Explode Arena: vyhoďte soupeře do povětří (recenze hry pro Symbian)

Pokládání bomb, sbírání bonusů, zabíjení nepřátel. Jistě všichni znáte legendárního Bombermana a zrovna ve chvíli, kdy se s napětím očekává vydání Bombermana pro N-Gage, se na trhu objevila nová hra s velmi podobným námětem. Více v naší recenzi.
Explode Arena: vyhoďte soupeře do povětří (recenze hry pro Symbian)

Explode Arena – povedený klon klasického Bombermana

Explode arenu má na svědomí vývojářské studio Infinite Dreams, které se proslavilo hrou Sky Force a i teď se jim dílo povedlo výborně. Hra Explode Arena je ve všech směrech dobrým titulem, jež si jistě najde své místo ve spoustě telefonů s operačním systémem Symbian. Ale vezměme to postupně.

Klasika jménem Bomberman

Pro ty, kteří neměli tu čest se nikdy s Bombermanem setkat, zde nastíním o co jde. Jedná se o hru z pohledu shora. Hráč ovládá postavičku, která může pokládat bomby, které po určité době vybuchnou. Právě pomocí těchto bomb si hráč razí cestu přes různé překážky a nepřátele. Princip poměrně jednoduchý, ale hratelnost obrovská.

Nejen jedna hra

Při hraní máme na výběr hned pět módů hraní. Prvním je Arcade, kde je za úkol dostat se z jednoho konce kola na druhý a posbírat klíče pro otevření dveří. Ve zdolání tohoto zdánlivě jednoduchého úkolu nám bude bránit spousta nepřátel, jež se liší vzhledem i inteligencí. Stačí ale položit před ně bombu a jsou na chvilku odstraněni z cesty. Na chvilku píši proto, že všichni nepřátele, které zabijete, se po chvilce znovu narodí a jdou vám znovu po krku. Toto je mnohdy velmi nepříjemné a dosti to komplikuje situaci. Tak jako všechny módy se Arcade dá hrát za jednu ze čtyř postaviček a každá má jiné levely, tudíž zde máme celkem čtyři kampaně.

 
Výběr módu • výběr postavy • a už hrajeme... • ...a už jsme dohráli

Druhým módem je Deathmatch, kde se hráč ocitne v aréně s jedním až třemi protivníky a ti všichni navzájem si jdou po krku. Pokud někdo zemře, hned se znovu narodí a hraje dál, pouze přijde o všechny své bonusy, které musí znovu pracně hledat. Ten kdo dosáhne jako první počtu deseti zabití soupeře, dostane bod. Hra končí když některý z účastníků souboje získá nastavený počet bodů.

 
Nejmenší mapa ve hře • oznámení zisku bodu

Třetím způsobem hraní je Last man standing. Tento mód se od Deathmatch liší v tom, že mrtví se již nenarodí a vyhrává tedy ten, kdo zůstane nejdéle naživu, jak prosté.

Předposlední je Capture the flag, kde, jak již název napovídá, je úkol sebrat nepřítelovu vlajku. Po jejím ukořistění však hra ještě nekončí. Je ještě potřeba se dotknout své vlastní vlajky a pokud ji již sebral protivník, je potřeba ho nejdříve zneškodnit. U tohoto typu hry je maximální počet vlajek 2 - když si zvolíte, že chcete hrát se třemi hráči (boty), tak se rozdělí do dvou týmů.

 
Honba za nepřátelskou vlajkou • kdo u vlajky bude dřív?

Posledním módem je Domination, který jistě znají všichni hráči Unreal Tournamentu. Je zde za úkol udržet co nejdéle a co nejvíce bodů rozesetých po mapě. Čím víc bodů nese barvy vašeho týmu, tím rychleji naskakuje skóre. Při dosažení tisíce získává vítězný tým bod.

 
Krutý boj o každý bod • skóre oupeřících týmů je vidět v dolní části

Bonusy a překážky

Aby hra nebyla až příliš jednoduchá, jsou v každé mapě určité překážky. Buď jsou pevné a musí se obejít, nebo stačí vedle nich položit jednu bombu a je na nějaký čas po překážce. Na nějaký čas proto, že stejně jako nepřátelé, tak i tyto překážky se po určité době znovu objeví. Pod některými překážkami se však nachází užitečné bonusy, jako například delší plamen, více bomb, možnost posouvání bomb a podobně. Tyto bonusy zůstávají až do té doby, než hráč zemře. Poté se znovu narodí pouze se základními schopnostmi.

 
Někdy je na mapě překážek mnoho... • ...někdy až příliš mnoho • bonusy

Až moc těžké

Umělá inteligence nepřátel je na velmi vysoké úrovni a hra je tedy velmi obtížná. I na nejlehčí úroveň to chce hodně cviku. U Arcade je hra o to težší, že když se probojujete těsně ke konci daného kola, tak většina nepřátel jde neustále za vámi a pokud zemřete, narodíte se znovu na začátku mapy. A když se poté snažíte dostat znovu na konec, tak jsou nepřátele zhuštěni na jednom místě a je téměř nemožné se přes ně dostat dál.

 
Jeden nepřítel se dá obejít snadno... • ...se čtyřmi už je to komplikovanější

Ve více se lépe hraje

Hra jednoho hráče je sice zábavná, ale hře více hráčů se nemůže rovnat. Troufám si tvrdit, že Explode Arena je dosud nejzábavnějši hrou pro více hráčů, kterou jsme na svých mobilních telefonech dosud mohli spatřit. Na výběr stejné módy jako v sólové hře, jen Arcade vystřídal Team Deathmatch. Proti sobě se mohou postavit až čtyři soupeři a pravidla jsou stejná jako u hry jednoho hráče.

 
Souboje mohou být někdy velmi kruté

Natrénujte palce

Ovládání je velmi intuitivní a jednoduché. Vystačíte si s kurzorovým křížem a klávesami 5 a 7. Jelikož se jedná o velmi rychlou hry, budete muset dokonale zkrotit kurzorový kříž a již po několika desítkách minut hry jistě ucítíte jisté křeče v palci, jak budete zběsile měnit směr pohybu. Občas se ovšem stane, že herní postavička zamrzne. Přestane se hýbat a je potřeba rychle přehmátnout a rozeběhnout se znovu. Párkrát se mi také stalo, že postavička začala běhat některým směrem, aniž bych cokoliv zmáčkl. Jednalo se jen o chvilkový problém, ale dokázal párkrát zkomplikovat již tak těžkou situaci.

Závěrečný verdikt

Explode Arena patří jistě k nejlepším hrám pro mobilní telefony a její vývojáři nastavili pomyslnou laťku hodně vysoko. Cena $9,99 jistě není vysoká a za takto kvalitní titul by jistě mnozí byly ochotni zaplatit i více.

Plusy a mínusy

+ hratelnost
+ grafika
+ několik módů
- obtížnost
- občasné problémy s pohybem

Internetové odkazy

Oficiální stránka hry
Například zde si můžete hru koupit

Diskuze (4) Další článek: Mobily s televizním přijímačem - Evropa je pozadu

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, AR, Hry, Nokia N-Gage, Zabití, Povětří


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136