Fotka pod displej mobilu – zázrak nebo sebevražda?

Nedávno jsme na MobilManii uvedli krátkou zmínku o nastávající módě obrázků pod displejem. Nyní jsme se celé této záležitosti podívali na zoubek poněkud podrobněji. Celé to ale nakonec dopadlo jinak, než jsme původně čekali.
Fotka pod displej mobilu – zázrak nebo sebevražda?

Medvídek v displeji

Představte si, že byste měli možnost si ze svého mobilního miláčka udělat opravdu originální kousek, který nikdo jiný nemá. Kromě výměnného krytu, vlastní vyzváněcí melodie či vlastního loga operátora byste měli totiž ve svém telefonu třeba medvídka. Ten by byl záludně vidět na displeji vždy, za každých okolností a dokonce i po vypnutí telefonu. Samozřejmě, že místo medvídka byste tam mohli mít třeba i svoji fotku nebo prakticky jakýkoliv obrázek, který by měl rozměry odpovídající displeji vašeho telefonu. Ať už byste si svůj mobil přáli takto vylepšit nebo ne, tak tu je možnost, jak toho docílit.

Logo v mobilu

Abychom se přesvědčili, jak takový obrázek na displeji vypadá ve skutečnosti, tak jsme se vypravili do pražské internetové prodejny mobilních telefonů www.mobildrive.cz, která nám nabídla, že nám postup, jak docílit výše popsaného, ukáže. Jako „pokusného králíka“ jsme se rozhodli použít poměrně hojně rozšířenou Nokii 3210, ale obrázek by šel s větším či menším úsilím dát v podstatě do každého telefonu. To je pouze otázka času potřebného pro rozebrání telefonu.

Prvním krokem bylo samozřejmě rozebrání celého telefonu. To probíhá, konkrétně u Nokie 3210, poměrně hladce a s potřebným umem či servisním manuálem byste si jej možná dokázali rozebrat i sami doma. Tak jako u každého mobilu, tak i u Nokie 3210 však narazíte na moment, kdy můžete telefonu dosti výrazně ublížit. V tomto případě se jedná o demontáž a montáž integrované antény, která se poměrně snadno může zlomit. Pokud byste tedy chtěli absolvovat tento v dnešní době fenomenálně se rozšiřující pokus, pak se raději obraťte na nějakého zkušeného odborníka. V každém případě si však musíte uvědomit jednu důležitou věc – rozebráním telefonu přicházíte navždy o záruku.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadá rozebraná část telefonu s displejem

Když je již telefon rozebraný a vy máte už připravený obrázek, o kterém víte, že je to ten pravý, tak nezbývá než přistoupit k druhé fázi. Ale pozor. Obrázek musí mít přesné rozměry displeje. Pokud je větší, tak jej stačí zastřihnout, pokud by byl ale menší, tak mohou nastat jisté problémy s následnou čitelností displeje. Velice dobré je také to, když je obrázek pouze konturovaný a není příliš složitý. Fotografie či složitější obrázky se ukázaly jako krajně nevhodné. Útěchou budiž to, že když se v budoucnu rozhodnete pro jiný obrázek, tak je jej možné ještě změnit. Už nikdy ale nebude možné jej dát pryč tak, aby displej byl čitelný jako dříve.

Pojďme ale k druhému kroku, který je tou nejnebezpečnější částí celé operace. Ze zadní části displeje je totiž nutné strhnout reflexní fólii. V případě námi testované Nokie 3210 se však ihned vyskytlo několik problémů. Prvním z nich bylo to, že fólie byla k displeji až obdivuhodně důkladně přilepená. Bylo tedy nutné použít řezací žiletku, kterou se musela fólie podebrat a opatrně odříznout od krajů, kde byla přilepená. Problém je v tom, že sebemenší neopatrnost by mohla displej poškrábat a nebo proříznout. To ale nebylo vše. Po strhnutí fólie zůstala na části displeje vrstva lepidla, kterou bylo třeba smýt. Takový displej je však velmi křehká věc a tak k tomu, aby se podařilo odstranit všechno lepidlo z displeje, bylo třeba velké opatrnosti. Ale povedlo se.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Reflexní fólii se nakonec podařilo sundat. Displej bylo třeba očistit.

Po několika napínavých okamžicích tak přišla na řadu poslední, nejzajímavější část, celého pokusu. Pod displej jsme vložili vystřižené logo MobilManie a mobil jsme smontovali zpět do původní podoby. Již na první pohled ale bylo znát, že logo MobilManie s jeho barevným pozadím a tučným písmem nebylo tou nejlepší volbou. Naše obavy se pak ještě potvrdily, když po zapnutí telefonu byl displej prakticky zcela nečitelný. Celá operace tedy dopadla fiaskem. Obrázek nebyl vhodně zvolen a displej byl takto nečitelný. To nás dovedlo již k předchozímu závěru, že pokud obrázek, tak jedině konturovaný a málo složitý.

Klepněte pro větší obrázek
Text na displeji je naprosto nečitelný.

Existuje i druhý způsob

Předchozí trpká zkušenost nás však přivedla na novou myšlenku. Reflexní fólii z displeje nestrhávat a obrázek vložit přímo pod ni. Výsledek byl překvapující. Displej byl čitelný stejně dobře jako předtím, problém byl ale v tom, že při přímém pohledu nebyl obrázek vůbec vidět. Jakmile jste se ale podívali z boku, tak se jako zázrakem objevil (což způsobilo ale horší čitelnost displeje). Toto řešení se tak ukázalo jako prakticky ideální. Navíc, pokud vás obrázek omrzí, tak jej lehce můžete vyměnit či dát úplně pryč a displej vašeho mobilu přitom bude vypadat jako dřív.

Klepněte pro větší obrázek
Při pohledu přímo není obrázek vůbec vidět.

Obrázek, který byste si chtěli dát při tomto řešení pod displej by ale naopak měl mít spíše sytější barvy či silnější kontury. Jeho rozměry jsou pak na displeji téměř nezávislé. Jedinou podmínkou zůstává jen to, že se tam musí vejít (může být ale i menší). Pokud byste si pak pod displej chtěli dát přímo fotografii svého milého, tak vám také nic nebrání. Při pohledu z jiného než přímého úhlu (v toleranci okolo 10 stupňů) pak tuto fotografii uvidíte, ale přitom při přímém pohledu budete moci telefon dále používat.

Chcete obrázek pod displej?

Na závěr bych si dovolil malou radu. Pokud opravdu chcete obrázek pod displej, tak raději na první způsob rovnou zapomeňte. Je to příliš riskantní operace, která v našem případě skončila velice špatným výsledkem. Odčinit ji navíc můžete pouze nákupem nového displeje. Druhá varianta vypadá již o něco lépe, ale obrázek je vidět jen v jiném než přímém úhlu pohledu a i přesto, že máte možnost vrátit vše do původního stavu, se jedná o poměrně nebezpečnou záležitost, kterou navíc přicházíte o záruku. Cena takovéto úpravy se u jednotlivých firem pravděpodobně bude lišit. Každopádně ani firma, která nám umožnila realizaci tohoto článku toto „vylepšení“ telefonu nedoporučuje a stejný je i náš názor.

Děkujeme společnosti www.mobildrive.cz (tel.: 0800/111116) za pomoc při realizaci článku.

 

Diskuze (34) Další článek: Britney Spears se zalíbil Samsung

Témata článku: Ostatní, Zázrak, Sebevražda, Displej mobilu, Mobil, Fotka, Displej


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31