Fantastické koncepty, aneb mobilní sci-fi

Řešení současných problémů, nové technické libůstky, nápady užitečné i šílené, sci-fi a především gejzíry nápadů.

Za posledních deset let se v oblasti mobilní telefonie změnilo mnoho. Velikost šla prudce dolů, stejně tak hmotnost, anténka kamsi zmizela, počet displeji zobrazovaných barev se od původních dvou posunul ke statisícům až miliónům, zobrazovací plocha se zvětšila, obraz se zjemnil. K tomu se přidalo mnoho dalších zajímavých zařízení, ktera si našla své místečko hned vedle GSM čipu. Jak se bude, nebo spíše jak se může, budoucnost odvíjet dále si ukážeme v tomto článku.

Vodou plněný displej

Možná se vám to zdá jako hloupost a máte trošku pravdu, voda zde pravděpodobně nebude hrát hlavní roli, ale kapalina to jistě bude. Také se vám, majitelům dotekových displejů nelíbí, že nemáte od tlačítek žádnou odezvu? Toto by se mohlo změnit, pokud by se některý z výrobců nechal inspirovat konceptem designéra Rune Larsena. Jedná se o telefon vybavený malou pumpou, která dokáže vyplnit tekutinou tlačítka viditelná na displeji. Vystouplá tlačítka se tak budou mnohem lépe hledat poslepu a i při očním kontaktu s telefonem budete mít lepší pocit, pokud něco skutečně zmáčknete na rozdíl od pouhých virtuálních tlačítek.

Klepněte pro větší obrázek 
Vysvětlení technického řešení
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
...a na jeho základě (ve fantazii a následně počítači) vytvořený koncept

Skleněné displeje

Jak jste již zaručeně v nějakém sci-fi filmu z blízké, či hodně vzdálené budoucnosti mohli vidět, „in“ jsou displeje vnořené do skla. Tímto se pravděpodobně nechal inspirovat i Mac Funamizu a vytvořil koncept jednoho véčka a jednoho vysouváku. Véčko se dá použít taktéž jako stolní hodiny a vysouvák jako hodiny ležící. Největší problém je ovšem množství otisků prstů, které byste na takovém telefonu jistě zanechali a... kam se schovala baterie? Ale pokud je to koncept vzdálené budoucnosti, tak je pravděpodobné, že oni už něco vymyslí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kolikrát dokážete zlomit svůj telefon?

Ještě do třetice se budeme věnovat displejům a nyní to není jen úplná fantazie, ale fungující koncept. Na výstavě FPD 2008 International byl představen Samsung Flexible OLED, jehož lámající se displej byl inspirací opět pro Maca Funamizu. I v tomto případě mi dělá trošku problém nalézt místo pro baterku, ale tomu se věnovat nebudeme. Jedná se o telefony papírové konstrukce (a tím myslím tloušťku, ne použitý materiál), které můžete přehýbat a lámat dle libosti. Je to koncept poněkud divoký, ale kdo z vás by nechtěl složit svůj telefon jak se mu zlíbí a vytvarovat si ho přesně podle vlastního gusta a momentální potřeby? Jen nevím jak pohodlně by se něco tak tenkého ovládalo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  

Zpátky na stromy

Jen jsme se vymanili z nadvlády bachratých a telefonů s nebarevným displejem, některým už se začalo stýskat. Máme tu koncept, který se vzhledem mírně přibližuje k nepříliš okouzlující Nokii 6630. Telefon jako takový až tak velký není (alespoň ve srovnání s rukou, která ho drží), ale mohutným dojmem rozhodně působí. A teď si představte, že něco takového nosíte v kapse. Je to zakřivené s ostrými hranami, podle obrázku bez možnosti zavření nebo jakéhokoliv zmenšení. Takže páni designéři, takto prosím ne…

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Pustí se někdo do nástupce Motofonu?

Co je ovšem zajímavější, je koncept s displejem založeným na takzvaném E-inkoustu. Výhoda oproti barevným displejům je hlavně ve spotřebě „šťávy“. No a když už máme superkvalitní moderní displej zobrazující pouze jednu barvu, bude asi lepší zůstat i s kryty poněkud při zemi. A já osobně myslím, že je to koncept velmi povedený. Možná to není jasný bestseller, ale mně se libí a určitě to není jen kvůli podobě s některými Sony Ericssony.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Že už pevné odzvonilo?

Možná vás vyvede z omylu koncept Zinca Chana, jehož model podivuhodně velkého podtácku na hrnek s implementovanou slánkou a pepřenkou je ve skutečnosti domácí telefon. Zapomeňte ale na prehistorické vytáčení pomocí číselníku nebo mačkání kláves jako na mobilu. Kdepak, autor si vymyslel systém rozeznávání obrazců, které jsou přiřazeny jednotlivým osobám. Myslím, že je to až zbytečně komplikované, ale každopádně zajímavé. Stejně jako sluchátko tvořené dvěma náprstky. Ty stačí nasadit na malíček a palec a ruku přiložit k uchu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tráva místo plastů?

Nedávno světovým internetem prošuměl trávový mobil. Ekologičtí aktivisté nás bombardují katastrofickými scénáři dnes a denně a proto je nutné udělat jim radost nějakým tím poměrně nesmyslným konceptem. Nebo si dokážete představit, že s něčím takovým, co se vám bude drolit do kapsy budete volat? Ale rozhodně je to koncept k přírodě šetrný, to se nedá popřít…

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Něco pro dámy bacilofobičky

Už jste se setkali s voňavým mobilem? Andrew Seunghyun Kim pro nás jeden takový vymyslel. Je spíše pro dámy, pánové mají (většinou) oblíbenou barvu mimo škálu růžové a fialové, také vůně levandule nemusí sednout každému. Tento koncept je unikátní tzv. levandulovým světlem, které má mobil zbavit veškerých mikrobů. Během nabíjení je totiž tělo přístroje ozářeno UV-zářením, které mikroby likviduje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: YankoDesign.com

Diskuze (12) Další článek: Skype konečně také pro hloupé mobily a Android

Témata článku: Koncept, Hrnek, Mobil, Domácí telefon

Určitě si přečtěte