Fotografie týdne: experimentální zátiší

Fotomobil je jako stvořený k zachycování věcí, které potkáváme v běžném životě. Můžete však pořídit i působivé aranžované snímky.
Fotografie týdne: experimentální zátiší

Žánrově můžeme tento snímek zařadit mezi experimentální kategorii a zátiší. Není nazván složitě a jeho kompozice je rovněž jednoduchá. Setkáváme se zde pouze se dvěma prvky: žlutým listem a namodralým osvětlením. Uschlý list snímku jasně dominuje. Divák pak sklouzne pohledem na osvětlený podklad a pokračuje až k rozostřeným modrým skvrnám v pozadí. Zatímco podložka se ztrácí ve tmě nebo je mírně rozostřená, kresba na listu je krásně zřetelná. Zátiší ve tmě vytváří téměř úhlopříčnou kompozici – kdyby byl objekt zabírán z trošku jiného úhlu, mohla by být modrá diagonála ještě zřetelnější.

Galerie fotek z mobilů: galerie.mobilmania.cz

Pokud klikneme na náhled, neujde nám, že fotografie již prošla postprocessingem. Její tvůrce přispěl úpravou kontrastu, což snímek rozhodně povýšilo do lepší třídy. Mdlou a šedivou fotkou nikoho neoslníme, ale pokud "vytáhneme" její kontrast, získá na výraznosti a zaujme více diváků. Autor snímku proti sobě navíc postavil dvě komplementární (doplňkové) barvy, tedy odstíny, které spolu harmonicky "ladí". Teplá žluť zkombinovaná s chladnou modrou působí dojmem příjemného barevného kontrastu.

Klepněte pro větší obrázek

Název: Uschlý list
Autor: Jonyyy
Fotomobil: Nokia N73

Když autor tento uschlý list dokumentoval, umístil veškeré dění do středu fotografie. Je to rozšířený postup, okolo kterého se rojí řada fám. Samozřejmě, že "vyšoupnutím" fotografovaného objektu z klasického středu můžeme dosáhnout zajímavějšího výsledku či dodat do kompozice jisté napětí. Na druhou stranu, středová kompozice rozhodně neznamená chybu. Když však fotografujeme experiment, proč si nezaexperimentovat i s ořezem fotky? Když odstraníme hluchá místa nahoře a dole, pozornost diváka bude mnohem víc soustředěna na děj v záběru. "Panoramatický" tvar fotografie navíc podpoří zmíněnou namodralou diagonálu, která prochází celým dějem. Pokud nám nějaká úhlopříčka vybíhá ven z kompozice, můžeme ji pomocí ořezu nasměrovat do rohu. Tečkou na závěr může být klasický černý rámeček obehnaný slabou šedomodrou linkou. I fotografie z mobilu může být elegantní. Co říkáte?

Klepněte pro větší obrázek 
Upravený snímek

Témata článku: Ostatní, Experiment, Nokia N73, Nokia N73 Music Edition, Fotografie, Foto

Určitě si přečtěte

Google A.I. Experiments. Úžasné ukázky, jak funguje umělá inteligence

Google A.I. Experiments. Úžasné ukázky, jak funguje umělá inteligence

** Zahrajte si klavírní duet s robotem ** Kreslete spolu obrázky ** Udělejte si spolu diskotéku

20.  11.  2016 | Čížek Jakub | 5

Vědci experimentují s ovládáním mozkových buněk zvukem

Vědci experimentují s ovládáním mozkových buněk zvukem

Poprvé v historii se člověku podařilo pomocí zvuku přímo ovlivnit mozkovou aktivitu. Zatím to vědci netestují na člověku, ale na miniaturním červu. Pomocí ultrazvuku se podařilo malé tvory přimět ke změně směru.

20.  9.  2015 | Hronek Marian | 9

Android Experiments: Google vybral 20 nej… aplikací

Android Experiments: Google vybral 20 nej… aplikací

Čeho je schopný nejmodernější software? Google Experiments mají dohnat vývojáře na hranice možného, ale ochutnat mohou i běžní uživatelé.

14.  8.  2015 | Kůžel Filip | 1

LG G Flex2: z experimentu je atraktivní superphone

LG G Flex2: z experimentu je atraktivní superphone

Loňský Flex kromě zakřivení zaujal jen přehnanou cenou, zato letošní LG G Flex2 bude velmi atraktivním sokem nejlepších smartphonů roku.

5.  1.  2015 | Kůžel Filip | 38