FIC Cavalry: vskutku vybavené Pocket PC

FIC Cavalry je na první pohled další kapesní počítač na platformě Pocket PC. Zjistili jsme však, že jde o dobře vybavené PDA se silným procesorem i drobnostmi, které jsou pro každodenní použití důležité.
FIC Cavalry: vskutku vybavené Pocket PC

Společnost FIC je v naší zemi známá zejména díky základním deskám. Možná si ji však za nějaký čas budeme spíše spojovat s kapesními počítači. Příčina má název Cavalry a je to – na první pohled – prostý kapesní počítač. Na ten druhý pohled však zjistíme, že jde o solidně vybavené PDA, které může směle konkurovat i mnohem známějším výrobcům. Podívejme se tedy tomuto kavalírovi pod kapotu.

Nemusí se líbit všem

Je pravdou, že se nový Cavalry nemusí líbit všem. Jeho vzhled je odlišný od dnes prodávaných kapesních počítačů. Hlavní (ne)výhodou může být vyvedení v černé barvě. Někdo změnu uvítá, jiný preferuje representativně stříbrné kousky. FIC však hodlá Cavalry prodávat i jako OEM produkt jiným výrobcům, kteří si pro kapesní počítač jistě vytvoří svůj nový kabátek. Na přední straně nalezneme klasickou „Pocket PC“ sestavu v podobě čtyř hardwarových tlačítek a čtyřsměrového ovladače. Na straně přístroje je i kolébkový ovladač – ovládání jednou rukou má tedy zelenou.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Kapesním počítačům dominuje displej. FIC se neodklání od zavedeného standardu a přináší klasický dotekový TFT displej s rozlišením 240 × 320 obrazových bodů a s barevnou hloubkou 65 536 barev.

Klepněte pro větší obrázek

Srdcem je dnes již obvyklý procesor Intel XScale PXA 250 na frekvenci 400 MHz. Ani co se týče integrované paměti nenastává pokrok. 64MB RAM a 32 MB Flash ROM je klasika. Kladete si otázku, čím že je Cavalry zajímavý?

Nejen drobnosti dělají silný celek

Začnu významnějšími vlastnostmi. Cavalry bude dodáván ve třech variacích označených čísly 200, 500 a 600. Zatímco model 200 je základní verzí, model 500 nabízí bezdrátový přenos pomocí technologie Bluetooth. Šestistovka jde ještě dál a po vzoru Toshiby nabízí bezdrátovou komunikací pomocí technologie Wi-Fi. Věřím, že tato technologie najde své uplatnění i v kapesních počítačích.

V nadpise odstavce jsem se o drobnostech nezmínil jen tak. I drobnosti jsou důležité k doplnění dokonalého celku. Cavalry například nabízí hardwarové tlačítko diktafonu, bez kterého je funkce záznamu zvuku v reálu téměř nepoužitelná. Další drobností je výměnný akumulátor. PDA, zejména bude-li s Wi-Fi, si o nějakou šťávu řekne a v té chvíli se bude možnost jednoduše vyměnit baterii hodit. A konečně – možnost rozšíření o paměťové karty. Zatímco většina moderních PDA se omezila na rozšiřující slot SD/MMC, FIC nabízí vedle tohoto bezesporu moderního slotu i starší slot pro karty Compact Flash Type II. Výrobce si zřejmě uvědomuje, že se najdou uživatelé, kteří využijí oba sloty. SD/MMC pro rozšíření paměti, CF pro připojení rozšiřujícího zařízení (GPS, kamery apod.).

Kdypak se s ním uvidíme?

FIC Cavalry vypadá na první pohled velmi sympaticky. Vedle základního vybavení na úrovní potěší i drobnosti, na které i dnešní a mnohem známější výrobci pozapomínají. Uvidíme,
zda-li najde FIC partnery, kteří si Cavalry oblečou do vlastního kabátku a nabídnou jej i u nás za rozumnou a konkurenceschopnou cenu.

Ve zkratce:

 • Kapesní počítač FIC Cavalry
 • rozměry: 135 × 79 × 16 milimetrů
 • hmotnost: do 200 gramů
 • operační systém: Pocket PC 2002
 • procesor: Intel XScale PXA 250 na frekvenci 400MHz
 • paměť: 64 MB RAM
             32 MB Flash ROM
 • rozšiřující sloty: SD/MMC, Compact Flash Type II
 • displej: rozlišení 240 × 320 obrazových bodů, 65 536 barev
 • baterie: Li-Ion o kapacitě 1200mAh
 • komunikace: IrDA, USB
 • volitelně: Bluetooth, Wi-Fi
Diskuze (6) Další článek: Zahrajte si hry s tematikou Pána Prstenů a vyhrajte auto

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Nový kabátek, Pocket


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

** Do telefonu si instaluji vždy zhruba padesátku aplikací ** Nejčastěji jsou zastoupeny aplikace pro sport a zpravodajství ** Najdou se však i některé nešvary (hry), kterými si občas krátím čas

Milan Měchura | 14