Flash Lite: aktivní tapety a malý dárek pro každého

Flash Lite tapety a spořiče displeje reagují na sílu signálu, hodiny, nebo stav baterie a poznají, že jste připojili nabíječku. Vyzkoušejte sami – jako dárek dostanete tři.

Každý pokročilý uživatel internetu si dokáže něco představit pod pojmem Flash. Reklamní bannery, hry hratelné přímo v prohlížeči a bez instalace, nebo všudypřítomné on-line přehrávače videí. Méně lidí už ale ví, že firma Adobe svůj Flash dostala i do mobilních přístrojů a že i zde má mnoho zajímavých způsobů využití. A jen pro zajímavost – v ČR byly v roce 2009 v provozu téměř tři milióny mobilních telefonů podporujících standard Flash Lite, odlehčený Flash právě pro mobilní zařízení.

Flashe Lite byly vydány již tři velké verze, přičemž poslední 3.0 (většinou bývá součástí firmwaru všech novějších mobilních telefonů) podporuje mimo jiné i takové vymoženosti jako je přehrávání známého .flv videa (ano, na řadě moderních telefonů lze skutečně přehrávat videa z Youtube přímo v prohlížeči) a spustí většinu webového obsahu, na který jste zvyklí ze svého počítačového prohlížeče. Pokud by vás zajímalo, zda zrovna váš telefon podporuje Flash a v jaké verzi, stačí navštívit tuto stránku společnosti Adobe a projít seznamem kompatibilních telefonů.

Flash Lite neumí ale pouze dostat do internetových prohlížečů vašich mobilů to samé, na co jste zvyklí ze svých počítačů – své místo si dobývá i na poli různých grafických témat, tapet, spořičů a her pro mobilní telefony. Proč to? Kompatibilita – pokud váš telefon podporuje Flash Lite, na 99% vám bude flashový obsah pro telefony fungovat. Jediné, co občas musíte řešit, je velikost displeje, ale ani to mnohdy nehraje roli.

Interaktivita – Adobe se podařila skvělá věc – provázat Flash Lite s funkcemi mobilního telefonu, což podporuje naprostá většina kompatibilních přístrojů. Jak by se vám třeba líbilo mít spořič s kytičkou, která roste a vadne podle stavu vaší baterky? Smajlíka, který se tváří podle síly vašeho signálu? Slečnu, která se odhaluje či naopak obléká podle denní doby? Chtěli byste mít na pozadí pracovní plochy akvárko, ve kterém se množí rybičky a vyplavou k hladině pro krmení vždy, když připojíte nabíječku? Ano, tohle opravdu Flash Lite umí a klidně to můžete mít.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zde vidíte, co to které témátko umí. Sledujte stav baterie, síly signálu a hodiny. Ignorujte nižší kvalitu obrázků, je dána technickými parametry formátu GIF, flash v telefonu vypadá nesrovnatelně kvalitněji

Za ty nejlepší tapety, spořiče atd. si většinou budete muset zaplatit. Pozitivní je, že cena Flash Lite tapet není o moc vyšší, než cena těch klasických, fádních a neměnných. Flash Lite najdete v nabídce T-mobilu i Vodafonu, O2 bohužel nabídku obsahu založeného na Flash Lite v nedávné době stáhlo, podle našich informací se má ale brzy opět objevit. O nasazení Flash Lite obsahu do prodeje uvažuje i v ČR poměrně známý Logofun. Ani čtenáři ze Slovenska se nemusí bát, i oni najdou tento typ obsahu v nabídce svých operátorů, stačí jen hledat. Při troše hledání ale určitě naleznete s pomocí Googlu na internetu i jiné stránky, kde se dá mobilní obsah založený na Flash Lite sehnat.

A to nejlepší na závěr – díky spolupráci MobilMania.cz a firmy Lifeweb Interactive, která se právě výrobou tapet a spořičů pro mobily zabývá, vám přinášíme malou ochutnávku zdarma. Vyberte si soubor podle rozlišení svého displeje (samozřejmě musíte vlastnit Flash Lite kompatibilní telefon) a sledujte, co všechno budou sněhulák, smajlík a baňka provádět v závislosti na stavu nabití baterky. 

MotivRozlišení displeje
Sněhulák128x160176x220240x320320x240360x640
Baňka128x160176x220240x320320x240360x640
Smajlík128x160176x220240x320320x240360x640

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Náhledy jsou tentokrát jen statické, v pohybu je uvidíte až po instalaci do telefonu (i v tomto případě je kvalita náhledů degradována převodem do GIFu a ve skutečnosti vypadá grafika lépe)

A jak dostat sněhuláka (a Flash Lite tapetu či spořič obecně) na displej vašeho telefonu? Pošlete ho do telefonu přes bluetooth/infraport/kabelem, zkrátka tak, jak jste již zvyklí u jiných souborů. Majitelé většiny telefonů S40 a Sony Ericssonů s podporou Flashe najdou možnost použít jako spořič” a použít jako tapetu” rovnou v menu po otevření souboru.

Majitele telefonů S60 (pozor, musíte mít alespoň FP1) bohužel čeká malý “výlet do menu”, chtějí-li používat flash jako spořič displeje. Odměnou jim ale bude nahrazení klasické černi, ze které koukají v bílém proužku hodiny, hezčím motivem. Otevřete nastavení telefonu, vstupte do nabídky obecné, v ní zvolte položku přizpůsobení, pak motivy (už jsme skoro v cíli) a zde naleznete “spořič energie”. Přejeďte na položku “Animace” a v jejím nastavení zvolte požadovaný soubor, čas, jak dlouho má animace běžet (před návratem fádní černé obrazovky s bílým informačním proužkem) a dobu, po jakou má při běhu animace zůstat podsvícení zapnuté. Od teď se můžete při každé nečinnosti telefonu těšit třeba právě na našeho sněhuláka.

Témata článku: Operátoři, Vodafone, O2, T-Mobile, Software pro PC, Dárek

18 komentářů

Nejnovější komentáře

  • LooKpiK 27. 1. 2010 12:56:58
    Podobny clanek vysel nekdy v prosinci, a ted je tu zas, nedozvedel jsem se...
  • Petr Maleček 19. 12. 2009 23:19:07
    Škoda, že to nejde na mojí stařence N70 :-(
  • VDrak 17. 12. 2009 22:01:27
    U S60 jen jako spořič, omezení od Nokie přímo ve firmwarech. :-( Zajímavé...
Určitě si přečtěte

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

** Internet věcí už není prázdná fráze ** Čekali byste chytrou elektroniku ve vinohradu na jihu Moravy? ** Čerstvé informace každých 30 minut umožní šetrně pracovat s chemií

17.  8.  2017 | časopis Computer, Michlovský Jakub

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

** iPhone 7 32 GB nyní pořídíte těsně pod 20 tisíc korun ** Novinky náleží do střední třídy, Huawei Y6 2017 vyjde na 3 995 Kč ** Na konci léta nabízí O2 slevu až tři tisíce no nový mobil, za úpis

5.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 3


komerční sdělení

Komerční sdělení