Fotografie léta: andělské osvěžení

Galerie fotomobilů procházela přes prázdniny úpravami a za tu dobu do ní přibylo také několik povedených snímků. Pojďte se na ně podívat!

Zdravíme vás, milí čtenáři, a po dlouhé době jsme tu opět proto, abychom si ukázali ty nejpovedenější snímky z naší Galerie fotomobilů. Dva měsíce jsou dlouhá doba, a proto bychom si dovolili začít menší rekapitulací a shrnutím všeho důležitého z Galerie.

Přes letní prázdniny prošla naše milá Galerie pár úpravami, a několik se jich ještě chystá. Z nejdůležitějších je to třeba zavedení kategorie pro fotky čistě bez editace. Z nové sekce máme radost, dobře se ujala a fotografie v ní nejsou pod tlakem ostré kritiky. Dále se vyvíjí nový vzhled, testuje se zrušení hodnocení a je toho víc. Pokud se rádi díváte na fotografie, chcete se něčemu přiučit, nebo pokud se chcete zapojit do testování fotomobilů v sekci neupravených fotografií, určitě se zastavte. Budeme se na vás těšit.


A teď už k samotnému vyhlášení. Za dva měsíce byl výběr opravdu veliký. Prošli jsme úctyhodných cca 1 400 fotografií, a tak bylo zúžení na 5 nejpovedenějších nelehkým úkolem. Ale přeci jsme se tím množstvím nějak propasírovali až sem, abychom vám oznámili, že vítězem, a tudíž i fotografem letních prázdnin 2009 se stává…

Klepněte pro větší obrázek

MikeFM a jeho snímek Dáme si...? (Sony Ericsson K810i)

Majklova fotka je v Galerii opravdovým unikátem. Dva malí andělíčci stojící před klubovou zdí jsou nádherným kontrastem světského a duševního, což hezky umocňují i loga Jacka Danielse a Coca Coly. Ruku v ruce s námětem jde potom zpracování a opomenout bychom neměli ani hezky zvládnutý prostor. Zda jde o falešné HDR nebo jen dynamické tónování si říct netroufáme, každopádně výsledný efekt je výborný. Ke kompozici máme jen drobnější výtku, a to konkrétně k dotyku loga černého moku s horním okrajem fotky. Pokud bychom měli být hnidopichové, rámeček je poslední věcí, kterou na fotce doděláváme.

Na druhé příčce bedny vítězů stojí Gallows. Hned zezačátku musíme vytknout nic neříkající název „.“ (Nokia 5800 XpressMusic), ale i tak nás fotografie řádně posadila na zadek. Poměrně náročné světelné podmínky by s takovým přehledem nezvládl kde kdo. Fotka je ostrá s hezky reálnými barvami. Po technické stránce není zkrátka co vytýkat, ale o mnoho zajímavější je samotná kompozice. To hezky souměrná středovka z mírného pokleku, který dodává fotografii tu správnou perspektivu a hloubku, nás učarovala.

Klepněte pro větší obrázek

Třetí místo potom Fisk

Na bronzové pozici se umístila fotografie "Tatranská", jejím autorem je fisk. Zde je vidět, že ne každá fotka z hor musí být nutně panoramatická. Dominantním prvkem, který nás provází tatranskou sceneriije turistické pěšina. Fotce by prospělo lepší světlo v popředí, ale v takových situacích člověk s fotomobilem proti matce přírodě mnoho nezmůže.

Krásné čtvrté místo patří nováčkovi v portfoliu prezentovaných snímků naší soutěže. Ilonag3 se se svým lučním koníkem, alias Metriopterou roesilii (Sony Ericsson k550i), dokázala probojovat záplavou hmyzích maker až na vrchol. Základem každého dobrého makra je správné zaostření, které Iloně vyšlo na výbornou. Na mobil je pohledná i hloubka ostrosti, čímž nás autorka přesvědčila, že i s horším přístrojem se dají dělat divy, když nemá člověk olšové ruce. Ze záporů bychom zmínili především dětinský nápis, který ošklivě zasahuje do oblasti fotografie. Ten ale Iloně promíjíme a gratulujeme jí k hezkému umístění.

Poslední fotkou, kterou písemně představíme, je cesta z města.... do města (Nokia N85) od Rockefelera. Snímek je bez úprav, a tak se na něj podle toho budeme také dívat. Na první pohled si Nokie dobře poradila s barvami a už nejsme svědky její dlouholeté tradice – tedy fialových odstínů v tmavších částech fotografie. Autor potěšil i symetrickým rozdělením scény na poklidnou až znuděnou pravou polovinu v kontrastu s dynamikou a odrazem ve skle.Škodazbytečného přeostření, které mohlo vzniknout už během pořizování snímku. V nastavení položka „ostrost“ totiž nemá nic společného s funkcí autofocusu, jde jen o „vybroušení“, čili umělé zostření fotografie. Na vině může být i raný firmware, každopádně nám Rockreler hezky ukázal, jak N85 fotí.

A to je pro dnešek vše. Líbily se Vám vystavené fotografie? Pokud ano, určitě neváhejte a navštivte naši Galerii. Pro ty, kterým byla tato menší ochutnávka málo, tu máme přídavek. Můžete se podívat na další povedené snímky, pro které nám už bohužel nezbyl prostor. I tak za to stojí. Přejeme dobré světlo a zase příště na viděnou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (1) Další článek: Mobily pro slepé: dva různé pohledy designérů

Témata článku: Mobilní fotografie, Nokia 5800 Navigation Edition, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia N85, Sony Ericsson K550i, Sony Ericsson K810i, Foto, Hloubka ostrosti, Letní prázdniny, Správné zaostření, Dobré světlo, Tónování, Nelehký úkol, Fotografie

Určitě si přečtěte