Fotografie týdne: efektně i bez počítače

Mobilní telefon, tekoucí voda a umyvadlo. Z této kombinace vznikl atraktivní snímek, který dokazuje, že i fotomobil je vhodným nástrojem pro kreativní fotografii. Autor navíc snímek dodatečně upravil přímo v mobilním telefonu, bez použití grafického editoru v počítači.
Fotografie týdne: efektně i bez počítače

Nedávno jsme spustili novou galerii fotografií pořízených mobilním telefonem. Pomalu ale jistě se zaplňují jednotlivé kategorie, a tak nebylo lehké vybrat reprezentativní snímek minulého týdne. Po lítém boji však vyhrála fotografie s netradičním námětem a ještě netradičnějším zpracováním.

Tip: podívejte se na vůbec první fotografii týdne z naší galerie

Vyfotit vodu tak, aby byla zajímavá není zrovna jednoduchý úkol, přidáme-li k tomu umyvadlo a nepříliš dobré osvětlení koupelny, může být pro někoho nemyslitelné v podobném prostředí fotografovat. Snímek „Voda z vodovoda“ byl vyfotografován mobilem Sony Ericsson K800i. Mobil má vestavěný fotoaparát s rozlišením 3,15 Mpx včetně automatického ostření a blesku.

Na první pohled byste neřekli, že se jedná o fotografii pořízenou digitálním fotoaparátem. Ačkoliv je při zvětšení viditelný šum, jeho struktura je poměrně jemná a neruší, a to i pře použitou citlivost ISO 400. Autor fotografie v komentáři dodává, že si se snímkem pohrál v editoru PhotoDJ, který je součástí mobilu. A pak že potřebujeme k úpravě fotografií počítač...

Klepněte pro větší obrázek

Název: Voda z vodovoda
Autor: IJL
Fotomobil: Sony Ericsson K800i

Úprava kontrastu a jasu fotografii jistě prospěla, stejně jako barevný posun směrem k modrozelené, otázkou je, jestli byl posun záměrný nebo náhodný. Díky omezené barevnosti však fotografie dostala zcela jiný – tajemně technicistní – nádech.

Mírně rušivým prvkem je odraz ruky držící mobil a nedotažená kompozice. Když se mluví o fotografování, většinou ze všech stran slýcháme, že středová kompozice je špatná a mnohem lepší je metoda zlatého řezu apod. V některých případech je však středová kompozice ideálním řešením. Pokud by byl odtok umístěn přesně ve středu snímku, vtahoval by diváka více do nitra fotografie. Druhým krokem by mohl být ořez snímku, kterým bychom se zbavili stínu ruky s mobilem.

Pokud můžete editovat fotky přímo v mobilu, nebojte se použít ořez a soustředit se na detaily, můžete tak dosáhnout zajímavějších podhledů a navíc se zbavíte rušivého pozadí.

Klepněte pro větší obrázek 
Při panoramatickém ořezu spolu s tenkým rámečkem už bude horší uhodnout, co že je na snímku zachyceno

Pozornost byste jistě měli věnovat i ostatním snímkům autora IJL, jeho galerie skýtá zajímavé pohledy nejen na květiny, zvířata či západy slunce, ale i do duše lidí.

Diskuze (18) Další článek: ITU Telecom World 2006: asijská hudba mobilní budoucnosti

Témata článku: Ostatní, Sony Ericsson K800i, Fotografie, Efekt, Foto, Počítač

Určitě si přečtěte