený mp3 (AAC) přehrávač. Z datových funcí musíme zmínit GPRS třídy 10. K zábavě vám poslouží nové (a velmi povedené) 3D hry a Java MIDP 2.0. I přes tyto multimediální libůstky udává výrobce slušnou výdrž 310 min hovoru a 243 hodin pohotovostního stavu.

Galerie

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


V následující kapitole se podíváme na druhý exotický Samsung s označením SGH-X900.

Témata článku: Samsung, Motorola Razr, Invex, Exot, První chvíle

Určitě si přečtěte

Týden mobilně 369: O zahnuté budoucnosti a budoucím bestselleru od Xiaomi

Týden mobilně 369: O zahnuté budoucnosti a budoucím bestselleru od Xiaomi

** Ohebné telefony nás patrně neminou. Chceme je vůbec? ** Představíme vám 4. řadu legendárních Xiaomi Redmi ** Po Mobilní pavlači dostanete malý ještě bezdrátový bonus

28.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 28

Toto je první fotka Samsungu Galaxy S8

Toto je první fotka Samsungu Galaxy S8

** První reálně vyhlížející snímek ze spolehlivého zdroje ** Potvrzuje hlavní spekulace z minulosti ** Displej zabírá 83 % čelní plochy. Xiaomi pro Mi Mix uvádí 91 %

27.  1.  2017 | Kůžel Filip | 39

In memoriam: 13 tech-věcí, o které jsme přišli v roce 2016

In memoriam: 13 tech-věcí, o které jsme přišli v roce 2016

** Inovace zažily skvělý rok. ** Ale neplatí to pro všechny technologické vychytávky. ** Takto třináctku ne/šťastných sepsal server CNN.

3.  1.  2017 | E15.cz , Filipová Hana | 43

Podívejte se, proč byl mobilní rok 2016 tak skvělý

Podívejte se, proč byl mobilní rok 2016 tak skvělý

** Rok 2016 byl ve znamení evoluce ** Prosadila se spousta nových technologií ** Došlo i na smutné konce

1.  1.  2017 | Miksa Martin | 13

Největší úlety mobilního roku 2016

Největší úlety mobilního roku 2016

** Příběhy, které nás zvedly ze židle ** Produkty, které vystoupily z řady ** Otázky, na které už na konci roku známe odpovědi

29.  12.  2016 | Kůžel Filip | 12