Finové budou rušit NMT síť. A co u nás?

Finská Sonera se rozhodla zrušit poskytování služeb ve starší analogové síti NMT. Protože služeb této sítě můžete používat i u nás, pokusili jsme se zjistit, jestli nám podobný postup hrozí také.
Finové budou rušit NMT síť. A co u nás?

Finský mobilní operátor Sonera se vůbec jako první na světě rozhodl zastavit poskytování služeb ve starší analogové síti NMT 450 – stane se tak úderem půlnoci 31. 12. 2002. Analogové sítě v současné době využívá ve finsku více než 46 tisíc telefonistů, z nichž celých 30 tisíc jsou běžní uživatelé a zbývající část činí firemní zákazníci. Pro srovnání je nutno uvést, že ještě na konci roku 1996 používalo tuto síť více než 640 tisíc zákazníků, z nichž tedy drtivá většina již přešla na novější GSM technologii.

Problémy v UMTS se přenášejí i do NMT

Omezení provozu následované úplným vypnutím této sítě přichází současně s nástupem sítí třetí generace (i když Sonera měla rozhodující podíl ve zkrachovalé společnosti Broadband Mobile) – vedení totiž předpokládá, že síť NMT již nebude mít novým zákazníkům co nabídnout. Současným uživatelům bude nabídnuta možnost přechodu na GSM síť za zvýhodněných podmínek, jejichž součástí je kromě nižší ceny nového mobilního přístroje také stejné telefonní číslo (a to zřejmě včetně předvolby) .

U nás jsme na tom lépe

Síť NMT můžete používat také v České republice. Pod obchodním názvem T!P ji provozuje společnost Eurotel. Jak nám sdělil tiskový mluvčí společnosti Eurotel Jan Kučmáš, používá tuto síť v české republice více než 60 tisíc zákazníků, kteří jsou s kvalitou poskytovaných služeb spokojeni. Sám Eurotel vlastní licenci na provozování této sítě ještě na dalších patnáct let a rušení nebo omezování provozu sítě NMT nepředpokládá. Síť T!P je jedna z mála analogových sítí, který umožňuje posílání krátkých textových zpráv na mobilní telefony i přes to, že to tato technologie zpočátku vůbec nepodporovala.

A jak je to s vámi, používáte vy – nebo někdo z vašich známých – analogový mobilní telefon? Přiznám se, že já sám jej také používám, přestože mým hlavním mobilem již nějakou dobu není. Analogovou Nokii 540b mám jako záložní telefon na cesty, protože pokrytí NMT signálem je stále ještě o fous lepší než u jeho digitálních sourozenců.

Diskuze (15) Další článek: Je citlivost mobilu na signál závislá na vysílacím výkonu?

Témata článku: Ostatní, Síť, Rušit, Fin, NMT

Určitě si přečtěte