Facebook prý chystá mobil, přetáhl inženýry z Applu

New York Times mluvil s lidmi z Facebooku a jejich vlastní smartphone je prý jen otázkou času. Vyrobí jej sám Zuckerberg, nebo koupí některého z výrobců?
Facebook prý chystá mobil, přetáhl inženýry z Applu

Po několika letech se Facebook vrací k plánům na svůj vlastní smartphone. Tentokrát v lepší formě a s pořádnou výpomocí. Projekt s kódovým názvem Buffy začal svou cestu ještě v roce 2010, ale byl zastaven na dobu neurčitou. Od té doby se na trhu objevilo hned několik smartphonů s integrovaným tlačítkem Facebooku.

Facebook však chce své postavení mezi sociálními sítěmi upevnit natolik, že mu již vlastní aplikace nestačí. Pozastavený projekt tedy opět nabírá na obrátkách a podle deníku New York Times, který měl možnost si promluvit s několika zaměstnanci a inženýry Facebooku, se novinky dočkáme už příští rok.

Klepněte pro větší obrázek
Speciální tlačítko Facebooku najdete například na HTC ChaCha

The New York Times se nicméně tážou, zda se softwarová firma naučí vyrábět hardware. Připomíná, že v podstatě jedinou firmou, která zvládá oboje, je Apple. Právě její bývalé inženýry, kteří se podíleli na vývoji úspěšného iPhonu, nyní Facebook najímá. Ti mají za úkol sestavit kvalitní hardware a software a především zajistit, aby dohromady fungovaly.

Cíl Facebooku je zcela jasný. Dostat se co nejrychleji ještě hlouběji do mobilního trhu a najít stabilní zdroj zisků, nejlépe s dlouhou perspektivou. Aplikace Facebooku jsou totiž doteď ke stažení zcela zdarma a největší zisky pramení především z reklamy. Kdyby se oficiální Facebookový smartphone úspěšně uchytil na trhu, dokázala by společnost rychle navýšit celkové tržby a především úzce hlídat, co konkrétně uživatelé na smartphonech dělají.

Klepněte pro větší obrázek
Facebook lze v podobě aplikace najít na všech nejrozšířenějších mobilních operačních systémech

Bohužel zatím nejsou dostupné žádné detaily, týkající se využitého hardwaru či softwaru, ani není vývoj oficiálně potvrzen. Předpokládá se ale, že by mohl smartphone využít upravenou verzi operačního systému Android od Googlu. Pravděpodobně by Facebook aktivně používal také svůj specifický online obchod. Podobné otázky však i nadále zůstanou ve vzduchu, dokud se nedočkáme oficiálního odhalení.

Pustí se Facebook do výroby sám a od nuly, nebo spolkne někoho ze zavedených? Společnost z nedávného (jakkoliv rozpačitého) vstupu na burzu získala 16 miliard dolarů. Mohla by tak snadno získat třeba problémovou kanadskou společnost RIM vyrábějící telefony BlackBerry, která má hodnotu kolem šesti miliard dolarů. V úvahu prý připadá i tchajwanská firma HTC s hodnotou 11,8 miliardy dolarů.

Diskuze (26) Další článek: Pro ČTÚ a Teligen: „My jsme vám říkali, že je tu draho!“

Témata článku: Apple, Facebook, Sociální sítě, Mark Zuckerberg, HTC Chacha, FAC, APP, Softwarová firma, Mobil, Kvalitní hardware

Určitě si přečtěte