FlexiSPY: kupte si trojana za 50 dolarů

Podle některých se jedná o užitečný prográmek pro šmírování, podle jiných jde naopak o zákeřný slídící virus. Na čí straně je pravda a v čem je vlastně program FlexiSPY pro symbianové telefony tak zvláštní?
FlexiSPY: kupte si trojana za 50 dolarů

Viry v telefonech nejsou žádnou novinkou. Čím dál víc mobilů využívá otevřený systém, díky kterému jsou sice chytřejší, ale také mnohem náchylnější na napadení nějakou tou havětí. Ta zpravidla způsobuje zablokování některých funkcí telefonu, změnu vzhledu ikon, přeházení menu telefonu nebo jí jde třeba jen o co největší rozšíření mezi uživateli.

 
Dílo viru Skulls.A • Bootton.A

Většinou se mobilní viry šíří přes bluetooth, jejich nakažení se tak můžete poměrně snadno vyhnout – stačí nepřijímat žádné neznámé zprávy. Problém může nastat, pokud stahujete software pro telefon třeba z různých výměnných sítí. Občas se totiž takový virus skrývá pod názvem nové verze některého z vašich oblíbených programů a do poslední chvíle nedá svou pravou identitu znát. Více o mobilních virech najdete v našem přehledu.

Šikovný slídil?

Nový program od společnosti Vervata se od virů a trojských koňů sice v základě liší, ale má toho s nimi ovšem také mnoho společného. Chová se totiž jako spyware pro počítač, což je program, který dokáže sledovat vše, co na svém zařízení uživatel provádí a posílat o tom informace na nějaký internetový server.

Jak si ale autoři mobilního spyware představují, že lidé vědomě za takový nástroj zaplatí 50 dolarů? Tvrdí, že nejvíce zájemců si aplikace najde mezi lidmi, kteří podezírají své přítele nebo přítelkyně, že je podvádí. Program totiž zaznamenává všechny SMS v mobilu, na kterém je nainstalován, a také údaje o provedených hovorech. Ke správnému chodu je potřeba nainstalovat program na telefon podezírané osoby a provést základní nastavení.

  
Zadání tajného kódu • nabídka programu • možnosti nastavení • zaznamenávané události

Poté už program prakticky ani nepípne – sledovaný ho na telefonu nenajde, a tak už stačí jen čekat, co se v textovkách provalí. Tajné údaje z telefonu sledované osoby se po přihlášení zobrazí na stránkách programu. V telefonu se dá s programem dále pracovat jen po zadání speciálního kódu. Otevře se nabídka, kde je možné nastavit, které akce má program zaznamenávat, kolik jich má každý den nejvýše být, jak často mají být údaje na server posílány a jaký internetový profil má být použit.

 
Přihlášení na internetový server • přehled zaznamenaných události

 
Detail SMS • detail hovoru

Pomůže, ale za jakou cenu..

Teď ovšem k tomu, proč že se prý nejedná o trojského koně, nýbrž o zcela legální program. Autoři srovnávají svůj program s definicí viru a trojského koně a předkládají zdánlivě jednoznačné vysvětlení. FlexiSPY se totiž netváří jako jiný program jako to dělávají trojské koně a ani se narozdíl od virů nešíří samovolně, ale musí naopak být někým vědomě nainstalován a nastaven, aby vůbec fungoval. Kdo ale program nainstaluje? Rozhodně to nebude majitel telefonu a už jen to vyvolává pochybnosti o tom, zda celý program skutečně legální je.

Programu si všimla i společnost F-Secure, která bojuje proti počítačovým i mobilním virům, a potvrdila, že by skutečně měl být mezi ostatní trojské koně zařazen. V databázi ho najdeme pod jménem SymbOS/Trojan-spy.Flexispy.A a nechybí u něj návod, jak ho z telefonu dostat. Stačí stáhnout příslušnou verzi antivirového programu a prohlédnout telefon. Jedná se samozřejmě o preventivní zákrok, který by proti podobné havěti měl provádět jednou za čas každý majitel smartphonu, pokud si není jist, zda náhodou podobný program na svém mobilu nemá.

Autoři FlexiSPY si ale ze zařazení svého programu do virové databáze zřejmě nic nedělají a plánují dokonce uvolnění nové vylepšené verze, která by se měla do prodeje dostat v květnu a bude ještě třikrát dražší. Chystá se navíc i verze pro kapesní počítače a telefony Blackberry. Tak uvidíme, jak se program rozšíří. Osobně v to příliš nevěřím, ale každopádně bych se nerad dočkal chvíle, kdy se tímhle způsobem budou navzájem tajně sledovat staří známí, třeba jen tak pro jistotu.

Diskuze (11) Další článek: Událost roku: Vodafone má na svých stránkách fulltextové vyhledávání

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Největší rozšíření, Kup, Spyware, Trojan, Dolar


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31