Firmy: bez mobilního e-mailu jsme neefektivní

Proč nabývá mobilní e-mail stále většího významu? Jak dlouho jsou firmy ochotny čekat na e-mailovou odpověď?
Firmy: bez mobilního e-mailu jsme neefektivní

Nejdůležitější roli ve firemní komunikaci hraje čas. Alespoň takový je závěr už druhého ročníku průzkumu trhu, který realizoval britský Vodafone. Z něj mimo jiné vyplývá, že třetina místních podniků očekává odpověď na své e-maliové dotazy do dvou hodin, tedy stejně jako tomu bylo minulý rok. Oproti roku 2007 ale stoupl počet podniků, kde mají trpělivost čekat na odpověď jen půl hodiny. Někteří zákazníci pak ztrácí zájem úplně, což dle odhadů pro každou firmu znamená průměrný ušlý příjem ve výši 18 840 liber ročně (555 tisíc korun).

Výzkum rovněž ukázal, že měnící se postoje k e-mailové firemní komunikaci způsobuje především obava z „prošvihnuté“ zakázky a ztráty výdělku, která vyvolává stres a napětí. Zpráva říká, že 36 % pracovníků si je vědomých možné ztráty zakázky, pokud nejsou v dosahu své poštovní schránky a včas neodpoví. U pracovníků, kteří jsou v pohybu pak tento podíl stoupá, v Londýně dokonce až na 48 %.

Klepněte pro větší obrázek
Ve firemní komunikaci je důležitá rychlost, jako ideální řešení se nabízí BlackBerry

Mark Bond, obchodní ředitel Vodafonu UK pro segment firemních zákazníků říká: „Množství zákazníků využívající mobilní přístup k e-mailu rok od roku stoupá, stal se z něj základní pilíř podnikové zbrojnice. Tento průzkum jasně ukazuje jak se obchod mění a náš přístup k práci se musí změnit s ním.“ V reakci na rostoucí použitelnost a dostupnost mobilního e-mailu Vodafone rozšířil počet tzv. kritických otázek, přičemž odpovědi ukazují rostoucí poptávku po mobilním e-mailu a uvědomění si výhod spočívajících v širším přijetí tohoto systému. Další zajímavé závěry:

Mobilní e-mail pro masy

  • 42 % všech pracovníků tvrdí, že potřebují mít přístup k elektronické poště a musí být schopni rychle odpovědět, pokud jsou v pracovní době mimo kancelář, jednoduše řečeno udržet kola obchodu v pohybu. Podobně to vnímá i 53 % personalistů, 40 % pracovníků zákaznické podpory a 54 % zaměstnanců finančního sektoru. Jinak v kontaktu i mimo pracovní dobu chce zůstat 30 % dělníků a pracovníků první linie, 40 % středního managementu a 54 % vyššího a top managementu.
  • 58 % zaměstnanců soudí, že v budoucnu budou přístup k mobilnímu e-mailu potřebovat všichni pracovníci. Dvanáct procent si myslí, že tato doba nastala už nyní, přičemž více než jeden z pěti zaměstnavatelů to vidí stejně.

Mobilní e-mail jako antistresové řešení

  • více než třetina (36 %) britských pracujících si je vědoma možné ztráty zakázky, pokud nemají přístup k poště, což způsobuje stres a zmatek na pracovišti, toto číslo stoupá až na 48 % u zaměstnanců v Londýně a na 60 % u pracovníků v oddělení prodeje a marketingu. Stres a napětí bylo taktéž zaznamenáno u dvou třetin všech pracovníků, kteří tráví průměrně polovinu pracovní doby mimo kancelář.
  • tři z deseti zaměstnanců trpí stresem, když narazí na plnou poštovní schránku po návratu k počítači do kanceláře. Přičemž tento podíl ještě stoupá u mladých lidí, z nichž navíc 17 % pociťuje nervozitu pokud jsou „offline“.

Kritický je čas

  • 35 % pracujících si myslí, že absence přístupu k mobilnímu e-mailu vede k mrhání časem (třeba během cestování do práce nebo na služební cestě). Toto číslo se ještě dvojnásobí u pracovníků jako jsou servisní technici, kteří tráví v terénu podstatnou část své pracovní doby.
  • průměrný promrhaný čas průměrného pracovního měsíce dosahuje čtyř pracovních dní (31 hodin).
Klepněte pro větší obrázek
S podobnou mašinkou nic nepokazíte, neuteče vám žádný mail o kontrole zaměstnanců nemluvě

Výzkum byl proveden společností Opinion Matters v období od 25. dubna do 14. května 2008 na reprezentativním vzorku 2 025 respondentů starších 16 let.

Zdroj: 3g.co.uk

Diskuze (29) Další článek: Opera Mobile 9.5 pro Symbian bude opožděna

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Ostatní, E-mail, Mail, Britský vodafone, Mobilní e-mail, Mobil


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 29

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 113

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9